Herec Viserysa prezradil, kedy sa jeho postava vzdala a prestala bojovať o svoj život. Bolo to až nečakane skoro

Nenechajte si ujsť

Ondrej Kačkoš
Ondrej Kačkoš
Volám sa Ondrej, mám 22 rokov a na vysokej škole študujem marketingovú komunikáciu. Filmy, seriály a knihy ma sprevádzajú mojim životom odmalička. Keď netrávim čas v škole, s kamarátmi alebo s rodinou, určite ma nájdete pri pozeraní filmov.

Začiatok smrti – Kedy to Viserys vzdal?

Nie len streamovacej platforme HBO Max, ale všetkým seriálom momentálne kraľuje seriál Rod draka. Ide o prequl k seriálu Hra o tróny, ktorý sa podobne ako jeho predchodca stal veľmi populárnym. Je to aj vďaka postavám, medzi ktoré určite patrí aj kráľ Viserys, ktorý sa už pravdepodobne ďalšej epizódy nedožije. Kedy ale nastal ten moment, začiatok jeho smrti, keď Viserys prestal bojovať o svoj život?

Seriál sa zameriava na rod bielovlasých Targaryenov, ktorí dokážu jazdiť na drakoch. A okrem Viserysa tam patrí viacero členov. V seriáli vidíme jeho dcéru Rhaenyru, sesternicu Rhaenys či brata Daemona. S druhou manželkou Alicent má aj ďalšie deti, ktoré sa nám predstavili trochu neskôr – synovia Aegon a Aemond a dcéra Helaena. Má aj niekoľko vnúčat.

Rod draka epizóda 8
Rhaenyra, Daemon, Viserys a Aegon v epizóde 8; Zdroj: screenrant.com

Paddy Considine prezradil detail o Viserysovi

Všetky sú zatiaľ od Rhaenyry, pričom ide o 5 vnukov, ktorých splodila s prvým manželom Laenorom (alebo teda skôr so šéfom svojej stráže) a so svojim druhým manželom a ujom Daemonom. Všetko to ale teda začalo Viserysom, ktorého si fanúšikovia počas ôsmich epizód celkom obľúbili. Šlo totiž o naivného, no spravodlivého a láskavého kráľa so záľubou v histórii ich krajiny.

Jeho koniec bol ale neodvratný, keďže dlhodobo trpel chorobou podobnou lepre, kvôli ktorej prišiel o niektoré časti tela, pričom mu to uberalo aj značné množstvo energie. Jeho choroba začala ešte v prvej epizóde, kedy sa porezal na jednom z nie úplne sterilných mečov na Železnom tróne. Podľa herca Paddyho Considina, ktorý ho stvárnil, však boj so smrťou vzdal v inom momente tejto epizódy:

Myslím si, že od prvej minúty pohrebu jeho manželky Viserys začína umierať. Je to pomalá smrť. Nikde v príbehu Viserys nežiada majstrov, aby ho vyliečili, aby zabránili tejto veci zožrať ho zaživa. Myslím si, že to akceptuje ako súčasť viny za rozhodnutie, ktoré urobil, že svoju ženu podrobil hroznej, hroznej procedúre. Je to ako s ľuďmi, ktorí sa vzdajú chorobe. Keď mu ponúknu návrhy na vyliečenie, neobťažuje sa s nimi. Nechá sa ním pohltiť. Vzdáva sa. To bola moja vec pre neho.

„Moja láska…“

Considine teda naznačuje, že Viserys sa rozhodol nebojovať s chorobou po smrti jeho prvej manželky Aemmy, za ktorú vlastne mohol on sám. V prvej epizóde totiž nariadil, aby mala cisársky pôrod, keďže dúfal, že tak zachráni dieťa – chlapca a následníka trónu. Aemma však vykrvácala a dieťa zomrelo krátko na to. Herec si teda myslí, že jeho postava chorobu prijala ako trest za tento akt.

Aemma Rod draka
Aemma; Zdroj: radiotimes.com

Aj keď si mnohí mysleli, že choroba je symbolom stresu z toho, že je kráľom, hercova idea o symbole ako treste za smrť manželky je viac poetická a sedí ešte k tomu, ako sme videli Viserysa na konci ôsmej epizódy. Tesne pred tým, ako zaspal (nanešťastie už asi navždy), zašepkal slová „Moja láska“, ktoré museli jednoznačne patriť jedinej žene, ktorú miloval z celého srdca – a za ktorej smrť sa (právom) trestal.

Viserys sa zrejme konečne opäť stretol s Aemmou. Mali ste túto postavu radi?

Zdroj: screenrant.com

Mohlo by sa ti páčiť

2 COMMENTS

  1. problem je v tom, ze bud by zomreli obaja alebo len matka a dieta mozno nie. Volba bola preto jasna a Viserys sa za nu nemal preco trestat. Pravda je, ze on nemal vobec na vyber a jeho choroba zacala davno pred tym ako si porezal prst na trone (rana na chrbte, ktoru mu ale liecili). Nieco mi hovori, ze sa k jeho ne/lieceniu este dostaneme a svoju ulohu tam zohral aj „majster neviem_meno“, co bol aj v kralovskej rade. Bol nevyliecitelny, v skorych stadiach to tlmil vinom a neskor odvarom z maku. Aemmu sme nemali mat ako radi, lebo sa nam moc neukazala.. ale Viserys bol velmi slaby kral, skakali mu tam radci po hlave, co pravdepodobne symbolizoval ten potnan.. cudujem sa, ze sme ho nevideli v aktualne poslednej epizode, ked Vis zomrel.

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -