Vianočný Špeciál 2017 #1 – TIP na film: Elf (Vianočný Škriatok)

Nenechajte si ujsť

Filip Scherhaufer
Filip Scherhaufer
They've done studies you know... 60% of the time, it works every time.

Vitajte, pri našom prvom tohtoročnom Vianočnom špeciáli. Najkrajší a najčarovnejší sviatok roka je konečne tu, tak aby sme aj my nejako prispeli k tej sviatočnej pohode, opäť vám prinesieme štyri špeciálne články, ktoré veríme, že vám spríjemnia toto krásne obdobie. Želáme vám Šťastné a Veselé Vianoce, no a my ideme rovno na to. Ako sa najlepšie pripraviť na toto obdobie, ak nie nejakou skvelou vianočnou komédiou?!

Elf (Vianočný Škriatok)

Ani si neviete, ako moc som sa tešil na tento sviatočný TIP na film. Tento rok sme si totižto pre vás pripravili komédiu, ktorú možno poznáte a možno nie. Volá sa Elf, v našom preklade Vianočný Škriatok, a bola nakrútená v roku 2003. Pred kameru sa postavili talentovaní herci ako Will Ferrel, James Caan, Bob Newhart a Zooey Deschanell. Za kameru zase prišiel režisér Jon Favreau, ktorý o pár rokov na to urobil film Iron Man. Všetci zúčastnení išli robiť modernú vianočnú komédiu, no o pár rokov neskôr už bolo ich dielo zapísané medzi najlepšími vianočnými klasikami.

Disponuje tento film úžasnou réžiou? Nie. Má v sebe nejaké hlboké posolstvo? Nie. Tak prečo je zrazu medzi najlepšími? Nuž, stačilo jedného originálneho nápadu, a hlavne chlapíkov, ktorí majú jedinečný zmysel pre humor. Medzi takých nepochybne patrí komik Will Ferrel, pre ktorého bola táto rola priam ušitá. Úspech filmu totiž stojí na ňom, no a pochopiteľne, ten sa dostavil.

Will Ferrel bol pre rolu škriatka Buddyho stvorený
Will Ferrel bol pre rolu škriatka Buddyho stvorený; Zdroj: imdb.com

Vianočná srdcovka s Willom Ferrelom

Prečo som sa ale tešil na to, že konečne urobím TIP na film práve na Elfa? Ako už asi tušíte, tento film sa stal mojou vianočnou srdcovkou, a sledujem ho každý rok o takomto čase. Ak ste teda Elfa ešte nevideli, určite vám poviem len to, že by ste s tým nemali otáľať. Film má originálny nápad, netrvá dlho, nenudí, no a hlavne má úžasný humor, za ktorý môže predovšetkým Will Ferrel.

Pojať takúto postavu takto detinsky, čisto a zároveň aj dospelo, to sa podarilo málo hercom. Nemôžte sa totižto len opičiť, musí z vás cítiť postava. No a tak ako skvelo zvládol podobnú rolu Tom Hanks vo filme Big, o niečo bláznivejšie to ide práve Ferrelovi. Jeho škriatok Buddy vás jednoducho neomrzí, ani na niekoľkonásobné znovupozretie. Celkový film má totižto všetko, čo chcete aby mala perfektne zvládnutá komédia.

Skvelí vedľajší herci fantasticky dopĺňajú Ferrela
Skvelí vedľajší herci fantasticky dopĺňajú Ferrela; Zdroj: athenacinema.com

Humor a štruktúra

Je z nej cítiť pokoj, postupuje ku klišovitému vyvíjaniu príbehu plynulo, a zároveň vám v každej scéne akoby napovedala, že nepozeráte len takú obyčajnú komédiu. Za toto všetko treba vďačiť práve Favreauovi, ktorý k tomu pristúpil naozaj správne. Nesnažil sa film naťahovať, ani do neho zbytočne pridávať. Nie je z neho cítiť žiaden nasilu vtrepaný humor, sledujete len krásne načasované dialógy a komické momenty.

Film pochopiteľne vyzdvihne dôvody, prečo to na Vianoce funguje tak a tak, no a na konci si poviete, že to malo všetko, čo to malo mať. Tretia tretina je jediná, ktorá pôsobí trochu rozpačito, no nie je natiahnutá a poslúži svojmu účelu. Hlavne vám nepokazí náladu z pozerania filmu, ako to väčšinou pri takýchto komédiách býva a to je veľmi dôležité, ak hľadáte odpoveď na to, čo bolo na filme iné.

Definícia modernej vianočnej klasiky
Definícia modernej vianočnej klasiky; Zdroj: theoddyseyonline.com

Ideálne Vianoce

Elf je jednoducho instantná moderná klasika, ktorá ak vám udrie, tak udrie až tak, že si ju zapamätáte. Je to trochu americky bláznivé, no zároveň veľmi pokojné. Po Ferrelovom Ronovi Burgundym je práve toto jeho ikonická rola, ktorá sa vám vryje do pamäte ako malý Kevin zo Sám Doma, alebo Tim Allen a jeho Santa Claus. Toto malé dielko Jona Favreaua milujem už pár rokov, a ja sám budem veľmi zvedavý, kedy ma to omrzí pozerať. Ide o jednu z najvtipnejších komédií, aké som mal možnosť vidieť. Určite si ho teda tieto Vianoce vychutnajte, či už s rodinkou, alebo sami. Určite sa zabavíte, a kto vie, možno si ho tiež zamilujete.

Videli ste tento film? Dáte mu cez tohtoročné Vianoce šancu? Sledujete radi takéto komédie cez Vianoce? Napíšte nám do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -