Kvôli AI končí písanie bakalárskych prác
Umelá inteligencia je perfektný nástroj na celý rad činností. Rozsiahle jazykové modely ako ChatGPT postupne menia svet kvôli jednoduchému prístupu cez internet a možnosti takmer okamžite vygenerovať ľubovoľné informácie a texty. Skvelé je využitie na tvorbu nápadov, mnohí používajú AI na inšpiráciu pre svoju prácu a v tom je umelá inteligencia bez konkurencie.
Dokáže nesmierne urýchliť prácu. Poctivú prácu je však jednoduché prostredníctvom podobných nástrojov falšovať, ako sa na vlastnej koži presvedčila prestížna vysoká škola v Česku, ktorá podľa informácií iDNES zvolila rázny krok.
Končí písanie bakalárskych prác. Podnikohospodárska fakulta VŠE v Prahe od budúceho akademického roku oslobodí študentov od najviac stresujúcej skúsenosti počas bakalárskeho štúdia. Na vine je práve umelá inteligencia, ktorú študenti zneužívali na písanie akademickej práce. Pomocou generatívnej AI „písalo“ svoje texty stále viac študentov. Profesori pri hodnotení bakalárskej práce nedokázali rozoznať ozajstný text študenta od toho, ktorý jednoducho skopírovali od umelej inteligencie.
VŠE nahradí bakalárske práce novými bakalárskymi projektmi, takže študenti nebudú získavať tituly „zadarmo“. Bakalárske projekty majú hodnotiacim poskytnúť lepšiu kontrolu nad študentmi a budú ťažšie na falšovanie pomocou AI. Autori ich budú písať v spolupráci a pod dohľadom lektora zo školy a zároveň s poverencom z firmy, v ktorej praxujú.
V školstve dochádza ku veľkým zmenám
Podobné zmeny už vysoká škola vykonala v súvislosti so semestrálnymi prácami. „Väčšinou už nevyžadujeme kompaktný text, chceme, aby študent odprezentoval témy napríklad pomocou prezentácie, nasleduje určitá obhajoba a diskusia,“ uviedol pre portál iDNES dekan fakulty Jiří Hnilica.
Podobné zmeny sa v najbližšej dobe nebudú týkať diplomových prác vo vyššom stupni štúdia. „Magisterskí študenti píšu práce, ktoré sa veľmi špecializujú a často riešia konkrétny problém s vyučujúcim mentorom,“ uvádza dekan, z čoho vyplýva, že pri písaní podobných prác už umelá inteligencia nepomôže. Jazykové modely totiž nemajú neobmedzené vedomosti a na svoje limity natrafia práve pri veľmi špecifických úlohách. Podmienky písania diplomoviek sú navyše stanovené zákonom, takže vysoká škola ich ani nemôže samovoľne meniť.
Pražská VŠE je zatiaľ jedinou školou v Česku, ktorá pristúpila k zrušeniu bakalárskych prác súvislosti s AI. Na Slovensku k podobnému kroku taktiež ešte nedošlo. Môže byť však len otázkou času, kedy sa vysoké školy začnú uberať týmto smerom. Uvažuje sa o tom už aj na Masarykovej univerzite v Brne:
„V súvislosti s rozšírením a ľahkou dostupnosťou nástrojov AI veľkých jazykových modelov typu ChatGPT alebo Bing chat sa skutočne diskutuje možnosť nahradenia písomných záverečných prác inými formami, ako je napríklad komplexnejší projekt alebo portfólio,“ uviedol metodik vyučovacích inovácií na MU Jakub Havlíček pre portál Lidovky.
Boj s umelou inteligenciou pokračuje na všetkých vysokých školách. Aj keď väčšina z nich považuje bakalárske práce stále za prínosné, postupne nahrádzajú písanie textov študentmi za skupinové projekty, prezentácie a aktivity, na ktoré sa dá ťažšie zneužiť AI.