„Mnohovesmír“ má novú tvár | Všetko, všade, naraz RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Šimon Patkoš
Šimon Patkoš
Drahý čitateľ, volám sa Šimon, ale prezývajú ma Špatkoš. Študujem scenáristiku a popri písaní sa venujem aj perokresbe. Od nepamäti som veľkým fanúšikom Votrelca, Lovecrafta a čohokoľvek nadprirodzeného. Vkuse chodím do kina a na stole mám vždy rozčítaného nejakého toho Marquéza. A hej, 11 rokov hrám League of Legends.

Všetko, všade, naraz RECENZIA – Dvojica režisérov známych pod prezývkou Daniels sa vracajú do kín s novinkou Všetko, všade, naraz. Daniel Scheintert a Dan Kwan sa do diváckeho povedomia vystrelili filmom Swiss Army Man. Už tam preukázali svoju schopnosť vytvoriť originálny a netradične spracovaný film plný humoru, ale aj melanchólie. Tentokrát siahli po látke, s ktorou sme sa zoznámili aj vďaka Marvelovskej štvrtej fáze. Ich nová sci-fi snímka sa strmhlav ponára do konceptu mnohovesmíru a využíva pri tom všetko, v čom sú dvaja režiséri najlepší.

Všetko, všade, naraz RECENZIA

Dej zobrazuje život obyčajnej ženy s menom Evelyn. Vlastní malú čistiareň a jej monotónny život sa jej rúca pred očami. Vzťahy s jej ustráchaným manželom a dospievajúcou dcérou upadajú. Biznis nefunguje tak ako kedysi a od prvého záberu filmu vidíme, že je toho na našu hlavnú hrdinku priveľa. Zrazu ale príde udalosť, keď sa tento depresívny kolobeh naruší a Evelyn je povolaná do akcie.

Všetko, všade, naraz recenzia
Zdroj: imdb.com

Naprieč mnohovesmírom zúri neznáma temná sila, ktorá ničí jeden vesmír za druhým a Evelyn je práve tá, čo sa jej musí postaviť. Tvorcovia už na začiatku filmu dávajú na známosť, že nás čaká divoká jazda. Z počiatku sa ale film rozbieha dosť pomaly. Zoznamujeme sa s postavami a prežívame s nimi ponurý život, v ktorom sú akoby zaseknuté. Akonáhle ale dôjde k prvému kontaktu s mnohovesmírom, film dupne na plyn a neupustí z neho až do samého konca.

Šialené, vtipné a prekvapivo emotívne dobrodružstvo

Nemôžeme obísť porovnanie s ďalším filmom, ktorý taktiež vyšiel tento rok. Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva sa taktiež popasoval s konceptom rôznych vesmírov a môžeme otvorene povedať, že v porovnaní s Všetko, všade, naraz dopadol pokus od Marvelu veľmi zle. Doctor Strange sa krkolomne pokúšal spojiť Marvelácky humor s hororovou víziou režiséra Sama Raimiho a prepojením na zvyšok rozpadajúcej sa „Marvel Cinematic Universe“. Všetko, všade, naraz je samostatný film, ktorý pracuje s rôznymi vesmírmi veľmi efektívne.

Everything Everywhere All at Once
Zdroj: tpr.org

Prečo? Pretože vesmíry dvojice Daniels sú priamo prepojené s hlavnou hrdinkou a jej ponurým životom. Takýmto spôsobom dostávame gradujúcu, osobnú a hlavne zábavnú promenádu všemožných nápadov. Stretávame dobre poznané postavy a ich iné verzie, zobrazené v rôznych vizuálnych štýloch iných filmov. Film strieda jednu atmosféru za druhou, no nikdy to nie je problém, pretože ich vždy pokope drží základný konflikt, ktorý prekvapivo plynie z osobných vzťahov hlavnej hrdinky a jej rodiny.

Uletené nápady a nové hollywoodske hviezdy

Michelle Yeoh je už svetovo známa herečka. Jej úlohy jej ale skoro nikdy nedovolili naplno ukázať jej potenciál. V tomto filme je ale ako odtrhnutá z reťaze. V jednej scéne hrá serióznu a utrápenú ženu, v ďalšej filmovú hviezdu, potom bojovníčku kung fu, neskôr aj človeka s párkami namiesto prstov a mnohé mnohé ďalšie. Tvorcovia dali hercom veľkolepú paletu uletených vízií a herci ich priviedli na plátno so sebaistotou.

Všetko, všade, naraz recenzia
Zdroj: A24

Ďalším dôležitým, pre mňa a mnohých ďalších prekvapivo ešte lepším hercom bol Ke Huy Quan. Vo filme hrá ustráchaného manžela Evelyn. Samozrejme, jeho alternatívne verzie sú presne to, čo pre mňa mení film Všetko, všade, naraz na niečo, čo po emocionálnej stránke funguje absolútne perfektne. Ešte k tomu sa v mnohých scénach veľmi podobá na Jackieho Chana.

Nie je toho už priveľa?

Jediným negatívom filmu je to, že má priveľa dobrých nápadov. Viem, znie to veľmi čudne, no veľakrát sa mi počas filmu stalo, že som stratil pojem o tom, čo sa vlastne deje a či to má nejaký dopad na hlavnú dejovú líniu. Dalo by sa povedať, že ak by sme boli konfrontovaní so skutočným mnohovesmírom, cítili by sme sa rovnako. Stratení v nekonečných možnostiach a alternatívnych verziách osôb, emócií a svetov.

Všetko, všade, naraz
Zdroj: danapointtimes.com

Tento exces nápadov film síce spomalil, no dodal mu presne tú šťavu, ktorá vo filme Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva chýbala. Vo filme sa nachádza pasáž, kde sa dve skaly rozprávajú o zmysle života. A to je len malý kúsok toho, čo robí tento film tak špeciálnym. Viem si však predstaviť, že niekto by sa po dvoch hodinách bombardovania nápadmi cítil už preplnený a stratil by záujem. Ten je od začiatku filmu pekne budovaný. Scény majú svoje miesto, no postupne, s rastúcou kvantitou, upadá ich dôležitosť.

Všetko, všade, naraz RECENZIA – Zhrnutie

Všetko, všade, naraz si získalo srdcia kritikov i divákov po celom svete a môžeme potvrdiť, že zaslúžene. V dobe, keď sa kreatívne nápady recyklujú a kultové série oživujú po peniazoch hladnými štúdiami, tento film vyčnieva svojou uletenosťou a originálnosťou.

Dvojica tvorcov dokázala z pomerne nízkeho rozpočtu 25 miliónov dolárov natočiť film, ktorý sa môže s ľahkosťou pobiť o miesto najlepšieho filmu tohto roka a poslať Doctora Strangea do zabudnutia. Herci sú skvelí, hudba perfektne kooperuje s atmosférou príbehu a vizuálne efekty sú na svojom mieste. A24 nevie stupiť vedľa.

Čo ale túto snímku vyvyšuje na piedestál filmov roka je spôsob, akým dvaja režiséri zvládli spracovať a emocionálne prepojiť mnohovesmír s osobným príbehom hlavnej hrdinky. Film pre tieto atribúty odo mňa dostáva hodnotenie 8/10.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -