Väčšie mesto, viac krvi a ešte lepšia zábava | Vreskot 6 RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Vreskot 6 RECENZIA – Nové mesto. Nové pravidlá. Ghostface sa presúva z mestečka Woodsboro priamo do New Yorku, a to len rok od svojho posledného vyčíňania. Vreskot (2022) bol absolútne skvelým pokračovaním kultovej slasher série hororov, ktorej sa chytilo trio režisér-režisér-producent pod prezývkou Radio Silence. Zanechali to najlepšie od pôvodného tvorcu Wesa Cravena, no zároveň sa im podarilo priniesť franšíze druhý dych. Rovnako sľubne však dopadol aj Halloween (2018), ktorého pokračovanie bolo obstojné, no posledná časť trilógie, Halloween končí, bol výsmech do tváre fanúšikov. Ako sa teda podarilo nadviazať na úspech s filmom Vreskot 6?

Vreskot 6 RECENZIA
Zdroj: Paramount Pictures

Vreskot 6 RECENZIA

Zabudnite na Sidney Prescottovú, teraz máme novú štvoricu preživších. Sestry Taru (Jenna Ortega) a Sam (Melissa Barrera) Carpenterové a dvojičky Chada (Mason Gooding) a Mindy (Jasmin Savoy Brown). Po udalostiach vo Woodsboro sa štvorka presťahovala do New Yorku, kde sa neúspešne snažia žiť obyčajné životy. Najmenej sa to darí staršej sestre Samanthe, ktorej v žilách koluje krv skutočného vraha – Billyho Loomisa (Skeet Ulrich). Sestru Taru nechce spustiť z očí, zatiaľ čo ona si chce len užívať slobodu mladej študentky. Do hlavnej partie sa pridáva aj niekoľko spolubývajúcich, milostných záujmov… a nový Ghostface tak konečne má na koho poľovať.

Sériový vrah je späť a pod maskou sa opäť raz môže skrývať ktokoľvek. Podozrivým je každý, dokonca aj naše hlavné postavy. Na pomoc prichádza všetkým dobre známa reportérka Gale Weathers (Courteney Cox), ktorá keby nedostala päsťou do tváre, akoby ani nežila. Prípadu sa chytí detektív Bailey (Dermot Mulroney), no v priebehu filmu ho preberá agentka FBI Kirby Reedová (Hayden Panettiere). Áno, presne tá milovaná Kirby z Vreskotu 4, ktorá síce dostala nožom do brucha, no v tejto sérii sa nedá len tak jednoducho umrieť. Kocky sú hodené a začať sa môže jedna veľká, krvavá jazda naprieč veľkomestom. A takto na začiatok treba prezradiť, že sa naozaj máte na čo tešiť.

Vreskot 6 RECENZIA
Zdroj: Paramount Pictures

Aký je tvoj obľúbený strašidelný film?

Začnime ale… od začiatku. Každú časť Vreskotu definuje jeho prvá scéna. Samozrejme, chýbať nesmie telefonát s otázkou: „Aký je tvoj obľúbený strašidelný film?“. Prekvapenie tak prichádza hneď v prvých minútach filmu, kedy je ikonická prvá vražda ozvláštnená o zápletku. Je skutočne krvavá a divákom odovzdá jasný odkaz – toto pokračovanie bude väčšie, krvavejšie a lepšie. Ozajstná radosť nastáva vtedy, keď si uvedomíte, že Vreskot 6 všetky tieto aspekty spĺňa. Až do posledného litru krvi. Zabíjania a vrážd je o poznanie viac, sú originálne a bavia. Ghostface dokonca zväčšuje svoj arzenál, naleštený nôž vymieňa vo vypätej scéne v potravinách za brokovnicu.

Aj to je jedným z dôkazov toho, že režiséri Tyler GillettMatt Bettinelli-Olpin stále dokážu priniesť niečo nové. Zároveň však nezabúdajú na to, vďaka čomu je Vreskot Vreskotom. Vysvetľovanie pravidiel hry? Máme. Tentoraz nie sme v ďalšom pokračovaní fiktívnej série Stab. Teraz sme vo franšíze, ako vysvetľuje Mindy, čo znamená nové pravidlá hry. Päsť do tváre Gale? Máme. Postavy, ktoré nie a nie zomrieť? Máme. Skladbu „Red Right Hand“ pri scéne v parku? Máme. Takto by sme mohli pokračovať, pretože Vreskot 6 má všetko, čo robí franšízu ikonickou. Práve preto si novinku užije najviac ten, kto videl všetky časti. Naopak, úplnému nováčikovi do série sa to môže javiť ako neskutočné klišé. Pre sklaných fanúšikov je to ale povinná jazda.

Vreskot 6 RECENZIA
Zdroj: Paramount Pictures

Väčší, krvavejší a zábavnejší

Na druhú stranu, novým divákom ponúka film množstvo akčných aj zábavných scén a New York je pre maskovaného vraha – ako aj pre tvorcov samotných – skvelým ihriskom. Umne využívajú napríklad scénu v metre, kde sa počas Halloweenu nachádza hneď niekoľko cestujúcich s kostýmom Ghostfacea. Ale ktorý z nich je ten skutočný? Nie je tajomstvom, že Vreskot 6 prinesie do kín kopu nových divákov. Môže za to práve Jenna Ortega, ktorá sa stala hitom po stvárnení Wednesday v seriáli Tima Burtona. Jasne hovoria aj prvé čísla, otvárací víkend šiesteho filmu je doposiaľ najväčším v histórii série. Preto by som odporúčal dobehnť všetky časti – šestka sa zatiaľ najviac ohliada za ostatnými filmami, dokonca je na tom založená celá premisa príbehu.

Priestoru na kritiku neostáva veľa. Vypichnúť možno početné nelogické scény, ale to sa dá ospravedlniť jednou vetou. Je to predsa Vreskot. Isté rozhodnutia postáv jednoducho nedávajú zmysel, no tvorcovia si určitým spôsobom musia poslať prihrávku na zakončenie. Čo je dôležité, šiesty film si dokázal ustrážiť kvalitu, na rozdiel od spomenutého Halloweenu. A pre tých, ktorí návštevu kina bojkotujú kvôli absencii Neve Campbell ako Sidney, má film tiež jasný odkaz. Teraz sme vo franšíze, takže na „legacy“ postavy, teda tie pôvodné, sa vôbec neberie ohľad a vraj každého nudia. Vreskot 6 je tak meta, že si sám robí srandu z jej neprítomnosti. To, prečo sa vo filme nenachádza, však stručne vysvetlili. Vrátila sa predsa Gale, ktorá dostala naozaj nervy drásajúcu scénu.

Ghostface
Zdroj: Paramount Pictures

Vreskot 6 RECENZIA – Zhrnutie

Tam, kde Halloween končí, Vreskot pokračuje a nestráca na tempe. Silná šiesta časť len potvrdila, že Scream môže byť korunovaný za najlepšiu slasher sériu. Zmena malého mestečka za veľkomesto prospela, vo Woodsboro sme predsa boli už päťkrát. Kvalitou je na tom vyrovnane s minuloročným filmom, obe zaostávajú iba za kultovou jednotkou. To v skratke znamená, že Vreskot 6 je jednou z najlepších častí série. Dokážu to ale režiséri dotiahnuť do úspešnej trilógie? Zárobky napovedajú, že sa o to minimálne pokúsia. A my budeme s radosťou pri tom. Vreskot s poradovým číslom 6 si odnáša hodnotenie 9/10, takže sme naozaj zvedaví, čo vymyslia a kam sa dostaneme nabudúce.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -