Vianočný špeciál #5: 10 najlepších vianočných filmov, ktoré si treba pozrieť na Štedrý Deň!

Nenechajte si ujsť

Filip Scherhaufer
Filip Scherhaufer
They've done studies you know... 60% of the time, it works every time.

Prežite najkrajšie obdobie roka v pokoji a oddýchnite si pri aspoň jednom z týchto filmov.

Pre niekoho je to čarovný sviatok. Pre iného zase len otrava a rozmýšľanie nad tým, aké je toto počasie zlé. Filmári a štúdiá však vedia, že na Vianoce je najlepšie sa iba zakryť pod perinu a „čučať“ doma na telku. Alebo zájsť do vyhriatej kinosály a aspoň na plátne vidieť zasnežené prostredie. Pre všetkých milovníkov Vianoc ale aj neprajníkov tu máme pripravený zoznam tých najlepších filmov s Vianočnou tématikou.

Alebo skôr filmov, ktorým bola udelená pečiatka „vianočný film“. Pri filmoch ako Ľadové Kráľovstvo alebo Predvianočná Nočná Mora, sme si ale neboli istí, či takúto pečiatku dostali. Ak si teda na konci budete myslieť, že nám nejaký film chýba alebo je tam navyše, neváhajte nám to napísať do komentárov. Zoznam je čisto objektívny, no dúfame, že aspoň s pár filmami budete s nami súhlasiť. Za celý tím Rewind.sk vám prajem Šťastné a Veselé Vianoce a vy už sa teraz vrhnite na samotný zoznam.

10. MRÁZIK (Морозко)

To je ale prekvapenie, všakže? Je nám jasné, že väčšina z vás je vďaka neustále hučiacim reklamám z tohoto filmu už otrávená. No keď sa z filmu vykľube klasika, niet sa čomu diviť. Ešte k tomu, keď je to ruský film. Mrázik sa po toľkých rokoch skutočne drží vysoko. Film nejde klasickou štruktúrou, ako by asi väčšina z nás predpokladala. Nebojím sa dokonca povedať, že niekedy je z filmu až chaos. V tomto prípade to však vôbec nie je chyba.

Mrázik
Mrázik

Asi za to môže vek tohoto filmu, no toto sledovanie vtipných situácií s Ivanom a Nastěnkou je naozaj hodné vašej pozornosti. Ak ste sa filmu doteraz vyhýbali, určite prestaňte. Netradične podaná rozprávka má toho naozaj veľa ponúknuť a ešte k tomu vás skvelo pripraví na toto čarovné obdobie. Možno sa vo svete takej slávy nedočkal, samotný Spielberg však povedal, že tento film je predchodca mnohých Hollywoodskych umeleckých diel. No a keď toto povie Spielberg, nemôže to byť predsa zlé, no nie?

9. MUPPETS: VIANOČNÁ KOLEDA (The Muppet Christmas Carol)

Narozdiel od Mrázika, toto dielo pre vás prekvapením skutočne môže byť. Tento film vám asi nič nehovorí. Čo však určite musíte poznať, sú Muppeti. Tí Ameriku dobyli vo veľkom a je škoda, že u nás neboli popúlarnejší. My sme ale mali Sesame Street nemám pravdu? Muppetom sa však z vtipných televíznych skečov podarilo dostať aj na strieborné plátna a to skoro pri každých príležitostiach.

Muppets: Vianočná Koleda
Muppets: Vianočná Koleda

Ich pretvorenie Vianočnej Koledy však dopadlo výborne a radí sa medzi ich najlepšie filmy. Najväčší podiel na úspechu má samozrejme Michael Kane, ktorý si zahral mrzutého Scroogea. O čom Vianočná Koleda je, to samozrejme viete, no tento film to prerozprával štýlom, ktorý je vskutku verný predlohe a ešte k tomu zaujímavý. Muppetí humor tu funguje a ak ste o Vianočnej Kolede ešte nepočuli, tento film vám poslúži ako skvelé zoznámenie s týmto klasickým príbehom.

8. TRI ORIEŠKY PRE POPOLUŠKU (Tři Oříšky Pro Popelku)

Česká klasika, ktorá je na našom zozname úplne oprávnene. Ak ste zo Slovenska/Česka a nikdy tento film nevideli, nemali ste pravé Vianoce. Vianočný klenot v československej kinematografii. Či by film uspel aj v zahraničí, ťažko povedať, no za seba poviem, že ambície na to má. České pretvorenie slávnej Popolušky je čistá nádhera. Prečo pretvorenie slávnej Popolušky?

Tri Oriešky Pre Popolušku
Tri Oriešky Pre Popolušku

Možno neviete, no tá pôvodná Popoluška má síce rovnakú myšlienku aj celkový dej, no deje sa úplne inak ako tu. Či to je tým, že som Slovák alebo nie, musím povedať, že tunak Česi skutočne Amíkov tromfli. Je jedno, ako moc krásna bola ich kreslená Popoluška, v mojom srdci, a určite aj vašom, bude táto tá jediná. No a nie je to len samotná postava Popolušky, čo je tak skvelá. Celý film sa totižto radí medzi najlepšie Vianočné filmy, ktoré jednoducho chcete pozerať znova a znova, rok čo rok.

7. POLÁRNY EXPRES (The Polar Express)

Otvorte oči a nastúpte! Aj takto znelo motto pomerne úspešného animáku z roku 2004, polárneho expresu. Na čo nás film najmä nalákal? Svojou krásnou motion-ccapture animáciou? Rozhodne áno, určite nie som sám, komu sa snehová atmosféra vo filme javí ako najreálnejšou. Síce táto technika už pokročila, v tomto filme ostáva jedinečnou.

Polárny Expres
Polárny Expres

Ďalší dôvod, prečo Štedrý Deň stráviť v Polárnom Exprese je úžasný výber hlavného herca. Tom Hanks sa jednoducho hodí všade a rovnako to je aj tu. Spolu s dobrou réžiou Roberta Zemeckisa sa jedná o naozaj stráviteľný vianočný film. Viac bude baviť asi vaše deti ako vás, no my čo sme ho videli ako malí, si ho budeme pamätať dodnes ako jeden z najlepších.

6. S TEBOU MA BAVÍ SVET (S Tebou Mně Baví Svět)

Ďalšia česká klasika, bez ktorej u nás nemôžu byť Vianoce. Skvelá komédia, ktorá dokazuje, že aj my sme vedeli vytvoriť niečo naozaj vtipné. Túto bandu detí musí poznať naozaj každý a ak ste sa z neznámeho dôvodu k tomuto filmu ešte nedostali, urobte tak tento Štedrý Deň. Ikonické hlášky, na ktorých sa budete stále smiať a skvelá hlavná rola Júliusa Satinského z tohoto filmu robia ten československý klenot, o akom ste určite počuli.

S Tebou Ma Baví Svet
S Tebou Ma Baví Svet

Z českých vianočných filmov bolo na výber veľa, no rozhodli sme sa, že práve tento film tu jednoznačne musíme mať. Dôvod je jednoduchý, toto dielko je nesmrteľné. Tento film sa môže v kľude vysielať aj keď predstaviteľ malého Matíska bude na dôchodku. Nie, nejedná sa o komédiu storočia, no medzi tým najlepším čo československo kedy natočilo tento film určite hľadajte.

5. STRAŠIDELNÉ VIANOCE (Scrooged)

V prvom rade chcem zablahoželať prekladateľovi tohoto filmu za taký výstižný slovenský preklad. Prosím pekne, nejedná sa o žiaden horor na Vianoce. Scrooged je len ďalšie pretvorenie nesmrteľného Dickensového príbehu na plátne. Tentoraz však veľmi originálne. Nie len, že hlavnú roľu si na seba zobral Bill Murray, réžiu má na svedomí Richard Donner, ktorý nám ako prvý vo filme predstavil Supermana.

Strašidelné Vianoce
Strašidelné Vianoce

V tomto filme teda nečakajte starého mrzutého Scroogea. Bill Murray hrá manažéra televíznej stanice a aktuálne točí Vianočnú Koledu. No a keďže je to obyčajný namyslený sebec, aj jeho prídu navštíviť traja duchovia. Bill Murray si v tomto filme v podstate zahral one-man show a jeho výkon je v skutku obdivuhodný. Za nás sa určite jedná o najlepšie prerozprávanie Vianočnej Koledy, no a s hudbou Dannyho Elfmana má film úžasnú vianočnú atmosféru.

4. SÁM DOMA (Home Alone)

Treba k tomuto filmu aj niečo písať? Ak ste videli len jeden vianočný film, určite to bol tento. Nikto z hercov ani štábu nemohol tušiť, čo vlastne vytvorili. Tak ako u nás sledujeme Popelku, tak sa v Amerike sleduje Sám Doma. Nesmrteľná klasika, ktorú má skoro každá domácnosť pustenú na Vianoce v telke. Než sa Chris Columbus pustil do Harryho Pottera, priniesol nám úžasný príbeh o osemročnou chlapcovi, ktorého rodičia zabudnú na Vianoce doma.

Sám Doma
Sám Doma

Možno vám už teraz tento film môže pripadať cheezy, my s tým rozhodne nesúhlasíme. Čarovná atmosféra je z filmu len cítiť. Skvelý humor, nádherná hudba Johna Williamsa a nezabudnuteľný výkon Macaulaya Culkina robia z filmu klasiku vianočných klasík. Ak sa pozriete na čo i len jedného herca v dnešnej dobe, poviete si, že to je ten z filmu Sám Doma. Čarovný film plný emócií, lásky a skvelej vianočnej pohody.

3. SANTA JE ÚCHYL (Bad Santa)

Ak chodíte aspoň na náš web, o pokračovaní tejto komédie ste určite počuli. Čo všetko ste počuli, to vám ale môže byť jedno. Jednotka je totižto nie len výborná vianočná komédia, no patrí už medzi tie najlepšie vianočné klasiky. Samozrejme, ak vám humor tohoto filmu nesadne, diviť sa vám nebudeme, toto pre každého nie je. Nie len tvrdým humorom, no často sú scény vtipné hlavne preto, že to je až tak absurdné, až je to humorné. Ten, ktorému tento štýl však nevadí, nám dá za pravdu, že tretie miesto si Bad Santa určite zaslúži.

Santa Je Úchyl
Santa Je Úchyl

V komédii kde Santa nerozdáva ale berie, perverzné a urážlivé vtípky na nás skáču každú chvíľu. Nebyť však skvelej hlavnej hviezdy, určite by nevyzneli tak dobre. Billy Bob Thornton sa vám niekedy zdá, že on túto postavu určite nehrá, on taký proste je. Je to však zdanie, ktoré klame. Toto je len dôkaz skvelého hrania. Rovnako to platí u Bretta Kellyho, ktorý má s Thorntonom nie len najlepšiu chémiu, no aj najlepšie vtipné momenty a predovšetkým, srdce tohoto filmu. Klasika, ktorú nikto nečakal.

2. VIANOČNÝ ŠKRIATOK (Elf)

Či ste mali možnosť sa stretnúť s týmto filmom, neviem. Ak nie, asi by ste to mali zmeniť. Prečo „asi“ keď je film na druhom mieste? Tak ako Bad Santa ani tento film nie je pre každého. Tu ale nečakajte tvrdý humor ani nič podobné. Dôvod, prečo sa vám to buď bude alebo nebude páčiť je jeden, tým je hlavný predstaviteľ, Will Ferrell. Nie každý si totižto myslí, že to čo robí je vtipné. My ale aj s väčšinou ľudí sme sa zhodli, že toto je jednoducho skvelá a vtipná komédia, v réžii Jona Favreaua.

Vianočný Škriatok
Vianočný Škriatok

Príbeh o bábätku, ktoré bolo vychovávané elfmi, ktoré teraz vyrástlo a rozhodlo sa hľadať svojho otca v New Yorku je absurdný už z tohoto opisu. Samozrejme, film ponúkne aj pár vtipov, ktoré nezaberú, no v celkovom nápade a štýle filmu to je prakticky jedno. Dokonalý film to určite nie je a mňa samého mrzí celkové rozuzlenie zápletky. O tom ale, že by ste mali mať dobrý čas pri tomto filme niet pochýb. Will Ferrell sa pre tieto role jednoducho narodil a ak ste sa nezasmiali ani na jednom jeho momente, nemáte zmysel pre humor.

1. ARTHUR ZACHRÁNI VIANOCE (Arthur Christmas)

Absolútny víťaz sa u nás stáva na prvý pohľad obyčajný európsky animák. To čo však tento film ponúka je niečo vskutku majstrovské. Ani jeden film nezachytil podstatu Vianoc lepšie, ako Arthur Christmas. Tento britský animák vás tak navnadí na Vianoce ako žiaden iný. Kombináciou britského humoru a rýchleho strihu vzniklo niečo naozaj špeciálne. Príbeh o pohľade na Vianoce teraz a v minulosti, očami troch generácií.

Arthur Zachráni Vianoce
Arthur Zachráni Vianoce

Moderné technológie sú super, no aj tie robia chybu. V tomto prípade, celá Santova spoločnosť zabudla doručiť darček jednému dieťaťu. Santov syn Arthur túto chybu ale nechce dopustiť a spolu s dedkom Santom sa vydáva na bláznivé dobrodružstvo, s cieľom doručiť posledný darček. Sľubujem vám, nech ten opis znie akokoľvek klišovito a trailery akokoľvek nezaujímavo, čaká vás naozaj najlepší vianočný film, aký sme doteraz videli. Emočne napchatý, veľmi vtipný a hlavne originálny. Takto vznikajú moderné vianočné klasiky.

Súhlasíte teda s naším zoznamom? Pridali by ste k nemu niečo alebo naopak odobrali? Určite sme zvedaví na vaše názory, tak neváhajte a napíšte nám ich do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -