Prilákali už aj Netflix. Tieto známe filmy a seriály sa natáčali vo Vysokých Tatrách

Nenechajte si ujsť

Ktoré filmy sa natáčali vo Vysokých Tatrách?

Vysoké Tatry vnímame ako bežnú súčasť Slovenska. Turistickú destináciu, prirodzenú súčasť pre niekoho únavných hodín vlastivedy. Samotné Slovensko nimi získava mimoriadnu prírodnú krajinu a priestor, ktorý je v kontraste s nížinami a početnou zelenou vrchovinou. Chladnejšie a zasnežené skôr a dlhšie než zvyšok krajiny, poskytujú miesto nielen pre turistiku, ale aj pre film. Práve vzhľad končiarov, holých skál bez stromov, už použilo vo svojich filmoch toľko filmových štábov, že presný zoznam, kde sa Tatry objavili čo i len na zlomok sekundy, je veľmi ťažké zostaviť. Hoci kniha Filmové miesta 1, aj jej pokračovanie Filmové miesta 2 sa o to pokúšajú, presný a definitívny zoznam filmov zostane záhadou. Tu je aspoň časť z neho.

V prostredí Vysokých Tatier sa celoročne objavujú filmové štáby. Neraz si vystačia s prostredím Tatranskej Javoriny a jej zelene, Ždiaru a z nezameniteľného výhľadu na vrch Havran. Opakovane sa využívajú lokality v okolí Lomnického štítu, Velického plesa pri Sliezskom dome, ale aj rôzne neobvyklé miesta, ktoré na prvý pohľad ani nemusíme vnímať ako filmové. Populárna streamovacia služba Netflix nám napríklad pri výrobe filmov „americkej produkcie“ nie je až tak vzdialená, ako sa môže zdať.

Záujem štábov, ktoré pre Netflix nakrúcajú, je poctou pre najmenšie veľhory sveta. Taktiež je príležitosťou pre rozsiahle tímy ľudí, technikov, pomocný personál, logistiku a služby. V konečnom dôsledku takýto záujem môže tvoriť turistický ruch. Po celom svete sú totiž populárne miesta, kde sa nakrúcali známe filmy. Zásadným spoločným faktom zostáva, že Vysoké Tatry v týchto troch filmoch nikdy nepredstavovali Vysoké Tatry a Slovensko.

Marco Polo (2014 až 2016)

Veľký ambiciózny seriálový projekt Netflixu Marco Polo bol považovaný svojho času za najdrahší seriál sveta. Zapôsobilo, keď práve filmári stojaci za týmto projektom navštívili Slovensko so záujmom nakrúcať. Vtedy mala naša krajina mimoriadne šťastie. Stvárňovať sme mali ďalekú mongolskú krajinu.

Nakrúcalo sa vo filmovo významných Súľovských skalách, dôležité scény, ako uvádza kniha Filmové miesta 2, vznikali v Slovenskom raji. Z Vysokých Tatier použili okolie Velického plesa pri Sliezskom dome. Na samotnom Sliezskom dome boli pritom filmári aj ubytovaní. Vo výslednom seriáli si mnohé slovenské lokácie takmer ani nevšimneme. Dojem ďalekej Ázie to môže úspešne maskovať.

Krvavo červená obloha (Red Blood Sky, 2021)

Nezabudnuteľný a prekvapivý horor nemeckej produkcie, Krvavo červená obloha, sa má odohrávať v Škótsku. Núdzové pristátie lietadla plného upírov sa však neodohráva na Britských ostrovoch ale na Popradskom letisku. Všimnete si to pomerne skoro už v úvode filmu. Najmä keď vozidlá Tatra zo Slovenského hasičského zboru mieria na plochu letiska, v ktorého pozadí vidieť všetky naše krásne štíty zoradené za sebou. Kniha Filmové miesta 2 pripomína, že film krvilačné beštie takmer naozaj vypustil priamo pod našimi Tatrami. Ešte že film končí tak, ako končí.

Chlapec, ktorý sa volal Vianoce (A Boy Called Christmas, 2021)

Neobyčajný príbeh chlapca, ktorý sa vydáva za odpoveďami a otcom do tajomnej dedinky na Severnom póle, v sebe kombinoval viacero miest Európy. Nakrúcalo sa na rôznych miestach Fínska, v Laponsku, v Čechách, Londýne aj v slávnom skanzene Řepořa, ktorý už využilo množstvo filmov vrátane Jana Žižku (2022). Keď sa však filmári objavili v zasnežených Tatrách, bolo to príjemné prekvapenie. Samotný režisér Gil Kenan sa pritom pochválil fotografiou z Vysokých Tatier na sociálnej sieti.

Ďalšie „tatranské“, ktoré si môžeme pozrieť na Netflixe

Ďalšou kategóriou sú filmy, ktoré vznikali vo Vysokých Tatrách, ale aj bez pričinenia Netflixu. V jeho ponuke sú aj také, ktoré nie sú povolené pre sledovanie zo Slovenska, ale pozrieť si ich môžu diváci v zahraničí. Je takým aj film Fair Play (2014) zo športového prostredia s Judit Bárdos v hlavnej úlohe. V ňom účinkujú aj scény z hotela Fis na Štrbskom plese. V Tatrách sa nakrúcala aj nezabudnuteľná Perinbaba (1985). Pochádza odtiaľto známa scéna, pri ktorej Jakubko uniká a prechádza v kamenistom Lomnickom sedle cez hranicu sveta ľudí.

V ponuke Netflixu si môžeme pozrieť aj mysteriózny film Dôverný nepriateľ (2018) o inteligentnom dome, ktorý prevezme kontrolu nad životom jeho obyvateľov s Gabrielou Marcinkovou a Vojtom Dykom v hlavných úlohách. Nakrúcalo sa síce v Tatranskej Javorine, no reálne v nej nikdy žiaden ultramoderný dom nikdy nestál. Ten v skutočnosti stojí na jednej pražskej ulici v zástavbe iných rodinných domov. Len pomocou snímacej techniky sa ho podarilo presunúť do prírodného prostredia Tatier.

Nezabúdajme na rozprávky a iné snímky

Tatry však navždy zostanú nezabudnuteľné pre scény z veľkého množstva československých rozprávok. Napríklad aj pre nakrúcanie seriálu Spadla z oblakov, slávnej českej komédie Anděl na horách z roku 1955, aj pre nakrúcanie slovenskej komédie Šťastný Nový rok (2019) v rovnakom hoteli, kde v roku 2010 vznikala komédia Román pro muže s Miroslavom Donutilom.

Z posledných veľkých projektov ale i tak najviac zaujala prítomnosť filmárov pracujúcich na Fantastických zveroch a Tajomstvách Dumbledora alebo zaujímavé bolo aj nakrúcanie romantickej komédie Láska hory prenáša (2022), ktorý dokázali filmári nakrútiť takmer výlučne v hoteli Hubert v Gerlachove a až na krátke scény v úvode nemuseli ani vyjsť mimo jeho areál.

Spoznali ste už niekedy Vysoké Tatry vo filmoch alebo seriáloch? Súhlasíte, že ide o nádherné miesto na natáčanie svetových projektov?

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -