Vydesia vás viac ako horory. Toto sú najlepšie psycho-trilery na svete

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

Kvalitných psychologických filmov je na svete veľmi málo. Vďaka ich tvorbe sa preslávili režiséri ako Jordan Peele, David Fincher, David Lynch či Alfred Hitchcock. Každý z týchto pánov natočil pár brilantných filmových diel, na ktoré dodnes spomíname. Ktorý z ich filmov je však najlepší, najdrsnejší a najnapínavejší? Dnes vám to ukážeme, pretože toto sú tie najlepšie psycho-trilery na svete.

Najlepšie psycho-trilery na svete

7. Barbarian (Barbar) – 2022

barbar
Zdroj: TMDB

Toto je relatívna novinka. O vznik tohto filmu sa postaral režisér a scenárista Zach Cregger a odviedol skvelú prácu. Dej sa začína tým, že mladá žena prichádza do Detroitu kvôli pohovoru. Má objednané ubytovanie, avšak keď tam dorazí, zistí, že už tam istý muž býva. Napokon, keďže jej prakticky nič iné nezostáva, príjme ponuku dotyčného muža, aby na danom mieste zostala. Čoskoro však zistí, že sa bude báť iného neželaného hosťa.

Film Barbar prekvapil hlavne svojou originalitou a skvelými hereckými výkonmi. Výborne sa predviedli herci, ako sú Bill Skarsgård (To) či Justin Long (Stiahni ma do pekla). Takisto veľmi dobrý výkon predviedla aj herečka Georgina Campbell v hlavnej úlohe.

6. Mullholland Drive – 2001

mullholland drive
Zdroj: TMDB

David Lynch je jedným z najznámejších režisérov. Jeho filmy však nie sú pre každého. Nie každý im totiž rozumie. Podobne to je aj v prípade filmu Mullholand Drive s Naomi Watts v hlavnej úlohe. Vo filme sledujeme sled udalostí okolo dvoch žien. Jedna z nich sa túži stať herečkou, tá druhá je po autonehode a netuší, o čo vlastne ide. V skutočnosti je to však úplne inak a divák v priebehu sledovania zisťuje, že to, čo doposiaľ videl, je len čistý výmysel devastačne chorej mysle.

Práve vďaka tomuto filmu sa preslávila dnes už jedna z najznámejších herečiek Naomi Watts. Tá chápala, čím si prešla jej postava, pretože ona sama kedysi prišla z Austrálie do Los Angeles, aby sa stala herečkou. Jej výkon bol skutočne impozantný. Určite preto patrí medzi hercov, ktorí sa prakticky z ničoho vypracovali na hviezdy. Vďaka Mullholand Drive si neskôr zahrala vo filmoch ako sú Kruh (2002) či King Kong (2005).

Svoje uznanie ale získal aj David Lynch, ktorému akadémiu udelila nominácia na Oscara za réžiu.

5. Prisoners (Unesené) – 2013

prisoners
Zdroj: TMDB

Dennis Villeneuve dnes patrí medzi najznámejších režisérov. Známe sú hlavne jeho komerčné hity, akčný film Sicario (2015) a epický fantasy príbeh Duna (2021). Ešte niekoľko rokov predtým však natočil nenápadne vyzerajúci, ale pritom fantastický triler Unesené. V ňom si hlavne úlohy zahrali Hugh Jackman a Jake Gyllenhaal.

Dej sa začína únosom dvoch malých dievčat, ktorý vyšetruje ambiciózny detektív v podobe Jakea Gyllenhaala. Otec jedného z unesených dievčat, ktorého stvárnil Jackman, však neponecháva nič náhode a sám riadi svoje vlastne vyšetrovanie. Neštíti sa pritom mučiť svojich podozrivých, čím sa dostáva na pokrútenú cestu spravodlivosti.

Ako jeden z mála filmov o únosoch sa tento film opiera o postavu otca, ktorý sa v zúfalej situácii mení na bezohľadného násilníka, ktorého čaká veľmi škaredý koniec. Celkovo má film extrémne ponurú atmosféru, plnú sychravého počasia a, samozrejme, skvelých výkonoch od oboch slávnych hercov.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -