Séria najbrutálnejšieho zabíjania v Amerike vo forme mdlej faktografie? | Vrahovia mesiaca kvetov RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Róbert Herda
Róbert Herda
Ahoj, ako si si už mohol prečítať, volám sa Róbert. Videohrám, knihám a hlavne kinematografii ako médiám, ktoré sú určené na rozprávanie príbehov, sa venujem už nejakú tú dekádu (ak si dobre pamätám, tak vlastne od dôb, čo som začal registrovať okolie). Najmä preto sa snažím všetko, čo z týchto oblastí prichádza skúmať a nezriedka analyzovať. Momentálne pracujem aj na vlastnej tvorbe a popritom sprostredkúvam čitateľom rôzne novinky, dojmy a recenzie z týchto oblastí.

Vrahovia mesiaca kvetov RECENZIA

Zopár mesiacov dozadu sme vás prostredníctvom rozsiahleho článku informovali o tom, že režisér Martin Scorsese pripravuje adaptáciu knižného diela známeho pod názvom Killers of the Flower Moon. V Amerike sa jedná o pomerne populárny titul, ktorý spracúva sériu ukrutne odporných činov, avšak v našich končinách o zrode FBI a vraždách Osagov vie iba málokto. Každopádne, kniha Vrahovia mesiaca kvetov vám zvrátené udalosti pedantne priblíži, no a naša recenzia pre zmenu prezradí, či má zmysel púšťať sa spoločne s autorom Davidom Grannom naprieč historickými prúdmi času.

Martin Scorsese
Zdroj: movieweb.com

Sám som sa o histórii Osagov dozvedel až v momente, kedy bolo ohlásené, že velikán Scorsese potrebuje financie pre projekt Killers of the Flower Moon. Neskôr sa ku mne dostalo i to, že ide o brilantný thriller, ktorý spája žáner detektívky, faktografie a dokumentaristiky, pričom toto všetko je zviazané do funkčného príbehového celku. Ešte predtým než sa ale pustím do vlastných myšlienok a analyzovania podrobne preskúmaného textu, musím podotknúť, že Martinova voľba nie je prekvapujúca.

Z kraja súčasného kalendárneho roka sa mi pod ruky dostal výtlačok Irishmana, ktorého rovnako zrežíroval Scorsese. Obe knihy (i keď sú žánrovo celkom odlišné) majú k sebe veľmi blízko. Obe sa totiž snažia kombinovať faktografický štýl s tradičným príbehom. Oba príbehy sú plné násilia, ľudskej zlosti a kriminality. A i napriek tomu, že záverečná pointa práve preberaného diela ďaleko prevyšuje prízemnejšie zasadenie druhého, Vrahovia mesiaca kvetov zvoleným štýlom trpia, o čom vás snáď presvedčí i nadchádzajúca analýza a recenzia v jednom.

Osagovia
Zdroj: projects.newsday.com

Najkrvavejšia kapitola amerických dejín lemovaná ropou a peniazmi

Snáď nikoho z vás neprekvapí, že hlavným motívom bude vražda, respektíve séria najťažších zločinov. Len pre upresnenie spomeniem, že ide o zabíjanie bohatých Osagov (indiánsky kmeň) na území Spojených štátov Amerických počas dvadsiatych rokov minulého storočia. Prečo došlo k takto krutému zločinu a kto zaň môže? Práve tým sa zaoberá dielo Davida Granna.

Samotní Vrahovia sú rozdelení do troch stredne rozsiahlych pasáží. Každá z nich sa venuje inej časti vrážd, pričom tá prvá je sústredená na nastolenie zápletky a vyšetrovanie úmrtí, ktoré sa spočiatku javia nesúvisiaco. Už na úvod ale badať prvé problémy, ktoré v neskorších fázach ešte väčšmi narastajú. Za prvé je evidentné, že autor má problém s dávkovaním a členením textu. Hneď niekoľkokrát preruší pátraciu líniu, aby sa venoval historickému okienku, ktoré je síce zaujímavé, avšak výrazne nahlodáva kontinuitu.

Vrahovia mesiaca kvetov recenzia 1
Zdroj: youtube.com

Detektívny western

Všemožné odbočky formujú atmosféru, dobu a porovnávajú fungovanie tamojších miest so zanikajúcimi pravidlami divokého západu, kedy pištoľníci nechávali za chrbtom zapadajúce slnko a púšťali sa do krvavých ód na násilie. Surovosť doby priam cítiť z prítomných riadkov. Opisy sú nezriedka živé a situácie, i keď písané životom, prinajmenšom pozoruhodné a odstrašujúco kuriózne.

Skutočne sa ale v takto minimalistickej knihe (s rozsahom sotva tristo strán) potrebujete venovať celej rodine vedúceho vyšetrovateľa? Tie príbehy postranných postavičiek sú úžasné. Neraz udatní muži padali v boji so zločinom a nahliadnuť do života prériových rangerov, prípadne dostihov za ropnými územiami je zážitok, avšak trpí tým hlavná dejová línia o osažských vraždách, ktorá má z pochopiteľných dôvodov hrať prvé husle.

Skratkovitosť a prílišná stručnosť (neraz slovná strohosť) činia z inak fascinujúcej činnosti akou vyšetrovanie nepochybne je nudnú faktografiu, kde sa po chvíli topíte v močiari identických postáv bez jasnej charakteristiky. Autor, povolaním novinár, pôsobí chladne a odťažito, akoby sa snažil o rýchly a nezaujatý článok.

Tento neduh je akcentovaný neustálym pripomínaním rodinnej príslušnosti alebo pracovnej funkcie a to aj pri postavách, s ktorými sa stretávate na každej tretej stránke. Z opačného pohľadu však oceňujem Grannovu pedantnosť pri získavaní všetkých dostupných spisov, správ a informácií, ktoré spracoval vo svojom knižnom texte. Pre ilustráciu je mnoho častí okorenených o dobové fotografie, ktoré pridávajú na autenticite.

Vrahovia mesiaca kvetov recenzia 5
Zdroj: vintag.es

Súdnictvo odeté do lán korupcie

V druhej kapitole sa autorská pozornosť upriamuje na finálne krôčiky, ktoré viedli k rozlúsknutiu prípadu a následnému súdnemu procesu. V neposlednej rade je však dôležitý i zrod FBI, o ktorý sa postaral fanatik J. Edgar Hoover. Práve jeho tím prísne trénovaných špecialistov zohrával v dolapení páchateľa/páchateľov kľúčovú rolu.

Gran však opätovne zlyháva pri členení a úprave textu. Spravidla preskakuje z jednej pasáže do druhej. Súčasne nezriedka recykluje samého seba, opakuje frázy (čo môže byť i chyba prekladu) a neustále odbíja dôležité zlomy v rámci celého prípadu. Striedanie medzi svedkami a možnými vinníkmi sú tentokrát nepríjemne nezrozumiteľné a pôsobia otravne, nakoľko sa vám v zvolenom štýle nepodarí nájsť žiaden rytmus alebo pevnú formu.

Vrahovia mesiaca kvetov recenzia 6
Zdroj: wearbighorn.com

Čo bolo potom?

Záver je akousi bodkou za všetkým, čo sa odohralo a stalo. Autor uzatvára neuzatvoriteľné a presne to museli urobiť i generácie Osagov, ktoré prišli po ukončení vražednej mánie. Posledná kapitola pôsobí ako reminiscencia uplynulých udalostí a neopísateľného zla, o ktorom ste dobrých dvestopäťdesiat strán čítali. A síce neodhaľuje niečo prevratné (prípadne neočakávané), jej dôležitosť spočíva v záverečných stranách, ktoré pôsobia mimoriadne trpko.

Súčasne reflektujú hlavnú myšlienku diela a dokazujú, že Vrahovia (respektíve realita) disponujú hneď niekoľkými vrstvami a pomyselnými životnými lekciami – svet je krutý, obzvlášť ak ide o peniaze a majetok. A hoci nedochádza k žiadanej katarzii, úľave alebo čitateľskému uspokojeniu, po prečítaní poslednej vety nadobudnete pocit, že ste niečím prešli. To niečo bol útržok zabudnutej minulosti, ktorá navždy ovplyvnila Ameriku, fungovanie boja proti kriminalite a i ľudí, ktorí sa stali aktérmi čierneho bodu histórie.

Dôstojná pamiatka neradostnej histórie Osagov?

Pod povrchom všetkej tej úmornej faktografie a množstva zameniteľne predstavených postáv sa ukrýva skutočne pútavý príbeh v podobe nevybrúseného diamantu. Temná história amerických dejín je až ironicky dobrým rozprávačom. Rozprávačom, ktorý vykonštruoval brutálnu a krutú mozaiku. Dokonca aj dnes, po takmer sto rokoch, z mnohých činov, úmrtí a udalostí mrazí v chrbte. Nehovoriac o tom, že David Grann (úmyselne, či nie) fantasticky zachycuje stredový bod medzi divokým západom a industrializovanou spoločnosťou, ktorá sa každou minútou stáva väčším a väčším otrokom rozrastajúceho sa kapitalizmu.

Nanešťastie, niekto by musel začať aktívne brúsiť, vybrať z diela to najpodstatnejšie a naratívnemu rozprávaniu dať jasnejšiu formu. Až vtedy by sa mohlo na Vrahov mesiaca kvetov pozerať ako na ozajstný príbeh. A ja osobne verím, že onou persónou by mohol byť práve Martin Scorsese. V minulosti niekoľkokrát preukázal, že bezproblémovo zachytí dobového ducha. Preto si myslím, že pochopí, že tento príbeh je v prvom rade bitkou dvoch dôb. Sťahujúcu sa slučku divokých prestreliek a bezprávia nahrádza prepojený štátny systém, no ľudská zlosť a chamtivosť zostáva zachovaná za každých okolností.

Vrahovia mesiaca kvetov recenzia 4
Zdroj: everythingnonfiction.com

Krv v koreňoch zeme

Myšlienka diela je stále aktuálna a vo finále zrejmá. Mnohí nepochybne zaplačú nad tým, že vychádza z reality (žiaľ). V tomto prípade však nehodnotíme prichádzajúcu adaptáciu, ale knižný originál, ktorý sa tak urputne zacykluje v románových odbočkách i vedľajších priblíženiach, až zabúda na to najhlavnejšie – zaujímavou formou rozprávať príbeh o azda najkrutejších vraždách v Amerike.

Je až príliš chaotický, v dôležitých bodoch skratkovitý a miestami máte pocit, že by mu prospelo ak by bol aspoň o dvesto strán dlhší. Grann totiž vie písať a príležitostne má cit pre opis i detail (rozpletanie masívnych vrážd a postupné nachádzanie tiel sa pýši hutnou atmosférou), no problém tkvie v tom, že v tristo stranovej knihe sú zhruba dve tretiny venované drobnostiam typickým pre rozsiahle eposy o tisícich stranách.

Prítomný rozsah a dávkovanie informácií je náramným problémom. Ten do veľkej mieri dehonestuje bohatý historický potenciál inak pútavého mysteriózneho diela. A najmä preto Vrahovia odchádzajú „iba“ s mierne nadpriemerným hodnotením 6/10 a nám nezostáva nič iné ako počkať do oficiálneho uvedenia filmového spracovania.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -