Vyše 200 vedcov obvinilo WHO zo zavádzania. Koronavírus sa údajne ľahko šíri aj vzduchom

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Koronavírus sa šíri vzduchom ľahšie, ako tvrdila WHO

Formálny dopis, o ktorom informovali New York Times, podpísalo 239 výskumníkov z 32 krajín. Obsahom tento dopis obviňuje WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) z toho, že nedostatočne informovali verejnosť o tom, ako ľahko sa koronavírus COVID-19 šíri vzduchom.

Medzi výskumníkmi, ktorí sa pod dopis podpísali, sú experti na virológiu, fyziku aerosolov, dynamiku, epidemológiu, zdravotníctvo a inžinierstvo.

Organizácie WHO a CDC doteraz informovali len o prenášaní vírusu na malú vzdialenosť vdychovaním malých čiastočiek vychádzajúcich z úst nakazeného pri kýchaní, kašľaní či rozprávaní. Zamerali sa tiež na dotýkanie sa predmetov, s ktorými prišiel do kontaktu nakazený človek. Experti však tvrdia, že to nie je všetko. Tieto dva hlavné faktory údajne ignorujú tretí spôsob šírenia nákazy – a to vzduchom aj na väčšiu vzdialenosť.

priznaky koronavirusu nedostatok kysliku
Zdroj: unsplash.com

Podľa výskumníkov sa vírus šíri omnoho ďalej ako odporúčané 2 metre na „social distancing“. Vírus vraj tiež ostáva vo vzduchu dlho potom, čo ním prešiel nakazený človek.

„Sme si tým na 100 % istí,“
hovorí Lidia Morawska.

Tento fakt znamená, že uzatvorené priestory (obzvlášť s klimatizáciou) sú omnoho nebezpečnejšie, ako sme si doteraz mysleli. Morawska dopĺňa, že „umývanie rúk a social distancing nestačia, pretože to nestačí na ochranu pred vírusom.“

Navrhované riešenie je úprava ventilácie v uzatvorených priestoroch tak, aby sa menej cirkuloval predýchaný vzduch a radšej sa používal čerstvý z vonka. Do ventilačných zariadení by podľa návrhov výskumníkov tiež mali byť umiestnené citlivé filtre.

Zdroj: gizmodo.com,

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -