Poďme si rozobrať hudbu MCU a jej dopad na diváka

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Mám pre vás otázku. Dokážete z hlavy zaspievať hudbu zo Star Wars? To isto zvládnete. A čo z Jamesa Bonda? Taktiež ľahké. Harry Potter? Ľavou zadnou. A čo takto zaspievať hudbu z ľubovoľného filmu z MCU (Marvel Cinematic Universe)? Aj keď ste fanúšik, nič vás pravdepodobne nenapadne. Ako a prečo je tomu tak? Nové video od YouTube kanálu Every Frame a Painting nám všetko vysvetlí.

Rozoberme si hudbu Marvelovského Filmového Univerza

Hudba je pre film kľúčovým aspektom. Hudba dokáže pozmeniť, alebo usmerniť celkovú atmosféru a náladu filmu. Géniovia ako napr. Hans Zimmer, Steve Jablonsky a kopa ďalších nám už mnohokrát ukázali, aký dokáže mať hudba na diváka a film samotný dopad. Ak sa podarí, niektoré skladby nám v pamäti utkvejú natoľko, že niekedy si ich nevedomky pospevujeme pri práci, alebo v škole.

Nie každému filmu sa podarí zanechať taký poznateľný soundtrack ako sa podarilo Star Wars. Väčšina veľkých Hollywoodskych trhákov však ale má aspoň jednu uznávanú skladbu. Avšak, nájdu sa aj výnimky a zarážajúc je ňou aj každý film MCU. Napriek miliardám zarobených dolárov si málokto spomenie na nejakú kompozíciu z 13 filmov MCU.

Video od trojky chalanov Briana Satterwhitea, Taylora Ramosa a Tonyho Zhoua nám vysvetlí, ako je to možné.

Hudba bez emócií

Tony Zhou nám vysvetľuje, že jeden z najväčších problémov je, že hudba postráda emócie a nedokáže sa spojiť s divákmi. Ukázal nám aj príklad. Scéna z filmu Iron Man, kde sa Tony Stark učí lietať ostane rovnaká aj po odstránení hudby. Skladba scéne nič nepridá a preto si ju nezapamätáme. Ďalej Zhou hovorí o tom, ako filmári preferujú „bezpečnejšiu“ a „očakávanejšiu“ hudbu. V prvom Thorovi je komediálny moment, kde sa Odinov syn stretne s priateľmi v Novom Mexiku a v pozadí hrá žartovná skladba. Keď bola ku klipu pridaná dramatickejšia a riskantnejšia hudba, rovnaká scéna sa odrazu zdala plná emócií. V origináli však moment ubehne až príliš rýchlo a je ťažko zapamätateľný kvôli nevýraznej hudbe.

Takzvaný temp score (dočasná filmová hudba)

Zhou nám vo video ďalej opisuje, ako „temp scores“ v post-produkcii negatívne vplývajú na režiséra. „Temp scores“ sú zvyčajne hudba z iných filmov, ktorú režiséri dočasne použijú pre film, aby mohli spraviť prvý neoficiálny zostrih. Skladateľ si potom ľahko dokáže urobiť obraz o tom, akú hudbu si režisér vo filme predstavuje. Nie málo-krát sa ale stane, že si režisér od skladateľa vyžiada čo najviac napodobniť dočasnú hudbu tak, aby to bolo legálne. Režiséri si totiž často rovnakú scénu s inou hudbou už nevedia predstaviť, niekedy dokonca nechajú film zostrihať podľa dočasnej hudby. Tieto praktiky majú za následok, že mnoho filmových skladieb je takmer na notu rovnakých. Na miesto originálnych kompozícií, tieto zrecyklované skladby sa pre diváka stanú už iba šumom v pozadí.

MCU

Záver

Bolo by vhodné poznačiť, že tvoritelia videa nekritizujú hudbu v Marvel filmoch, ale iba analyzovali a vysvetľovali techniky spôsobu komponovania hudby samotnej a predvádzali, v čom a ako by sa mohli filmári MCU zlepšiť. Podľa slov Zhoua nie je hudba zlá, je iba príliš „jednoduchá a neškodná“. Rovnaký názor majú Danny Elfman, Alexandre Desplat a Mychael Danna, známi skladatelia filmovej hudby.

Žiadny z 13 filmov MCU ešte neobdržal nomináciu na Oscara za najlepšiu originálnu filmovú hudbu. Dúfam, že Phase 3 prinesie aj veľkolepú hudbu, pretože to je jediná oblasť, na ktorej ešte musí Marvel zapracovať.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -