ICQ nadobro končí po 28 rokoch. Nová verzia zlyhala, vypínajú celú službu

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Legendárna aplikácia po takmer 30 rokoch končí

Len máloktorá aplikácia evokuje toľko nostalgie čo táto. V roku 1996 vznikol dnes už legendárny komunikačný program. Vtedy ho síce ešte nikto nepoznal, no jeho názov ICQ sa čoskoro stal synonymom s posielaním správ cez internet. Po dlhej, takmer 30-ročnej ceste však PC Mag informoval, že program navždy skončí.

Skutočný rozmach ICQ nastal po tom, čo jeho materskú spoločnosť v roku 1998 odkúpil americký telekomunikačný gigant AOL. Aplikácia sa takmer po celom svete stala preferovaným internetovým komunikátorom pre neuveriteľný počet ľudí. V roku 2001 bolo registrovaných cez 100 miliónov používateľov.

ICQ vďačí svojej niekdajšej popularite na začiatku milénia najmä technologickej vyspelosti. Aj keď už jestvovali e-maily, ich posielanie nebolo ani zďaleka tak rýchle, jednoduché a s rýchlou odozvou ako četovanie cez ICQ.

Platforma taktiež vznikla v dobe, kedy ešte neexistovali sociálne siete ako MySpace, Facebook či Whatsapp, na ktoré sa používatelia časom začali presúvať.

icq
Zdroj: ICQ

Ikonický bol aj spôsob, ako ste si s niekým začali písať na ICQ. Každý používateľ po vytvorení svojho účtu totiž dostal pridelené unikátne číslo, ktoré mohol zdieľať so svojimi priateľmi. Tak sa mohli ľudia kedykoľvek jednoducho spojiť cez internet a v reálnom čase si posielať správy.

ICQ neudržalo krok s dobou

Žiaľ, ICQ postupne vytlačili z trhu novšie a pokročilejšie aplikácie. Sociálne siete okrem posielania instantných správ dovolili ľuďom verejne zdieľať príspevky a hľadať si priateľov, zatiaľ čo iné komunikátory vsadili na rozrastajúce sa trendy audiovizuálnych správ. Na západnom trhu teda ICQ začalo upadať.

Stále veľkú popularitu si však aplikácia držala v Rusku, a práve preto ju v roku 2010 kúpila ruská spoločnosť VK. Tá tým rozšírila svoje portfólio už existujúcich služieb sociálnych sietí.

Vznikli viaceré snahy o modernizáciu služby, čím by začala byť konkurencieschopná aj v modernej dobe. V roku 2014 spustili dokonca aj mobilnú aplikáciu. Lenže pokusy boli nakoniec neúspešné. Popularita stále klesala a aplikáciu nakoniec odstránili z App Store a Google Play. A teraz je na rade aj počítačová verzia.

Zdroj: ICQ
Zdroj: ICQ

Koniec už toto leto

Na oficiálnej webstránke samotného ICQ sa teraz nachádza iba odkaz: „ICQ prestane fungovať od 26. júna.“ Dôvodom sú pravdepodobne vysoké náklady na prevádzku bez vízie do budúcnosti, ktoré už spoločnosti prestali dávať zmysel. Materská firma teraz pozýva používateľov, aby prešli na alternatívnu službu VK Messenger.

Avšak, nemusí to byť definitívny koniec. Predsa len, ICQ má dostatočne silný názov, že keby spoločnosť prišla s novým zaujímavým nápadom, ľudia by mu venovali pozornosť. A možno niečo predsa len chystajú.

Na sociálnej sieti X sa objavil príspevok od oficiálneho účtu, v ktorom zdieľali hlášku z Terminátora. Arnold Schwarzenegger v nej hovorí: „I’ll be back,“ teda v preklade „Vrátim sa.“ Znamená to, že chystajú návrat ICQ v inej podobe? Nechajme sa prekvapiť.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -