AI prekonala ľudí v ďalšej dôležitej veci. Štúdia prišla ku kontroverznému záveru

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Umelá inteligencia nás prekonala v ďalšej dôležitej veci

Umelá inteligencia sa vyvíja nezastaviteľným tempom. Jednotlivé nástroje firiem ako OpenAI, Google alebo Microsoft spolu súperia v tom, aby poskytovali čo najviac pokročilé funkcie. Využívajú pritom častokrát spoločné modifikované veľké jazykové modely (LLM – Large Language Models), ktoré v mnohých veciach dokážu prekonať aj ľudí. Podľa istej štúdie sa teraz na tento dlhý zoznam pridala ďalšia dôležitá činnosť, ktorá do veľkej miery ovplyvňuje ekonomiku.

Business Insider upozornil na nové zistenia výskumníkov Alex Kim, Maximilian Muhna a Valeri V. Nikolaeva, ktorí sa pozreli na schopnosti veľkých jazykových modelov pri analýze finančných údajov. Došli pritom ku záverom, ktoré by mohli navždy zmeniť smerovanie finančného priemyslu. Pravdepodobne aj preto je tento sektor jedným z lídrov v skorej adopcii umelej inteligencie.

Výskumníci v citovanej štúdii zistili, že dokonca aj bez doplnkových informácií, ktoré ľudia často potrebujú, „veľké jazykové modely prekonávajú finančných analytikov v schopnosti predpovedať zmeny v príjmoch.“ Umelá inteligencia pri skúmaní finančných dát nenaráža na rovnaké problémy ako ľudia. Ako to dokázali?

Vďaka správnym inštrukciám je presnejšia než človek

Konkrétne AI modelu GPT-4 výskumníci dali za úlohu analyzovať poskytnuté informácie a na základe svojich zistení predpovedať budúce finančné výsledky. Umelej inteligencii pritom dali inštrukcie spôsobom Chain-of-Thought (myšlienkový reťazec), ktorý ju núti „premýšľať“ v jednotlivých krokoch – každý úkon si tak rozdelí na jeden logický blok.

ai umela inteligencia
Zdroj: Bing Image Creator

Takýmto spôsobom sa podarilo modelu GPT dosiahnuť až 60 % presnosť v predpovediach. Táto hodnota je „výrazne vyššia než v prípade ľudských analytikov,“ ktorí dosahujú v priemere niečo pod 50 % presnosť.

Zo štúdie vychádza záver, že do budúcnosti bude umelá inteligencia nesmierne dôležitým nástrojom pri finančnom plánovaní. Túto technológiu budú podľa výskumníkov do veľkej miery používať investori a firmy nielen ako pomocníka, ale dokonca aj ako spôsob rozhodovania.

Asi najdôležitejším zistením je, že GPT-4 dokázalo po zadaní správnych inštrukcií analyzovať a predpovedať finančné výsledky do takej miery, že „porazilo trh“. Znamená to, že ak by mala umelá inteligencia možnosť rozhodovať o investovaní na trhu s cennými papiermi, bola by zisková. A to je niečo, čo sa nepodarí väčšine ľudí.

V podstate tým výskumníci povedali, že ak by sa riadili inštrukciami umelej inteligencie pri rozhodovaní, do ktorých akcií investovať, dokázali by tým zarobiť ešte viac, ako keby investovali napríklad do známeho indexu S&P 500. Práve ten mnoho investorov považuje za najlepší indikátor vývoja trhu.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -