Najväčší filmový úlet tohto roka si môžeš pozrieť v kine už 21. júla

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 23 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Ak si si myslel, že už si v kine videl všetko, akčná sci-fi novinka s nekonečne dlhým názvom Všetko, všade, naraz (v origináli Everything Everywhere All at Once) ťa presvedčí o opaku. Film, ktorý tento rok poriadne otriasol svetom kinematografie a vyvolal medzi kinofilmi búrku nadšenia, príde už čo nevidieť aj do slovenských kín.

O hype okolo fenoménu Všetko, všade, naraz svedčí napríklad to, že sa narážka naň dostala aj do najnovších Mimoňov. To však nie je všetko, tejto lowbudgetovej nezávislej snímke sa podarilo doteraz celosvetovo zarobiť viac ako 90 miliónov dolárov a na medzinárodnom filmovom serveri Rotten Tomatoes si už dlhodobo drží fantastické skóre 95 % zo 100, pričom na konte má stovky pozitívnych recenzií od filmových kritikov a tisíce od bežných divákov. Recenzenti na filme oceňujú najmä jeho originalitu, neuveriteľné množstvo kreatívnych, bizarných až absurdných nápadov tvorcov, skvelé herecké výkony, kvalitnú réžiu, ohromujúce vizuálne efekty, ako aj silný príbeh s hlbokou myšlienkou.

Pri zmienke o vizuálnych efektoch je až neuveriteľné, že kým v hollywoodskych blockbustroch ich majú na starosti tímy so stovkami zamestnancov, film Všetko, všade, naraz si vystačil s piatimi ľuďmi, ktorí si údajne pri ich tvorbe pomáhali aj tutoriálmi na youtube. No napriek skutočne kurióznym podmienkam, v ktorých táto snímka vznikala, a nízkemu rozpočtu, ju mnohí kritici považujú za oveľa lepší film ako poslednú marvelovku Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva. Podobne ako najnovší Doctor Strange sa aj sci-fi novinka Všetko, všade, naraz venuje téme multivesmíru a paralelných realít. Ponúka však divákom oveľa odviazanejší „mnohovesmír šialenstva“ ako spomenutá komiksovka.

Príbeh vychádza z tradičnej „zero to hero“ schémy, to je však jeden z mála stereotypov, ktoré v tejto snímke nájdeš. Inak je to naozaj divoká jazda, pri ktorej nemáš ani len tušenia, čo ti tvorcovia v nasledujúcej scéne naservírujú. Hlavnou hrdinkou je Evelyn (Michelle Yeoh), unavená žena v strednom veku, ktorá sa zo všetkých síl snaží udržať pri živote rodinnú práčovňu. Okrem toho sa musí vysporiadať s krachujúcim manželstvom, nevrlým otcom a dospievajúcou dcérou, pre ktorú prestala byť autoritou. Najväčšie vrásky na čele jej však robí daňové priznanie, s ktorým sa čoskoro bude musieť popasovať. Evelyn je práve uprostred nepríjemnej schôdzky na daňovom úrade, keď sa zrazu objaví jej manžel z inej dimenzie a ukáže jej, že má stovky ďalších paralelných životov a nie každý z nich je takýto naprd.

Všetko, všade, naraz
Zdroj: Bontonfilm

V jednom je filmovou hviezdou, v inom šéfkuchárkou, v ďalšom majsterkou kung-fu. Niekde má namiesto prstov párky, inde si úradníčku z finančného úradu (Jamie Lee Curtis) vzala za ženu a niekde je zase obyčajným kameňom. Všetkým paralelným vesmírom však teraz hrozí smrteľné nebezpečenstvo a zachrániť ich môže jedine… Kto iný ako Evelyn? Tá sa ako najneúspešnejšia verzia všetkých svojich potenciálnych ja stáva vyvolenou podobnou Neovi z Matrixu a bude sa musieť popasovať s niečím ešte horším, ako sú dane…

Originálnu kreatívnu nálož s názvom Všetko, všade, naraz majú na svedomí dvaja Danielovia – Daniel Kwan a Daniel Scheinert, známi aj pod spoločnou prezývkou Daniels. Dvojica mladých režisérov sa v minulosti preslávila najmä poriadne uletenou komediálnou drámou Swiss Army Man. Predstaviteľ Harryho Pottera, Daniel Radcliffe, v nej stvárňuje prdiacu mŕtvolu, ktorej telo sa stroskotanec na pustom ostrove pokúsi využiť ako „pomôcku“ pri plavbe na pevninu, no napokon sa ukáže, že mŕtvola nie je tak celkom mŕtva. Podobným absurdným humorom sa vyznačuje aj novinka Všetko, všade, naraz, ktorá je však zároveň aj silnou rodinnou drámou a poctivým akčným filmom s prvkami kung-fu.

Všetko, všade, naraz
Zdroj: Bontonfilm

Jednou z našich obľúbených vecí je vyvolávať v ľuďoch emócie pri sledovaní niečoho absurdného,“ vyznal sa Daniel Scheinert. Ako príklad uviedol scénu, v ktorej si herecké legendy Michelle Yeoh a Jamie Lee Curtis navzájom striekajú do úst a po tvári kečup s horčicou. „Stále sme im hovorili, že to bude krásna, emocionálna časť filmu a ony na to: ,O čom to, preboha, hovoríte?‘“ spomína so smiechom Scheinert. „A keď sme to nakoniec celé zostrihali, povedal som si: ,Áno, mali sme pravdu!‘“ dodal režisér.

Na spomenutú scénku aj na množstvo ďalších krásnych šialeností, napríklad na vesmír s hotdogovými prstami či s rozprávajúcimi kameňmi, ktoré sa medzičasom stali kultovými a dostali sa napríklad aj do spomenutých Mimoňov, sa môžeš tešiť v slovenských kinách už 21. 7. 2022. Kinonovinka Všetko, všade, naraz je naozaj must see pre všetkých filmových fajnšmekrov, tak si ju nenechaj ujsť na veľkom plátne.

Zdroj: Bontonfilm

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -