15 vecí, ktoré si nevedel o slovenskom hercovi a kaskadérovi Vladimírovi Furdíkovi

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Vladimír Furdík – Dobyvateľ Hollywoodu

Game of Thrones, Thor: Temný svet, Skyfall, Prometheus či Princ z Perzie: Piesky času. Čo spája všetky tieto, plus ďalších skoro 70 projektov? No predsa slovenský kaskadér, dablér a herec Vladimír Furdík! Jeho najznámejšou úlohou je postava Night King (Nočný kráľ), hlavný antagonista seriálu Game of Thrones.

Veľa Slovákov totižto ani netuší, že Hollywood dobil práve rodák z našej krajiny. Poďme sa teda spolu bližšie pozrieť na Furdíkovu minulosť, najväčšie projekty a zaujímavosti o ňom. Toto 15 vecí, ktoré si o ňom pravdepodobne ani netušil!

15. Narodil sa na Slovensku

Bratislava
Zdroj: istudyagency.com

Mnoho ľudí z celého sveta (vrátane Slovenska) ani netuší, že Vladimír Furdík je rodákom z našej krajiny. Narodil sa 1. júla 1970 v Bratislave, kedy bolo naše slovenské mesto ešte súčasťou Československa. Kamarátmi a kolegami prezývaný „Furdo“ je na svoju národnosť hrdý a zároveň je jediným Slovákom, ktorý hrá tak dôležitú úlohu v seriáli Game of Thrones.

14. S divadlom mal skúsenosti už 40 rokov dozadu

Vladimír Furdík
Zdroj: therichest.com

Furdík začal s herectvom a kaskadérstvom naozaj skoro, keďže sa divadla a rôznych predstavení zúčastňoval ešte v Československu, pred viac ako 40 rokmi. Bol členom Tostabur Espadrones, skupiny šermiarov, ktorí cvičili, predvádzali a oslavovali tradičné bojové umenie v Bratislave a po Československu.

Dokonca bol súčasťou aj skupiny Borseus, ktorú viedol slovenský kaskadér Gustáv Kyselica. Ten bol dôležitou súčasťou filmov ako Kráľovstvo nebeské alebo Pearl Harbor. Zároveň bol „mentorom“ pre mladého Furdíka.

13. Nie je prvým predstaviteľom Night Kinga

game of thrones spoilery
Zdroj: cdn.collider.com

Možno ste si to ani nevšimli, no Furdo nie je prvým predstaviteľom Nočného kráľa v Game of Thrones. Vôbec prvé vystúpenia Night Kinga v seriáli totižto stvárnil Richard Brake, herec z Walesu.  Ten sa objavil aj v komédii Špión alebo v známej televíznej dráme Ray Donovan. Brake hral Night Kinga vo štvrtej a piatej sérii, no nakoniec s jeho úlohou nemohol pokračovať. Tak rola pripadla Vladimírovi, ktorý je touto postavou až dodnes.

12. Jeho prvým hollywoodskym trhákom boli Traja mušketieri

Traja mušketieri
Zdroj: plejmo.com

Furdo síce začal svoju kariéru herca a kaskadéra na Slovensku pred 40 rokmi, no netrvalo dlho a začiatkom 90. rokov prerazil aj v Hollywoode. Jeho prvým kšeftom boli kaskadérske kúsky v nízkorozpočtovom horore Tremors, no hneď potom naň čakal Á-čkový trhák.

Tým boli bojové scény vo filme Traja mušketieri z roku 1993, v hlavných úlohách s Charlie Sheenom a Kieferom Sutherlandom. Práve pri tomto trojmesačnom natáčaní popri slávnych hercoch si uvedomil, že toto je jeho správna cesta.

11. Z kaskadéra sa stal herec

Sherlock Holmes
Zdroj: pinterest.com

Pre jeho skúsenosti s herectvom a kaskadérstvom netrvalo dlho a pripadli mu oveľa dôležitejšie a väčšie úlohy. Jednou z nich je práve rola Andrzeja vo filme Sherlock Holmes: Hra tieňov z roku 2011 od režiséra Guya Ritchieho.

Jeho postava bola jedným z cigánov, ktorí sprevádzali Sherlocka Holmesa a jeho pomocníkov cez francúzske hranice, zatiaľ čo ich naháňali Moriartyho stúpenci. Furdíkova postava tragicky zomrela v súboji s jedným zo stúpencov, zatiaľ čo sa Sherlockovi podarilo uniknúť.

10. Aj keď sa stal hercom, jeho prvou láskou bolo kaskadérstvo

Thor
Zdroj: variety.com

Aj keď si Furdík užíval pozíciu herca v rôznych dôležitých filmoch, kaskadérstvo je stále jeho prvou láskou. Stále tak počas 21. storočia pokračuje v kaskadérskych kúskoch pre veľké hollywoodske filmy so známymi hercami.

Bol kľúčovým akrobatom vo filmoch ako Princ z Perzie: Piesky času alebo Robin Hood z 2010. Neskôr, v roku 2013 sa postaral o dôležité kúsky v marvelovke Thor: Temný svet. Okrem iného bol v 2012 obsadený do bondovky Skyfall – za ktorú by mnoho hercov dalo naozaj všetko.

9. Narodil sa s mečom v ruke

Game of Thrones
Zdroj: theringer.com

Aj keď je účasť v bondovke snom každého kaskadéra, všetky tie rýchle autá a hi-tech zbrane nie sú zrovna jeho šálkou kávy. Ako som spomenul vyššie, Furdove prvé skúsenosti boli s historickými predstaveniami v Bratislave. To znamená, že sa považuje skôr za experta v koordinovaní a predvádzaní kúskov, ktoré zahŕňajú šermovanie.

Práve preto prerazil filmom Traja mušketieri a bol zapojený do Game of Thrones, ktoré má taktiež historické zasadenie a plno tradičných zbraní – vrátane Night Kingovho oštepu!

8. Nie je fanúšikom Game of Thrones!

Bruce Lee
Zdroj: geektyrant.com

Aj keď je jednou z hlavných postáv seriálu Game of Thrones, sám sa nepovažuje za fanúšika tejto populárnej šou od HBO. Aj keď si pozrel niekoľko častí a musí sa vyhýbať otázkam od kamarátov a novinárov ohľadom toho, čo sa stane v budúcich sériach, radšej pozerá akčné filmy, hlavne tie s bojovými umeniami. Sám hovorí, že sú preň zaujímavejšie, pretože sú relevantné pre jeho zručnosti a záujmy – aj keď sú súčasťou GoT epické bojové scény.

7. Bol dablérom veľkých mien

furdik
Zdroj: pinterest.com

Zatiaľ čo bol Furdík vo väčšine filmov na poste hlavného kaskadéra, v pár prípadoch sa stal aj dablérom pre veľkých hollywoodskych hercov – čo znamená, že ich hneď niekoľkokrát „zaskočil“ pri scénach, ktoré boli pre hercov moc náročné.

Furdo zaskočil napríklad Channinga Tatuma v historickej dráme Orol Deviatej légie, alebo bol dablérom Nicolasa Cagea pre film Hon na čarodejnice. Pokiaľ by ani to nestačilo, stál aj na mieste Toma Hiddlestona vo filme Vojnový kôň.

6. Kaskadérske kúsky robil aj vo vesmíre

prometheus
Zdroj: prometheus.wikia.com

Furdík mal okrem iného dôležitú rolu aj v sérii Votrelec, presnejšie vo filme Prometheus z roku 2012. Zahral si jedného zo žoldnierov, ktorých si najala Weyland Corporation ako ochranu na misii na planéte LV-233.

Jeho veľký moment prišiel v scéne, kedy sa on a traja ďalší žoldnieri snažili zabiť jedného z dôstojníkov, ktorý zmutoval. Pri snahe utiecť pred svojim zmutovaným kolegom však dostal sekerou do chrbta a musel čeliť svojmu osudu na povrchu planéty.

5. V Game of Thrones mal duálnu úlohu

got
Zdroj: youtube.com

Okrem kľúčovej úlohy Night Kinga v seriáli Game of Thrones si Furdík zahral aj dôležitú rolu vo vývoji príbehu na pozadí. Objavil sa ako dablér jednej postavy z Branovej vízie minulosti. Presnejšie ide o flashback, v ktorom Bran vidí Sera Arthura Dayne bojovať s mladým Nedom Starkom, ktorý sa snaží zachrániť svoju sestru Lyannu. Bojovať však nevidíte predstaviteľa Sera Artuhura, Luke Robertsa, alebo práve Vladimíra Furdíka!

4. Na pozadí Game of Thrones mal aj inú úlohu

Game of Thrones
Zdroj: pinterest.com

Jeho kaskadérske kúsky pri bojovej scéne Arthura a Neda však neboli jedinou úlohou Vladimíru Furdíka v Game of Thrones predtým, ako sa prvýkrát objavil ako Night King. Tvorcovia seriálu ho totižto použili ako poradcu pri rôznych kúskoch počas celej série, keďže má v tejto brandži dlhoročné skúsenosti – hlavne s mečmi a ostatnými tradičnými zbraňami, ktoré by ste vo Westerose očakávali.

3. Prvýkrát sa ako Night King ukázal v 5. epizóde 6. série

night king
Zdroj: bustle.com

Furdík sa prvýkrat v koži Night Kinga ukázal v epizóde „The Door„. Ide o piatu epizódu šiestej série a zatiaľ čo Furdík na ňu spomína s úsmevom na tvári, zarytí GoT fanúšikovia na ňu nemajú dobré spomienky. Ide totižto o časť, v ktorej sa Night King a jeho Biely chodci postavili proti Branovi, Meere a Hodorovi, keď utekali z jaskyne. Bran a Meera utiekli iba vďaka Hodorovi, ktorý sa obetoval.

2. Night Kinga ste videli aj bez make-upu

furdo
Zdroj: popsugar.com

Epizóda „The Door“ je zároveň jedinou, v ktorej môžeme vidieť Vladimíra Furdíka bez jeho make-upu Night Kinga. Objavil sa ako smrteľný muž, ktorého si Deti lesa vybrali ako zbraň proti ľudom. V tejto scéne je Furdík priviazaný ku stromu a bodnutý líderkou Detí lesa, ktorá drží oštep z Dragonglassu. Furdíkova postava však nezomrie, namiesto toho sa stane prvým Bielym chodcom.

1. V koži Night Kinga zatiaľ nepovedal ani slovo

prequel seriál zo sveta Game of Thrones
Zdroj: showcasechannel.com.au

Keď jeho postavu bodla líderka Detí lesa, mohli sme Furdíka počuť kričať. Ako samotný Night King však zatiaľ nepovedal ani jediné slovo. Fanúšikovia tak začali špekulovať, či ho vôbec niekedy budeme počuť rozprávať. Alebo by bolo lepšie, keby pre atmosféru postavy ostal nemý? Samotný Furdík k tejto téme svoj názor nevyjadril. Ešte, že v seriáli nie je platený od vyslovených slov…

Bonus: Furdík má fotku s redakciou Rewind.sk

REPORTÁŽ: Comics Salón & IstroCON 2018
Zdroj: Andrej Cvik, Adam Martiš

Možno to znie neuveriteľne, no na Comics Salón 2018 stretol Vladimír Furdík redakciu portálu Rewind.sk a hneď si s nimi spravil fotku. Ale nie, teraz vážne. Furdo sa tejto akcie naozaj zúčastnil a okrem besedy sme si vystáli aj hodinu v rade na jeho podpis a fotku. Vyplatilo sa.

Čo hovoríte na úspech rodáka zo Slovenska? Sledujete Game of Thrones a ste zvedaví, ako sa jeho postava vyvinie?

Zdroj: therichest.com

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -