Sú Vtáky noci šialenou babskou jazdou alebo feministickou propagandou? | Vtáky noci RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Amidamaru, do meče! Legendárne anime Kráľ šamanov sa po 18 rokoch vracia na obrazovky

Nový Kráľ šamanov odhaľuje ukážku Ako sme vás informovali ešte počas júna, legendárne anime Kráľ šamanov chystá návrat na obrazovky. Príbeh spočiatku vznikol ako manga séria autora Hiroyuki...

AKTUÁLNE: Sony oficiálne odhalilo cenu a dátum vydania konzoly PlayStation 5

PlayStation 5 Showcase Microsoft vyložil všetky karty na stôl, takže bolo jednoznačné, že spoločnosť Sony musí skôr či neskôr dorovnať. Nová generácia konzol Xbox vyjde...

Apple Event 2020: Apple Watch Series 6, iPad Air, služba Apple One a veľa iných skvelých noviniek

Včera nám Apple odhalil zoznam nadchádzajúcich produktov a služieb, ktoré už čoskoro zavítajú na trh. Hodinový Apple Event 2020 zahŕňal naozaj bohatý program, ktorý...

Väčšia hrozba pre Avengerov ako Thanos prichádza. Marvel obsadil záporáka Kang the Conqueror

Jonathan Majors sa pripája do MCU Jonathan Majors, herec, ktorý hrá hlavnú úlohu v seriáli Lovecraft Country na HBO, sa aktuálne pripája do MCU. Do...
Adam Martiš
Volám sa Adam, mám 20 rokov, na vysokej škole študujem masmediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport - celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Vtáky noci RECENZIA

Vtáky noci RECENZIA – Štúdio DC sa po vydarených snímkach Aquaman a Shazam! opäť pripomína novým výtvorom. Tentokrát je hlavným ťahúňom Harley Quinn, ktorú sme naposledy videli v nepodarku Suicide Squad z roku 2016.

Novinka s jazykolomným názvom Vtáky noci a fantastický prerod jednej Harley Quinn bola už od samého začiatku odsudzovaná, keďže svojou témou nápadne pripomína Suicide Squad. Ďalšia skupinka zloduchov, ktorá sa spojí proti ešte väčšiemu zlu a spoločnými silami zachráni svet. Jediným rozdielom je, že v tejto skupine by ste testosterón hľadali len márne. Tentokrát máme dočinenia s tímom zloženým čisto zo silných a emancipovaných žien, ktoré ani náhodou nepotrebujú mužov.

Hollywood nám už aj prostredníctvom superhrdinských filmov dáva najavo, že v jednote žien je sila. Bolo to cítiť už pri snímke Avengers: Endgame a podobných ženských tímoviek sa dočkáme čoraz viac. Na tom samozrejme nie je nič zlé, keďže muži sa môžu dve hodiny beztrestne pozerať na krásne telá, zatiaľ čo ženy si v podobných filmoch nájdu všetko, čo potrebujú.

Vtáky noci RECENZIA
Zdroj: warnerbros.co.uk

Vtáky noci si zakladajú hlavne na téme rozchodu, osamostatnenia sa a ženskej sile. Mnohí v tom môžu vidieť len prevtelenie feministickej propagandy, no to má od pravdy veľmi ďaleko. Jednoducho ide o šialenú babskú jazdu, na ktorú nebudú brať do kina partneri svoje polovičky, ale presne naopak. Alebo zoberú len kamarátky.

Náhľad do príbehu

Naša obľúbená Harleen Quinzel si mimo kamier prešla ťažkým rozchodom s pudinčekom, ktorého podľa všetkého omrzelo DC a tak sa rozhodol prejsť ku konkurencii, kde aktuálne stvárňuje upíra. Nevadí, aj tak sa nám herec Jared Leto v úlohe Jokera tak nepozdával.

Spočiatku tento rozchod vôbec neznáša dobre a hysterické strihanie vlasov s vidinou nového začiatku a zajedanie smútku kýblami zmrzliny taktiež nechýba. Najhoršie je, že sa svojim rozchodom ani nemôže pochváliť v spoločnosti, pretože pri “Pánovi J.” si mohla dovoliť robiť čokoľvek a nikto jej nemohol povedať ani ň. Problém prichádza vtedy, keď sa o ich rozchode dozvie celé mesto Gotham City a Harley zrazu nemá žiadnu protekciu.

Vtáky noci RECENZIA
Zdroj: warnerbros.co.uk

Potom si veľmi rýchlo uvedomí, že po nej idú všetci nepriatelia, ktorým kedy nejakým spôsobom ukrivdila. A verte mi, je ich ako maku. Tým najhorším z nich je nepochybne mafián Roman Sionis, ktorého môžete z komiksov poznať pod prezývkou Black Mask. Tomu ukrivdila zo všetkých najviac a jeho neľútostnú povahu nezastaví pred zlikvidovaním Harley Quinn skoro vôbec nič.

Teda okrem sily ženského tímu, ktorý sa sformuje zhodou úplných náhod. Jeho členkami sú lovkyňa Huntress, speváčka Black Canary, miestna policajtka Renee Montoya a prešpekulovaná zlodejka Cassandra Cain. Podarí sa im spoločnými silami poraziť všetkých mužov, ktorí sa ich snažia zabiť?

Deadpool v podaní DC

Najväčším problémom je fakt, že film nepriniesol žiaden väčší alebo hlbší príbeh. V rámci celého univerza DC Extended Universe ide o jednohubku, ktorá ho nijakým spôsobom neobohacuje a neposúva ďalej, narozdiel od iných filmov zo série. Príbeh sa nestupňuje, neprichádzajú žiadne zvraty a jediným ozvláštnením je občasné retrospektívne vyrozprávanie určitých udalostí.

Vtáky noci RECENZIA
Zdroj: warnerbros.co.uk

Ani to dokonca nie je originálnym konceptom, keďže Vtáky noci hneď niekoľkokrát vykradli Deadpoola. Vlastne sa zdá, akoby si tvorcovia povedali, že chcú natočiť vlastnú DC verziu Deadpoola. Akčnú komédiu, v ktorej sa bude sprosto rozprávať a bude v nej veľa násilia. Hlavne prvá tretina je jednoznačnou kópiou.

Vtáky noci si nevedia vybrať, čím chcú vlastne byť. A hlavne si nedokážu vybrať svoju vlastnú, originálnu cestu. Vyrozprávanie príbehu hlavnou postavou, rozbíjanie štvrtej steny, rýchly strih, násilné akčné scény a sprostý jazyk, to všetko sú znaky Deadpoola, ktoré si tento film prepožičal. Harley Quinn je ako Deadpool a ostatné ženy v jej tíme sú jej X-Force, keďže vlastne tiež nie sú veľmi podstatné.

Ich výkony síce neboli zlé, no sú to iba doplnkové postavy, narozdiel od iných superhrdinských tímov. Tento film by sa pokojne mohol volať Harley Quinn: The Movie a nič by sa tým nepokazilo. Ostatné postavy teda nestihli a nemali tú možnosť zažiariť, teda až na jednu.

Vtáky noci RECENZIA
Zdroj: warnerbros.co.uk

Chýbal vo filme Joker?

Tvorcovia chceli dať Harley Quinn jej vlastný film, pretože sú si vedomí toho, že herečka Margot Robbie ho dokáže ľahko potiahnuť. A tomu protirečiť určite nemôžeme. Rozhodli sa teda vynechať Jokera, ktorý by Harley zbytočne zatienil a vlastne v tomto filme nebol vôbec potrebný. To síce pravda, no jeho prítomnosť vo filme úplne nahradil Black Mask, z ktorého išla rovnaká energia.

Ďalší mafián, ktorý vlastní celé mesto, je všetkými rešpektovaný a vlastne funguje ako náhradník Jokera, pretože jeho predstaviteľ im zdrhol do Marvelu. Režisérka Cathy Yan síce povedala, že Jokera v tomto filme vôbec netreba, no pritom jeho úlohu nahradila veľmi podobná postava, ktorú film potreboval…

Po stránke hereckých výkonov tu samozrejme najviac žiarila Margot Robbie, ktorá nedala priestor žiadnym iným ženám. Síce sme si užili aj Ewana McGregora (Black Mask) a Mary Elizabeth Winstead (Huntress), no ostatné mená sa nedočkali toľkej pozornosti a nikdy si neukradli celú šou len pre seba. Je otázne, či ich v DC ešte čaká nejaká budúcnosť.

Vtáky noci RECENZIA
Zdroj: warnerbros.co.uk

Práve šikovní herci sa postarali o vtipnú stránku filmu, ktorá sa naozaj vydarila. Naopak akcia nebola veľmi zaujímavá, keďže skoro žiadna z postáv nemá superschopnosti a všetky súboje boli založené len na choreografiách. A to si dovolíme povedať, že skoro polovicu filmu sme sa pozerali iba na akčné súboje.

Zhrnutie

V skratke, príbeh a akcia boli slabšími faktormi, no humor a úžasná hudba (film dostal aj vlastný hudobný album) to ako-tak balansovali. Určite nejde o feministickú propagandu, no aj tak si film najviac užijú ženy. A pokiaľ ste náhodou slobodnou ženou a najlepšie ešte krátko po rozchode, tak tento film je ako stvorený pre vás. Už vidíme, ako si budú dievčatá čerstvo po rozchode kupovať hyeny hneď po tom, ako uvidia tento film.

Vtáky nocivtipným akčným filmom, ktorý stačí vidieť raz. Do širšieho sveta DCEU neprináša nič nové, ale utvrdil nás v tom, že Margot Robbie ako Harley Quinn naozaj milujeme. Od nás si odnáša 6/10, keďže sme si film nezamilovali, no taktiež ho nemáme prečo nenávidieť.

Mohlo by sa ti páčiť

2 COMMENTS

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Komédia MATKY predstavuje trailer a plagát. Do kín príde už v novembri

Komédia MATKY predstavuje trailer a plagát Tvorcom novej komédie Matky sa podarilo v rekordne krátkom čase zostrihať materiál natočený v lete a tak už v novembri si diváci...

Hotel Transylvánia 4, Krúdovci 2 a Baby šéf 2. Pokračovania obľúbených animákov prichádzajú

Pokračovania obľúbených animákov Naše obľúbené animované filmy sú späť. A tou najlepšou správou je, že si všetky stihneme pozrieť ešte tento a budúci rok. Presnejšie...

Prvé progaming podujatie na Slovensku prichádza – Orange Majstrovstvá Slovenskej republiky v elektronických športoch 2020!

Už túto jeseň sa začína nová éra herných turnajov na Slovensku. Vďaka podujatiu Orange Majstrovstvá Slovenskej republiky v elektronických športoch sa ešport v našej...

Tri ďalšie herné pecky zadarmo. Medzi nimi aj Watch Dogs 2 s veľkým otvoreným svetom

Vývojár videohier Epic Games plní svoj sľub a každý týždeň ponúka svojim užívateľom hry úplne zadarmo. Práve týmto spôsobom si digitálny obchod Epic Games...

Pozrite si prvé fotografie z anime Blade Runner: Black Lotus. Seriál rozšíri obľúbený sci-fi svet

Prvé fotografie z Blade Runner: Black Lotus Zaujíma vás, čo sa dialo medzi filmami Blade Runner a Blade Runner 2049? Časť z tejto 30-ročnej príbehovej...