REPORTÁŽ: Cyberpunk, Retro, VR a poriadna dávka zábavy. Aj taký bol UNICON 2020

Nenechajte si ujsť

TIP na komiks: Marvel Zombies Halloween | Tu si niekto koleduje o uhryznutie

TIP na komiks: Marvel Zombies Halloween Marvel Zombies Halloween je one-shotový príspevok do tejto dlho vychádzajúcej série. One shot označuje krátky komiks s uzatvoreným príbehom,...

TOP 5: Najlepšie sfilmované hororové poviedky, ktoré sa oplatí čítať

TOP 5: Najlepšie sfilmované hororové poviedky Možno to ani neviete, ale mnoho z vašich obľúbených filmov má svoju literárnu predlohu. Z napínavých žánrov je to...

TOP 5: Najlepšie animované filmy, ktoré jednoducho musíte tento Halloween vidieť. Ktorý je váš obľúbený?

Najlepšie animované filmy na Halloween Halloween je tu a s ním aj obdobie strašidiel, hororov, sladkostí a masiek. Tento rok ho však nemôžeme osláviť tak,...

KVÍZ – Ktorá halloweenska príšera si ty? Urob si náš špeciálny strašidelný kvíz a zisti to

Halloweensky KVÍZ Halloween. Obdobie tekvíc, strašidiel a cukríkov. Sviatok typický hlavne pre západné krajiny sveta, no do istej miery sa teší aj obľube u nás,...
Michal Sliusar
Michal Sliusar
Čauko, volám sa Michal a som študent na Polygrafickej. Mám 19 rokov a žijem v Bratislave. Mojím hobby su prevažne hry a medzi moje obľúbené patria tie od From Software. Milujem horori a to hlavne Body a Space horror. Obľubený umelci ? Lovecraft, Ito, Kojima, Joseph, Kubrick.

Už ďalší rok láka Trnava všetkých nadšencov pre hry, cosplay a esporty. V poradí 5. ročník festivalu UNICON sa konal cez víkend od 29.2. do 1.3. 2020 v priestoroch Auly Jozefa Matúša. Tento rok prevládal Cyberpunk štýl a to aj vďaka tomu, že CD Projekt Red plánuje tento rok vydať dlho očakávanú hru Cyberpunk 2077.

Čo všetko sme mohli zažiť?

Pri príchode nám do očí udrela miestnosť plná originálnych retro konzolí. Hneď ako sme dostali pásky, mohli sme si slobodne vyberať, čo chceme robiť. Ako prvé sme sa automaticky rozhodli, že si niečo retro aj zahráme. Mali sme na výber hry bežiace na originálnom PlayStatione a Xboxe, ale dokonca aj SNES, Atari 2600 a N64.

Mňa definitívne lákalo si vyskúšať Mortal Kombat na Fight Stick controlleri. Predstavte si to, ako zmenšenú verziu arkádového automatu. Neskôr som zavítal ku Gran Turismo, bežiacom na PS2 s volantom, ako ovládačom. Mohol som si taktiež povšimnúť množstvo nekonvenčných ovládačov. Moju pozornosť definitívne zachytil ovládač v tvare rybárskej udice, ktorý slúžil samozrejme na chytanie virtuálnych rýb.

Virtuálna realita a esport

Ďalšou lákavou aktivitou si bolo vyskúšať VR. To sa nachádzalo vo vlastnej časti budovy, keďže dobrá funkčnosť VR si často žiada veľa priestoru. Doom VR bolo prvé čo som si skúsil. Vedel som, že mi po dlhšom hraní vôbec nebude dobre, keďže z viacerých recenzií mi je známe, že Doom VR spôsobuje silnú motion sickness. To ma ale neodradilo a nasadil som si Playstation VR.

Ako som predpokladal, nebolo mi najlepšie a tak som sa rozhodol, že si dám s VR pauzu. Prv som ale chcel vidieť, ktoré všetky VR headsety majú k dispozícii. Ak som si dobre povšimol, videl som minimálne 2 HTC Vive, na ktorých bežal Beat Saber a Super Hot.

O poschodie vyššie nás privítal milý staff z Red Bull. Ponúkali nám možnosť si zasúťažiť o Red Bull. O čo išlo? Sadnite si do simulátora F1 2018 a na austrálskom okruhu dosiahnite čas pod 1:09:00. Ako nadšenec pre Virtual Racing som si to okamžite musel vyskúšať. Moje prvé kolo bolo tragické a to preto, že volant sa správal pomerne realisticky a ponúkal silný odpor. Neskôr, keď už som si na to zvykol, nebol problém spraviť kolo v časovom limite.

Hneď za dverami bola možnosť sa zapojiť do viacerých aktivít. Hralo sa tu LoL v štýle lanky, Fortnite 2v2 a dokonca aj FIFA a Mortal Kombat. Nás oslovil jeden z organizátorov s tým, aby sme si vyskúšali nový monitor od MSI. Monitor bol skvelý, vysoké rozlíšenie a kopec Hz tvorili skvelé duo.

Finále UniCup!

V sobotu a nedeľu sa hralo finále UniCupu, čo je spoločným projektom LanCraftu a FMK. Stretli sa tu v LoL tímy ako Immortal Outlaws, Pepega Clap, Chskym a domáci TEDI BEARS. Na druhej strane CS:GO privítalo STUčkárov, KCEOTAM, Čuča De La Mange a znova domácich TEDI BEARS.

Zápasy sme mohli sledovať v Cyber-Bare, kde nám boli ponúkane nealko drinky a na pobavenie sme si mohli skúsiť retro cyberpunkové adventúry a stolné hry. Pred celým finále tu bolo aj vyhlásenie najlepších cosplayov a bežal tu dokument o vzniku cyberpunku.

A ako sa toto všetko dalo do pohybu?

Osobne, jedným z najlepších zážitkov bol rozhovor s doktorom Michalom Kabátom. K nemu sme sa dostali po oslovení viacerých členov staffu. Už pri príchode bolo vidieť, že bol Michal zaneprázdnený. Staval niečo, čo mi prv nič nepripomínalo, ale neskôr mi prezradil, že sa jedná o trofej, ktorá je určená pre víťazov UniCupu v LoL. Taktiež dodal, že je jednoduchšie kúpiť trofej ako ju stavať, ale takto z toho aspoň urobí niečo špeciálne pre UNICON, ako len obyčajnú pozlátenú trofej.

michal kabat
Zdroj: Attelier.sk

Najviac ma zaujímalo, ako celý UNICON vznikol a koho to bol nápad. Michal prezradil, že UNICON je niečo ako prax pre študentov na FMK a že jej tvorcami sú z 98% študenti a zo zvyšných 2% profesori. Keďže UNICON vyzerá ako akcia s vyšším budgetom, spýtal som sa, odkiaľ berú financie. Odpoveď bola skrátene, že financie sú vždy problém, ale škola im nedávno začala prispievať.

UNICON má platené vstupné, ktoré sa pohybuje od 3€ do 20€. Taká klasická vstupenka vás vyjde iba 10€, čo na akciu tohto rozmeru nie je vôbec veľa. Prekvapilo ma, že UNICON posledné roky nedokázal zarobiť toľko, aby sa dalo všetko čo naň šlo splatiť. Podľa Michala je to už lepšie, ale stále nie ideálne. Minulý rok sa už vyrovnali nule a po tomto ročníku plánujú peniaze odložiť aj na ďalší ročník.

Ako hodnotíme tohtoročný UNICON?

Na záver chcem dodať, že doktor Michal Kabát bol veľmi príjemný a bol prvou osobou, s ktorou som pre REWIND robil rozhovor. Bohužiaľ som nebol dostatočné pripravený a preto nemám žiaden záznam.

Stále si ale myslím, že tento ležérnejší prístup bez toho, aby som mu pchal kameru alebo mikrofón pod nos, bol lepší pre nás oboch a mohli sme sa uvoľnene porozprávať. Michal taktiež poznamenal, že rád takto spája ľudí s rôznymi záľubami a preto sa aj premietali tieto dokumenty o cyberpunku. Nešlo mu len o to, aby si ľudia prišli zahrať hry, ale hlavné bolo niečo nové týmto ľudom ukázať. Dávam sem odkaz aj na jeho Twitter @bliksa a veľmi mu ďakujem za ochotu.

A čo vy? Prišli ste sa na UNICON zabaviť, alebo to plánujete ďalší rok? Píšte nám do komentárov!

Zdroj: unicon.lol

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Nemáte program na Halloween? Stiahnite si hororovú hru Blair Witch úplne zadarmo už dnes

Tento rok sme ukrátení o akékoľvek halloweenske párty, hororové premietania a iné akcie spojené s týmto strašidelným dňom. Preto nám neostáva nič iné, ako...

TIP na komiks: Marvel Zombies Halloween | Tu si niekto koleduje o uhryznutie

TIP na komiks: Marvel Zombies Halloween Marvel Zombies Halloween je one-shotový príspevok do tejto dlho vychádzajúcej série. One shot označuje krátky komiks s uzatvoreným príbehom,...

Vieme, ako bude vyzerať anime Pacific Rim od Netflixu. Prvé fotografie odhalili návrat Kaiju

Aj keď sa pôvodný film z franšízy Pacific Rim považuje za premrhaný potenciál, nadchádzajúca anime séria by mohla napraviť všetky chyby z minulosti. Tentokrát si...

Netflix ponúka originálny pohľad na Godzillu. Pozrite si prvú ukážku na anime seriál Godzilla Singular Point

Godzilla Singular Point Už budúci rok sa Godzilla opäť vráti v animovanej forme a príde zaútočiť na naše Netflix účty. Dopredu chceme ujasniť, že sa...

TOP 5: Najlepšie sfilmované hororové poviedky, ktoré sa oplatí čítať

TOP 5: Najlepšie sfilmované hororové poviedky Možno to ani neviete, ale mnoho z vašich obľúbených filmov má svoju literárnu predlohu. Z napínavých žánrov je to...