REPORTÁŽ: Cyberpunk, Retro, VR a poriadna dávka zábavy. Aj taký bol UNICON 2020

Nenechajte si ujsť

AKTUÁLNE: Pozerajte s nami naživo historicky prvý let SpaceX s ľudskou posádkou

Historický let SpaceX naživo Dnes, 30. mája 2020, spoločnosť SpaceX v spolupráci s NASA prvýkrát uskutoční let s ľudskou posádkou. Raketa Falcon 9 s plavidlom...

OFICIÁLNE: Vo štvrtok nás čaká predstavenie PlayStation 5 a jej hier

Predstavenie PlayStation 5 už vo štvrtok Bližšie predstavenie PlayStation 5 bolo už len otázkou času. Sony si tak pre nás konečne pripravilo online konferenciu, kde...

Pokračovanie filmu Ježko Sonic je už vo vývoji štúdia Paramount. Kedy ho uvidíme?

Ježko Sonic premiéroval ešte len vo februári tohto roku, no už teraz nám tvorcovia potvrdili pokračovanie. Svojim návratom nás poteší aj režisér a scenárista...

Vieme, ktorý režisér bude točiť prvý film vo vesmíre s Tomom Cruisom. Ktorý filmár sa toho podujal?

Dnes už existuje mnoho filmov, ktoré sa odohrávajú vo vesmíre. Nikdy sa v ňom však nenatáčalo, a celý vesmír bol zvyčajne dorobený do scén...
Michal Sliusar
Michal Sliusar
Čauko, volám sa Michal a som študent na Polygrafickej. Mám 19 rokov a žijem v Bratislave. Mojím hobby su prevažne hry a medzi moje obľúbené patria tie od From Software. Milujem horori a to hlavne Body a Space horror. Obľubený umelci ? Lovecraft, Ito, Kojima, Joseph, Kubrick.

Už ďalší rok láka Trnava všetkých nadšencov pre hry, cosplay a esporty. V poradí 5. ročník festivalu UNICON sa konal cez víkend od 29.2. do 1.3. 2020 v priestoroch Auly Jozefa Matúša. Tento rok prevládal Cyberpunk štýl a to aj vďaka tomu, že CD Projekt Red plánuje tento rok vydať dlho očakávanú hru Cyberpunk 2077.

Čo všetko sme mohli zažiť?

Pri príchode nám do očí udrela miestnosť plná originálnych retro konzolí. Hneď ako sme dostali pásky, mohli sme si slobodne vyberať, čo chceme robiť. Ako prvé sme sa automaticky rozhodli, že si niečo retro aj zahráme. Mali sme na výber hry bežiace na originálnom PlayStatione a Xboxe, ale dokonca aj SNES, Atari 2600 a N64.

Mňa definitívne lákalo si vyskúšať Mortal Kombat na Fight Stick controlleri. Predstavte si to, ako zmenšenú verziu arkádového automatu. Neskôr som zavítal ku Gran Turismo, bežiacom na PS2 s volantom, ako ovládačom. Mohol som si taktiež povšimnúť množstvo nekonvenčných ovládačov. Moju pozornosť definitívne zachytil ovládač v tvare rybárskej udice, ktorý slúžil samozrejme na chytanie virtuálnych rýb.

Virtuálna realita a esport

Ďalšou lákavou aktivitou si bolo vyskúšať VR. To sa nachádzalo vo vlastnej časti budovy, keďže dobrá funkčnosť VR si často žiada veľa priestoru. Doom VR bolo prvé čo som si skúsil. Vedel som, že mi po dlhšom hraní vôbec nebude dobre, keďže z viacerých recenzií mi je známe, že Doom VR spôsobuje silnú motion sickness. To ma ale neodradilo a nasadil som si Playstation VR.

Ako som predpokladal, nebolo mi najlepšie a tak som sa rozhodol, že si dám s VR pauzu. Prv som ale chcel vidieť, ktoré všetky VR headsety majú k dispozícii. Ak som si dobre povšimol, videl som minimálne 2 HTC Vive, na ktorých bežal Beat Saber a Super Hot.

O poschodie vyššie nás privítal milý staff z Red Bull. Ponúkali nám možnosť si zasúťažiť o Red Bull. O čo išlo? Sadnite si do simulátora F1 2018 a na austrálskom okruhu dosiahnite čas pod 1:09:00. Ako nadšenec pre Virtual Racing som si to okamžite musel vyskúšať. Moje prvé kolo bolo tragické a to preto, že volant sa správal pomerne realisticky a ponúkal silný odpor. Neskôr, keď už som si na to zvykol, nebol problém spraviť kolo v časovom limite.

Hneď za dverami bola možnosť sa zapojiť do viacerých aktivít. Hralo sa tu LoL v štýle lanky, Fortnite 2v2 a dokonca aj FIFA a Mortal Kombat. Nás oslovil jeden z organizátorov s tým, aby sme si vyskúšali nový monitor od MSI. Monitor bol skvelý, vysoké rozlíšenie a kopec Hz tvorili skvelé duo.

Finále UniCup!

V sobotu a nedeľu sa hralo finále UniCupu, čo je spoločným projektom LanCraftu a FMK. Stretli sa tu v LoL tímy ako Immortal Outlaws, Pepega Clap, Chskym a domáci TEDI BEARS. Na druhej strane CS:GO privítalo STUčkárov, KCEOTAM, Čuča De La Mange a znova domácich TEDI BEARS.

Zápasy sme mohli sledovať v Cyber-Bare, kde nám boli ponúkane nealko drinky a na pobavenie sme si mohli skúsiť retro cyberpunkové adventúry a stolné hry. Pred celým finále tu bolo aj vyhlásenie najlepších cosplayov a bežal tu dokument o vzniku cyberpunku.

A ako sa toto všetko dalo do pohybu?

Osobne, jedným z najlepších zážitkov bol rozhovor s doktorom Michalom Kabátom. K nemu sme sa dostali po oslovení viacerých členov staffu. Už pri príchode bolo vidieť, že bol Michal zaneprázdnený. Staval niečo, čo mi prv nič nepripomínalo, ale neskôr mi prezradil, že sa jedná o trofej, ktorá je určená pre víťazov UniCupu v LoL. Taktiež dodal, že je jednoduchšie kúpiť trofej ako ju stavať, ale takto z toho aspoň urobí niečo špeciálne pre UNICON, ako len obyčajnú pozlátenú trofej.

michal kabat
Zdroj: Attelier.sk

Najviac ma zaujímalo, ako celý UNICON vznikol a koho to bol nápad. Michal prezradil, že UNICON je niečo ako prax pre študentov na FMK a že jej tvorcami sú z 98% študenti a zo zvyšných 2% profesori. Keďže UNICON vyzerá ako akcia s vyšším budgetom, spýtal som sa, odkiaľ berú financie. Odpoveď bola skrátene, že financie sú vždy problém, ale škola im nedávno začala prispievať.

UNICON má platené vstupné, ktoré sa pohybuje od 3€ do 20€. Taká klasická vstupenka vás vyjde iba 10€, čo na akciu tohto rozmeru nie je vôbec veľa. Prekvapilo ma, že UNICON posledné roky nedokázal zarobiť toľko, aby sa dalo všetko čo naň šlo splatiť. Podľa Michala je to už lepšie, ale stále nie ideálne. Minulý rok sa už vyrovnali nule a po tomto ročníku plánujú peniaze odložiť aj na ďalší ročník.

Ako hodnotíme tohtoročný UNICON?

Na záver chcem dodať, že doktor Michal Kabát bol veľmi príjemný a bol prvou osobou, s ktorou som pre REWIND robil rozhovor. Bohužiaľ som nebol dostatočné pripravený a preto nemám žiaden záznam.

Stále si ale myslím, že tento ležérnejší prístup bez toho, aby som mu pchal kameru alebo mikrofón pod nos, bol lepší pre nás oboch a mohli sme sa uvoľnene porozprávať. Michal taktiež poznamenal, že rád takto spája ľudí s rôznymi záľubami a preto sa aj premietali tieto dokumenty o cyberpunku. Nešlo mu len o to, aby si ľudia prišli zahrať hry, ale hlavné bolo niečo nové týmto ľudom ukázať. Dávam sem odkaz aj na jeho Twitter @bliksa a veľmi mu ďakujem za ochotu.

A čo vy? Prišli ste sa na UNICON zabaviť, alebo to plánujete ďalší rok? Píšte nám do komentárov!

Zdroj: unicon.lol

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

AKTUÁLNE: Pozerajte s nami naživo historicky prvý let SpaceX s ľudskou posádkou

Historický let SpaceX naživo Dnes, 30. mája 2020, spoločnosť SpaceX v spolupráci s NASA prvýkrát uskutoční let s ľudskou posádkou. Raketa Falcon 9 s plavidlom...

Ďalšia revolučná novinka z Číny. 3D nakupovanie začala využívať aj IKEA

Na svetlo sveta prichádza revolučná novinka a opäť raz je jej stvoriteľom Čína. Na trh sa dostala služba, v ktorej si zákazník bude môcť...

Samsung závodí s časom. Stihne vyrobiť smartfón Galaxy Fold 2 včas?

Zdá sa, že plány juhokórejského Samsungu ostávajú na svojom pôvodnom mieste a ich najnovšieho kúsku by sme sa mali dočkať v auguste 2020. Smartfón...

TIP na seriál: Daredevil | Slepý hrdina v boji za spravodlivosť

TIP na seriál: Daredevil V dnešnom svete je najobľúbenejším filmovým žánrom práve ten komiksový. Hlavne filmy od štúdia Marvel sú veľmi populárne. Avšak okrem filmov...

Nová Planéta opíc sa bude už onedlho natáčať. O čom film bude?

Film Planéta opíc dostane ďalšie pokračovanie Fox v spolupráci s Disney pripravujú nový film z univerza Planéta opíc. Režisér Wes Ball túto tému nedávno otvoril...