Filmy

Nový film v kinách rozpovie príbeh legendárneho básnika a textára

Zrejme na Slovensku nenájdeme hudobného fanúšika, ktorý by nepoznal pieseň, ktorú preslávil Jožo Ráž, no ktorej text je hádam najznámejším dielom básnika a hudobného textára Jozefa Urbana. Pred dvadsiatimi rokmi autor zahynul pri tragickej autonehode, dielo i jeho obľuba však pretrváva. Život známeho búrliváka prinesie na plátna kín už 28. novembra 2019 snímka Voda čo ma drží nad vodou.

Film nakrútil český režisér Tomáš Magnusek podľa knihy Pivo u Chárona (s Jožom Urbanom) spisovateľa Ondreja Kalamára. Zameriava sa prevažne na posledných sedem rokov básnikovho života a vrcholí práve napísaním textu známeho hitu. Popisuje okolnosti jeho vzniku, ale aj Urbanove lásky, nádeje, vzostupy i pády.

V hlavnej úlohe sa predstaví Roman Pomajbo, ktorého divácka obec pozná najmä v komických polohách. Podľa Kalamára, scenáristu a autora knižnej predlohy, podal herec obdivuhodný výkon. „Mnohí sa zatvária prekvapene a pýtajú sa, či je na to vhodný. Po skúsenostiach z natáčania môžem povedať: veľmi vhodný,“ hovorí tvorca.

Okrem Pomajba sa vo filme predstaví celá plejáda známych tvárí. Zo slovenských hercov nimi budú napríklad Robert Roth, Lukáš Latinák či Andrea Kerestešová Růžičková, z českých predstaviteľov Martin Dejdar, Jan Kanyza a Svatopluk Skopal. V epizódnych úlohách sa v snímke objavia aj reálne osobnosti, ktoré Urbana poznali, napríklad hudobník Vašo Patejdl či moderátorka Oľga Záblacká.

Životopisný film Voda čo ma drží nad vodou prinesie Urbanov príbeh na plátna kín 28. novembra 2019 vďaka distribučnej spoločnosti Continental film.

Zdroj: TS Continental film

About author

Volám sa Adam, mám 20 rokov, na vysokej škole študujem masmediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport - celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.
  Related posts
  FilmyOdporúčame

  Prinášame vám rebríček tých najlepších MCU filmov. Je medzi nimi váš obľúbenec?

  Filmy

  Ryan Reynolds po filme Detektív Pikachu v ďalšej hernej adaptácii. O ktorú sa jedná?

  Filmy

  Filmy Matrix 4 a nový Batman môžu byť kvôli koronavírusu odložené. Máme sa báť?

  Filmy

  Hororový DC spin-off The Trench preskúma najhlbšie časti z podmorského sveta Atlantídy

  Pridaj komentár