5 otázok, ktoré v nás zanechal Votrelec: Covenant – porozprávajme sa o konci [SPOILER]

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 22 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Hľadáte ku filmu Votrelec: Covenant vysvetlenie?

Od premiéry filmu Votrelec: Covenant už prešlo pár dní a tak dúfam, že všetci ktorí tento film vidieť chceli, si ho pozreli. Je pravdou, že tento film bol oveľa slabší, ako všetci čakali. Jedno mu však treba nechať. Vysvetlil nám veľmi veľa podstatných vecí, ktoré sa začali rozoberať v Prometheovi. Na druhú stranu, plno ďalších otázok v nás zanechal. Tie sa, dúfajme, vysvetlia v dvoch pokračovaniach tohto filmu, ktoré sú naplánované. Videli sme teda niečo ako Prometheus 2. Celý film teda slúžil na vysvetlenie vecí, ktoré fanúšikov série zaujímali už dlhé roky. Dozvedeli sme sa odkiaľ Xenomorfovia pochádzajú, či sa s nimi dá komunikovať a podobne. Aké otázky v nás naopak Covenant zanechal? Tento článok bude obsahovať veľké SPOILERY!

Prečo bol David posadnutý s „tvorením niečoho nového“?

Hneď prvá scéna vo filme nám ponúka pohľad na Davida a jeho „otca“, Peter Weylanda (toho starého deda z Promethea). Už v nej bol David zvedaví, prečo ľudia môžu tvoriť život, ako napríklad jeho, a on nie. Walter neskôr Davidovi vysvetlil, že je jeho vylepšená verzia. Viac „robotická“, pričom nemá núdzu o vytvorenie alebo zrodenie niečoho nového. Po tom, čo David vyhladil celú populáciu Engineerov, mal v podstate možnosť vytvoriť nekonečné množstvo votrelcov, a vytvárať nové druhy. A tak pomocou tela Elizabeth Shaw vytvoril starých známych čiernych Xenomorfov. Otázkou je, prečo to spravil? Čo má ešte za lubom a prečo je tým tak posadnutý?

David a Peter Weyland
David a Peter Weyland, Zdroj: empire.com

Prečo vôbec David vyhubil Engineerov a kam sa podeli všetci Xenomorfovia, ktorými ich zabil?

Ako sme videli, David vypustil z lode na populáciu Engineerov nespočetné množstvo tej čiernej hmoty, z ktorej sa tvoria Xenomorfovia. Vytvoril mor, ktorý vyhubil celý národ. Prvou otázkou je, kde zmizli všetci votrelci, ktorých David na Engineerov poslal. Dokázal ich syntetik David vyhubiť sám? Vytvoril David niečo ako votreleckú ZOO, a behajú si volne po planéte? Alebo sa z toho vytvorili „hubičky“, z ktorých neskôr vznikajú Neomorfovia? Druhou otázkou je, prečo to David vôbec urobil. Miesto toho, aby spoznával a učil sa od prastarého národu, ich všetkých bezdôvodne zabil. Pokiaľ je jeho cieľom vyhubenie ľudstva, prečo sa obťažoval s Engineermi? Alebo mu iba ruplo v bedni? Usmažil sa mu procesor?

David spúšťa na Engineerov sprchu smrti
David spúšťa na Engineerov sprchu smrti, Zdroj: alien-covenant.com

Ako to, že planéta Engineerov doteraz nebola objavená?

Ako sme sa dozvedeli, posádka Covenantu mierila na planétu podobnú Zemi. To znamená, že už na nej niekto musel byť, a musel ju skúmať. Táto planéta bola oveľa ďalej ako tá, na ktorej žili Engineeri. Ako si teda spoločnosť Weyland nemohla všimnúť, že na jednej planéte v sústave žije viac vyvinutý národ, ako oni sami? Alebo je tu niečo, čo kolonisti nevedeli, a spoločnosť áno? Podľa mňa vie spoločnosť Weyland oveľa viac, než je ukázané vo filmoch. A aby v Aliens ani nevedeli o tom, že existuje niečo ako votrelec, pričom sa udialo všetko toto? Buď ide iba o nelogickosť v deji, alebo sa všetko ešte dozvieme. 

Uvidíme Engineerov aj v nasledujúcich častiach?
Uvidíme Engineerov aj v nasledujúcich častiach?, Zdroj: aliens.wikia.com

Je android na konci filmu naozaj David? Prečo by si posádka nevšimla skôr, že to nieje Walter?

Naozaj by si najmúdrejšia z posádky, Danielsová, nevšimla že nejde o Waltera? To v živote nevidela žiaden horor? Áno, síce si odrezal ruku aby vyzeral viac ako Walter, ale celkové správanie a aj jazvy hovorili niečo iné. Veľkou otázkou je aj to, prečo David pomohol na konci filmu Tennesseemu a Danielsovej. Prečo im pomohol zabiť votrelca, a nenechal ich proste zomrieť?

Moja teória je taká, že android na konci filmu ani nemusel byť David, ale bol to Walter. David sa ho ku koncu filmu predsa snažil prehovoriť, nech zmení stranu, že má naviac. Možno sa mu to podarilo. Ďalšou vecou sú jazvy. Android na úplnom konci filmu nemal na brade poranenie od šróbu, ktoré spravila Danielsová Davidovi. A pri tom je Walter ten, ktorý sa dokáže liečiť. Celkovo jazvy viac sedeli na Waltera, ako Davida. A ako úplne posledná vec, odkiaľ by David vedel Walterov kód

Ako je to s koncom filmu podľa vás?
Ako je to s koncom filmu podľa vás?, Zdroj: pop.inquirer.net

Pokiaľ David vytvoril vajíčka, ako sa dostali na loď Engineerov v Alien 1?

Táto otázka mi v hlave rezonuje asi najviac. Covenant sa odohráva 20 rokov pred originálnym Alienom. Je známe, že vajíčka, facehuggerov a klasických čiernych Xenomorfov vytvoril David vo svojej dielničke. Ako sa teda dostali na Engineersku loď na planéte LV-426? Engineersky Space-Jockey v jednotke vyzeral oveľa staršie ako David, ako to teda, že rozdiel medzi týmito udalosťami iba 20 rokov? Možností je viac. Prežil niektorý z Engineerov Davidove vyhubenie, a pristál na planéte z jednotky, pričom na loď David nastražil vajcia? Je Walter živý, zobral Engineersku loď a pokúsil sa ísť zachrániť Danielsovú? Ide iba o nelogickosť deja?

Engineer space-jockey nájdený na lodi v jednotke
Engineer space-jockey nájdený na lodi v jednotke

Otázok je samozrejme viac. Ako to, že dokázal David komunikovať s Neomorfom? Prečo sa votrelec z kapitána narodil rovno vyvinutý a preskočil štádium chestbustera? Prečo opakoval Davidove pohyby? Čo má David za lubom? Dúfame, že všetky odpovede na tieto otázky dostaneme už čoskoro. Vaše otázky a teórie nám určite nezabudnite písať do komentárov!

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -