Všetky Godzilla filmy na jednom mieste – je ich „len“ vyše 31!

Nenechajte si ujsť

Všetky Gozilla filmy – kde vlastne začať?

Je medzi vami niekto ako ja, kto si chcel napozerať úplne všetky Godzilla filmy? Asi nie. Ale keby náhodou… Budem sa snažiť spraviť „menšieho“ sprievodcu príbehom tohto milovaného Kaiju!

Ak ste ročník tesne pred alebo po roku 2000, určite si pozrite len tie najnovšie USA verzie, ale určite nie tú z roku 1998. Je to síce zábavný blockbuster, ale s Godzillou má spoločný iba názov. Pozrite si, ako sa vysporiadali s týmto čudom samotní Japonci vo filme Godzilla: Final Wars.

Povedzme si na začiatok pravdu

Filmy a samotné filmové triky časom starnú. Godzillu dodnes stále hrajú chlapi v maskách a kostýmoch. Sú to ich tradície a na tie sú Japonci „svojskí.“ V dobe vzniku Godzilly sa jednalo o prevratné triky, no dnes je už iba na vás a vašich filmových chutiach, čo zvládnete.

Všetky Godzilla filmy – Showa Séria

Sem patria všetky Godzilla filmy od roku 1954 do roku 1975. Musíme si uvedomiť, že Japonci stále strašia svoje deti Gojirou. Je pre nich metaforou na atómové šialenstvo a katastrofický horor. Preto všetky snímky z tejto doby chceli hlavne desiť, až neskôr s nástupom sci-fi aj baviť.

všetky godzilla filmy
Zdroj: itsnicethat.com

1. Gojira (Godzilla, King of the Monsters! – 1954)

Prvýkrát na veľkom plátne. Nápad na tento film sa zrodil v hlave producenta Tomoyuki Tanaku potom, čo bol nútený zrušiť plánovanú indonézsko-japonskú koprodukciu Eiko kage-ni (Behind the Glory). To mal byť príbeh inšpirovaný skutočnou udalosťou, keď sa japonská rybárska loď dostala do blízkosti miesta testovania amerických nukleárnych zbraní a bola kontaminovaná.

Originálny názov Godzilly – Gojira – je kombináciou dvoch japonských slov: gorira (gorila) a kujira (veľryba), pretože pôvodné monštrum malo byť práve kombináciou týchto dvoch zvierat. Rev Godzilly vznikol trením gumovej rukavice o struny kontrabasu, a následným spomalením a úpravou. Vytvoril ho skladateľ Akira Ifukube. Prvý vyrobený kostým Godzilly vážil približne 91 kilogramov, čo sťažovalo pohyb herca (Haruo Nakajima) v ňom.

2. Godzilla Raids Again (Gigantis, the Fire Monster – 1955)

Posledný film s Godzillou, ktorý bol nakrútený čiernobielo. Avšak prvý, v ktorom si to rozdá s iným Kaiju. Na búdku dostal Anguirus (tento názov mala mať pôvodne Godzilla). A môžme byť radi, že sa Japonci nedržali svojich pôvodných verzií. Godzilla totiž mala mať hlavu ako hríb, aby pripomínala výbuch atómovej bomby.

3. King Kong vs. Godzilla (1962)

S myšlienkou na súboj King Konga a iného monštra prišiel Willis O’Brien, ktorý mal na starosti efekty u pôvodného filmu King Kong (1933). Jeho vízia bola postaviť proti sobe King Konga a Frankensteinovo monštrum, ktoré malo byť obrovské a vytvorené z častí rôznych zvierat. Žiadne americké štúdio však nemalo záujem a nápad sa uchytil v Japonsku, kde bol však ikonický netvor nahradený Godzillou.

King Kong vs. Godzilla
Zdroj: pinterest.ca

4. Mothra vs. Godzilla (Godzilla vs. The Thing – 1964)

Ide o posledný diel, v ktorom bola Godzilla zápornou postavou. Ja toto monštrum veľmi nemusím. Gigantický motýľ je pre mňa aj vo svete Kaiju veľký otáznik.

Zdroj: reelrundown.com

5. Ghidorah, the Three-Headed Monster (Three Giant Monsters: The Greatest Battle On Earth – 1964)

Prvýkrát vidíme trojhlavého draka Ghidoraha, pred ktorým sa bude snažiť ochrániť svet (Japonsko) samotná Godzilla.

Zdroj: reelrundown.com

6. Invasion of Astro-Monster (Great Monster War – 1965)

Už to pomalinky začína byť repetitívne a na škodu je hlavne rýchlosť nakrúcania samotných filmov. Chcelo sa ťažiť na úspechoch predošlých dielov. Tomuto titulu ale vďačíme za inšpiráciu pre režiséra Tima Burtona a jeho filmu „Mars Útočí!“

Zdroj: reelrundown.com

7. Godzilla vs. the Sea Monster (Godzilla, Ebirah, Mothra: Big Duel in the South Seas – 1966)

Zdroj: reelrundown.com

8. Son of Godzilla (Monster Island’s Decisive Battle: Godzilla’s Son – 1967)

Režisér Džun Fukuda sa začína zameriavať na mladšie publikum a na scénu prichádza Piadigodzilla s menom Minilla. A doslova vypadá ako monštrum, v tom zlom slova zmysle.

9. Destroy All Monsters (Attack of the Marching Monsters – 1968)

Jediný z tejto série odohrávajúci sa v budúcnosti. A to až v roku 1999, kedy Organizácia Spojených národov zhromaždila a uzavrela všetky kaiju na ostrove s menom Monsterland. Do toho ich ovláda ženská mimozemská rasa a zvláštnosť môže začať.

Zdroj: reelrundown.com

10. All Monsters Attack (Godzilla, Minilla, Gabara: All Monsters on Parade – 1969)

Detinský film. A dokonca Minilla rozpráva. Au. Ale je tam Godzilla!

Zdroj: reelrundown.com

11. Godzilla vs. Hedorah (Godzilla vs. The Smog Monster – 1971)

Hedorah je kaiju meniace svoj tvar a živí sa odpadom. V tomto filme si to rozdá s Godzillou. Tvorcovia sa začínajú vracať ku koreňom a opäť sa jedná o katastrofický príbeh.

Zdroj: reelrundown.com

12. Godzilla vs. Gigan (Earth Destruction Directive: Godzilla vs. Gigan – 1972)

V dvanástej časti série o Godzille sa opäť stretávame s mimozemskou rasou, ktorá sa snaží zničiť život na Zemi. V zábavnom parku si mimozemšťania v budove v tvare Godzilly zriadia základňu a ovládajú odtiaľ Gigana, kybernetické monštrum z vesmíru, a Kinga Ghidoraha. Skupinka mladých ľudí však tieto plány odhalí a privolajú na pomoc Godzillu a Anguirusa. V obleku Godzilly sa v tomto filme poslednýkrát predstavil japonský herec Haruo Nakajima.

Zdroj: reelrundown.com

13. Godzilla vs. Megalon (Gojira tai Megaro – 1973)

V tomto dieli sa Zem chystá za pomoci svojich monštier zničiť podivná sekta. A keď armáda zlyhá, jedinou nádejou pre ľudstvo sa stáva Godzilla a robot vytvorený ľuďmi.

Godzilla vs. Megalon (Gojira tai Megaro – 1973)
Zdroj: hasznaltmobil.info

14. Godzilla vs. Mechagodzilla (Gojira tai Mekagojira – 1974)

Na scénu sa vracia zlá Godzilla. Alebo? Keď sa objaví aj druhá Godzilla, je jasné, že tu niečo nehrá. Dnes „milovaná“ Mechagodzilla to bude mať ťažké.

15. Terror of Mechagodzilla (Mechagodzilla’s Counterattack – 1975)

Posledný film zo série Showa. Mechagodzilla nebola úplne zničená a ľudia sa ju snažia opraviť. Len či robia dobre…

všetky godzilla filmy
Zdroj: reelrundown.com

Všetky Godzilla filmy – Heisei Séria

Triky a masky sú v tejto sérii oveľa kvalitnejšie, avšak príbehy sú o to šialenejšie a dokonca psychedelické. Patrí sem všetko od roku 1984 po rok 1995. A môžeme povedať, že sa čiastočne jedná o jednotlivé prerábky pôvodných filmov.

16. The Return of Godzilla (Godzilla – 1984)

Čiastočný remake, v ktorom sa po 30 rokoch vracia opäť zlá Godzilla. Tentokrát sa zapojené aj ostatné národy. Rusko hrozí Japonsku atómovým útokom, pokiaľ Godzillu nezničia. Japonsku by v tomto mohla pomôcť aj super tajná zbraň SUPER X.

všetky godzilla filmy
Zdroj: reelrundown.com

17. Godzilla vs. Biollante (1989)

Godzilla zmizla v hlbinách sopky Mt. Mihara. Ostalo po nej však DNA a „šialený“ doktor tvrdí, že chce len vymyslieť anti-jadrovú bunku, ktorá by mohla konečne zničiť samotnú Godzillu.

všetky godzilla filmy
Zdroj: reelrundown.com

18. Godzilla vs. King Ghidorah (1991)

Z roku 2204 pricestujú naspäť traja návštevníci, ktorí tvrdia, že v budúcnosti Godzilla zničí ľudstvo. Preto sa potrebujú dostať v čase do roku 1944, aby zničili prvú Godzillu. Ale nič nie je tak, ako sa na prvý pohľad zdá.

19. Godzilla vs. Mothra (Godzilla & Mothra: The Battle for Earth – 1992)

Meteorit prebudí zo spánku Godzillu a tá sa vydá proti Japonsku. Zobudí sa aj bájna Battra, ktorá chce potrestať ľudstvo za jej neekologické správanie.

všetky godzilla filmy
Zdroj: reelrundown.com

20. Godzilla vs. Mechagodzilla (Godzilla vs. Mechagodzilla II – 1993)

Organizácia spojených národov zriaďuje v roku 1992 tzv. Centrum Obrany (UNGCC), ktoré má za úlohu zastaviť Gojiru raz a navždy. Podarí sa jej vyloviť z mora pozostatky Mecha-Kinga Ghidoraha a vytvorí z neho dva nové stroje. Prvým je lietajúca bojová loď Garuda a druhým Mekagojira.

Zdroj: reelrundown.com

21. Godzilla vs. SpaceGodzilla (1994)

Kde na to tí Japonci chodia… Z kozmu pristáva na Zemi SpaceGodzilla. Kaiju, ktoré vzniklo z buniek Godzilly. A tie sa nejako dostali do čiernej diery. Čo prosím?!

všetky godzilla filmy
Zdroj: reelrundown.com

22. Godzilla vs. Destoroyah (1995)

Niečo je zle. Godzilla sa prehrieva a ľudstvo sa bojí, že sa pretavila až k Zemskému jadru. Opäť sa zastaví mladá Godzilla a po hube si príde vypýtať Destroyer.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Všetky Godzilla filmy – Millenium Séria

Z názvu si určite domyslíte, o aké obdobie ide. Pomalinky sa začínajú používať aj digitálne triky, teda na všetko okrem Godzilly. Tá ostáva pekne gumená. Každý jeden film je pozerateľný a megalomanský, ako sa od filmov s Godzillou očakáva.

23. Godzilla 2000: Millennium (Godzilla 2000 – 1999)

24. Godzilla vs. Megaguirus (2000)

Film síce nadväzuje na film Godzilla (1954), avšak jedná sa o alternatívnu sériu. Godzilla tu nebola zničená a podľa filmov sa vracia v rokoch 1966, 1996 a 2001.

všetky godzilla filmy
Zdroj: reelrundown.com

25. Godzilla, Mothra & King Ghidorah: Giant Monsters All Out Attack (2001)

Asi najvymakanejšia deštrukcia. Spojenie gumákoch a digitálnych trikov. Radosť pozerať!

26. Godzilla vs. Mechagodzilla (Godzilla Against Mechagodzilla – 2002)

Vedci prichádzajú so šialeným nápadom, ktorý im má pomôcť zrealizovať Tokumitsu Yuhara. Chcú vytvoriť biomechanického robota Mekagojiru (s názvom Kiryu) z kostry a DNA pôvodnej Gojiry. Kiryu vyzbroja novou zbraňou „Absolute Zero,“ ktorá má zmraziť Gojiru a rozprášiť ju na atómy. To tak…

všetky godzilla filmy
Zdroj: dickynoo.blogspot.com

28. Godzilla: Tokyo S.O.S. (2003)

29. Godzilla: Final Wars (2004)

Epické zakončenie Millenium trilógie skoro so všetkými kaiju. Režisér Rjuhei Kitamura vyžadoval, aby jeho Godzilla nebola tažkopádna a pomalá. Chcel naopak agilného, rýchleho kaiju bojovníka. To ocenil Tsutomu Kitagawa, ktorý obsluhoval kostýmy Godzilly vo všetkých dieloch série“Millenium (1999–2004). Kostým Final Wars Godzilly totižto vážil asi iba 30 kg.

Všetky Godzilla filmy – Shin Godzilla a zvyšok

Po poslednej Godzille nastalo ticho. Bolo to nielen kvôli americkej verzii, ale aj samotným tvorcom, ktorí nevedeli, akou cestou sa vybrať. A pravdepodobne si museli Japonci prvýkrát priznať, že Godzilla z USA je vo všetkom lepšia. Príbeh, efekty, súboje, a to ani netušili, čo ich ešte len čakalo v roku 2019.

30. Shin Godzilla (2016)

Japonci zvolili doslova katastrofický film, a samotná Godzilla je tu mutant, ktorý viacnásobne zmutuje, kým nevytvorí ikonickú Godzillu. A výsledok je krok späť aj napriek tomu, že Godzilla nebola zahraná technikou suitmotion (pomocou herca v kostýme monštra). Namiesto toho byli použité CGI zábery. Má sa jednať o celkový reštart všetkých sérii.

31. Godzilla od Netflixu

Tá je pre mňa doslova mega zlyhanie. Videl som všetky tri diely (Planet of Monsters, City on the Edge of Battle, The Planet Eater), no iba prvý je ako-tak stráviteľný. Všetko je tu 10-krát väčšie, a to je už čo povedať, keď samotná Godzilla by mala byť strop. Filozofický blábol, dizajn hlavného nemesis a posledný súboj sú prinajlepšom vlažné.

Tak čo, ideš si so mnou pozrieť všetky Godzilla filmy?

Zdroj: itsnicethat.com, reelrundown.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -