Vyrobili si svetelný meč zo Star Wars a zverejnili celý návod. Teraz čakajú žalobu od Disney

Nenechajte si ujsť

Vyrobili najlepšiu repliku svetelného meča zo Star Wars

Ak ste aj nikdy nevideli filmy Star Wars (čo sa zdá byť skoro nemožné), určite ste zachytili, že sa v nich vyskytuje svetelný meč – lightsaber. Prvýkrát sa vo filme svetelný meč objavil v Star Wars: Episode IV – A New Hope z roku 1977, teda pred 47 rokmi.

Prekvapením preto je, že celé desaťročia sa nikomu nepodarilo vytvoriť spoľahlivú funkčnú repliku takýchto mečov. Dnes takými disponuje samotná spoločnosť Disney, ktorá ich využíva ako rekvizity vo svojich zábavných centrách. Lenže technologický pokrok, ako miniaturizácia svetelných jednotiek a 3D tlač, umožnili nachádzať riešenia aj laikom a amatérom.

Dobrým príkladom toho, že to ide, sú ľudia stojaci za YouTube kanálom HeroTech. Má viac ako štvrť milióna odberateľov a kanál sa špecializuje na výrobu zariadení, ktoré poznáme z filmov. Odporúčame pozrieť si videá o tom, ako vyrábali multifunkčný web shooter, teda pištoľ na pavučinu, Project Venom či bojovú výbavičku v štýle ODM gear.

Výrobný proces hodný obdivu

Ak by ste sa snažili vyrobiť repliku svetelného meča doma, celkom určite by ste dospeli k záveru, že na to použijete pás s LED diódami, ktorý sa vysunie z rukoväte. Práve to spravili aj tvorcovia z HeroTech, avšak skoro prišli na to, že prakticky zrealizovať nápad nie je vôbec triviálnou záležitosťou.

Projekt 'DIY Lightsaber' od HeroTech (reprofoto YouTube)
Projekt ‚DIY Lightsaber‘ od HeroTech (reprofoto YouTube)

Zverejnené video odhaľuje, že sa celkom vytrápili so samotným vyhotovením svetelného pásu, ale aj mechanizmom vysúvania. Totiž, zabezpečiť bezpečné skladanie a rozkladanie do relatívne úzkeho priestoru vyžaduje dôslednú sústredenosť na detaily. A tak sa v celom procese výroby vyskytujú ozubené kolieska a ďalšie mechanické súčiastky vyrobené na 3D tlačiarni, ale aj obyčajné lego.

Výzvou bolo tiež zapracovanie celého vysúvacieho mechanizmu do kompaktnej rukoväte. Napokon má priemer dva palce, teda päť centimetrov, čo je vraj tak-akurát, aby ste ju udržali v rukách.

Tvorcovia kanála HeroTech podrobne opísali celý proces výroby na videu (reprofoto YouTube)
Tvorcovia kanála HeroTech podrobne opísali celý proces výroby na videu (reprofoto YouTube)

Odporúčame pozrieť si priložené video aj preto, lebo tvorcovia v ňom detailnejšie opisujú pracovný proces, akým prechádzal ich svetelný meč. Objasňujú jednotlivé výzvy, ale aj poukazujú na softvérové vybavenie, ktoré využili v súvislosti s 3D tlačou. To, čo môže spočiatku vyzerať ako pomerne jednoduchá úloha, je v konečnom dôsledku vysoko odborným projektom, ktorý si žiada skoro vedecký prístup a množstvo testovania.

Výsledok je mimoriadny, pretože spoločne s príznačným zvukovým efektom skutočne evokuje dojem svetelného meča.

Hrozba žaloby od Disney

Komentáre pod videom sú z veľkej časti pozitívne a ľudia evidentne oceňujú prácu mladých ľudí z HeroTech.

Medzi komentármi je však aj upozornenie od správcu kanála YourGeekFix, ktorý sa s verejnosťou podelil o nepriaznivú skúsenosť s Disney práve pri výrobe repliky svetelného meča.

Buďte opatrní! Váš dizajn je v podstate ten, ktorý si patentovala spoločnosť Disney. Prišli za mnou kvôli môjmu dizajnu po zverejnení na YouTube, a to nebolo ani zďaleka rovnaké. Určite ho nepredávajte ani nezdieľajte. Môžem sa s vami podeliť o ich list. Neváhajte a kontaktujte ma v tejto veci. Bolo to veľmi stresujúce,“ napísal.

Žiaľ, majú tri patenty. Sú veľmi agresívni,“ doplnil v ďalšom komentári. Správca HeroTech mu odpovedal, že má o daný list od Disney záujem. Vo vlákne komentárov sa následne opakovane vyskytuje fráza o „kazení celého kúzla“, ktorú má mať Disney zaužívanú pri kontaktovaní fanúšikov.

Tvorcovia z HeroTech teraz očakávajú dokument od Disney. V horšom prípade by ich práca mohla stať predmetom žaloby kvôli neoprávnenému použitiu patentovanej technológie či duševného vlastníctva. Zatiaľ je však video na internete naďalej a šíri sa medzi fanúšikmi.

Projekt 'DIY Lightsaber' od HeroTech (reprofoto YouTube)
Vyzerá fantasticky, nemyslíte? (reprofoto YouTube)

Mienia pokračovať

Tvorcovia DIY lighsaber, teda svojpomocne vyrobeného svetelného meča, chcú v prácach pokračovať. Na konci videa avizujú, že zapracujú na takom vyhotovení, aby bola „svetelná čepeľ“ dokonale osvetlená zo všetkých strán. Jednou z možností je spraviť celý LED pás rotujúcim, čím sa vytvorí efekt celistvého svetelného valca.

Či sa tento zámer podarí HeroTechu zrealizovať, je však otázne – všetko záleží na tom, ako sa k veci postaví samotné Disney.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -