Thor opäť vezme do rúk svoje kladivo na plátnach kín

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Postavu severského boha hromu dostali na filmové výslnie najmä hollywoodske marvelovky. Teraz do kín prinášajú svoj pohľad na škandinávsku mytológiu samotní severania a bude sa na čo pozerať. V dánskom fantasy Valhala: Ríša bohov si postavu Thora budete môcť vychutnať v podaní príťažlivého Rollanda Møllera, známeho z viacerých amerických blockbusterov, ale aj z česko-slovenských snímok. Film však zďaleka nebude len o ňom.

Režisér Fenar Ahmad sa v snímke Valhala: Ríša bohov rozhodol oživiť kultový dánsky komiks z 80. rokov. Zameral sa pritom na príbeh zachytávajúci posledný zápas bohov o osud sveta, v ktorom zohrajú významnú úlohu deti smrteľníkov. Na rozdiel od tvorcov marvelovského vesmíru stavil Fenar Ahmad skôr na realistické podanie a temnú atmosféru.

Valhala: Ríša bohov
Zdroj: imdb.com

Dej sa začína v Midgarde, vo svete ľudí, z ktorého si Thor a jeho nevlastný brat Loki odvedú dve vikinské deti – Røskvu a Tjalfeho. Thor si z detí urobí svojich sluhov a spolu nimi sa vracia späť do Asgardu, do kráľovstva bohov, v ktorom sa nachádza mýtická Valhala. Príchod dvoch detí vyvolá vo Valhale rozruch, keďže jasnovidka Frigg vidí spojitosť medzi Røskvou a dôležitou legendou. Podľa nej hrozí bohom definitívny zánik (Ragnarok), zo zajatia sa totiž oslobodil obrovský vlk Fenrir a schyľuje sa k osudovému boju s divokými obrami. Odin, Thor, Loki a ďalší sa budú musieť spojiť so smrteľníkmi, ak chcú zvrátiť koniec sveta. Bude to ale stačiť?

Hoci severská mytológia nerezonuje v povedomí väčšiny ľudí tak výrazne ako legendy z antického Grécka či Ríma, neznamená to, že by bola chudobnejšia na fantastické príbehy a atraktívnych hrdinov, o čom nás presviedča aj novembrová filmová novinka Valhala: Ríša bohov. Koniec-koncov, pozostatky starogermánskych mýtov môžeme nájsť všade okolo seba. Vedeli ste napríklad, že podľa dvoch najvýznamnejších bohov severského panteónu sú pomenované dni v týždni v angličtine (Odin – Wednesday, pôvodne Wodnesdæg, Thor – Thursday)? Thorovo kladivo zase cez symbol svastiky preniklo až do nacistickej ideológie, kde sa neslávne zapísalo do histórie, a symboliku súvisiacu s nordickým bohom hromu si za svoju prevzali aj metalisti.

Výpravné fantasy Valhala: Ríša bohov si však užijete aj v prípade, že nie ste odborníkmi na škandinávsku mytológiu. Film má poctivo vybudovanú hutnú atmosféru, ktorú skvele dokresľujú zábery na drsnú škandinávsku prírodu a výrazné herecké výkony. Spomínanému Rollandovi Møllerovi (Atomic Blonde, Motýlik, Sklenená izba, Jan Žižka, Land of Mine) skvele sekundujú obidvaja detskí hrdinovia, obzvlášť Cecilia Loffredo ako odvážna Røskva. Úlohu bohyne smrti si v príbehu „strihla“ aj dánska rocková hviezda Sanne Salomonsen.

Film Valhala: Ríša bohov prináša do slovenských kín distribučná spoločnosť Bontonfilm od 28. novembra s českým dabingom.

Zdroj: Bontonfilm PR

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -