VIDEO: Vesmírna loď Crew Dragon bezpečne dopravila na Zem dvoch NASA astronautov

Nenechajte si ujsť

Branislav Petrus
Branislav Petrus
Keby mi povieš aby som dobil svet a na výber mi dáš nôž a slovo, vyberiem si slovo. Pretože ak sa ho naučíš správne používať, pochopíš, že práve slovo je tá najsilnejšia zbraň.

Americkí NASA astronauti Bob Behnken a Doug Hurley sa v kapsule Endeavour vesmírnej lode Crew Dragon bezpečne dopravili na Zem. Pre spoločnosť Space X tak všetko prebehlo podľa plánu a dvojčlenná posádka pristála v nedeľu o 14:48 miestneho času (20:48 stredoeurópskeho času) vo vodách Mexického zálivu.

Jedná sa o historicky prvú misiu, kedy súkromná spoločnosť (Space X) vyniesla ľudí do vesmíru a následne ich dopravila aj späť na Zem. Dvojica bola na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) od konca mája a po dvoch mesiacoch sa dočkali v rámci misie Demo-2 návratu.

Crew Dragon pristála na Zemi s NASA astronautmi bez akýchkoľvek problémov

Na ISS teda zostali ešte traja astronauti zložení z dvoch členov ruskej agentúry Roskosmos Anatojila Ivanišina a Ivana Vagnera, a jedného NASA astronauta Chrisa Cassidyho. Všetkých troch pánov priviezla ruská loď Sojuz a ich pobyt vo vesmíre zotrvá do októbra.

Kozmická loď Crew Dragon sa od ISS odpojila v nedeľu o 1:35 nášho času, hoci sa spočiatku zvažovalo presunutie celého manévru. Dôvodom mal byť hurikán Isaiah, ktorý zasiahol väčšiu časť karibskej oblasti. K úspešnej misii prostredníctvom Twitteru zhrnul pár slov aj Doug Hurley:

„Bolo mi cťou. Je náročné vyjadriť slovami, aké to bolo byť súčasťou expedície 63. Je to taká spomienka, ktorá ma bude sprevádzať do konca života.“

Space X Crew Dragon NASA
Zdroj: businessinsider.com

Aké sú ďalšie plány Muskovej SpaceX?

Koncom septembra začne SpaceX novú operačnú misiu Crew-1. Tentokrát sa na ISS dostane štvorica NASA astronautov – Michael Hopkins, Victor Glover, Shannon Walker a Soichi Noguchi. Vo vesmíre budú dlhých 6 mesiacov.

Druhou misiou bude opätovné použitie kapsule Endeavour vo vesmírnej misii Crew-2. V nej by mali na pôde ISS pribudnúť aj Megan McArthur, Shane Kimbrough a Akiho Hoshide.

Ak to pôjde takto ďalej, s určitosťou sa do pár rokov dočkáme vesmírnych letov na Mesiac a ako už bolo oznámené, v roku 2022 by mal Elon Musk započať kolonizáciu Marsu. Či sa tak stane je zatiaľ otázne, ale určite bude zaujímavé sledovať, ako sa ľudstvo pomalým krokom dostáva za atmosféru našej planéty.

Čo hovoríte na historicky prvé SpaceX pristátie s NASA astronautmi? O vaše názory sa s nami nezabudnite podeliť dole v komentároch.

Zdroj: space.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -