WandaVision vysvetlenie: Komu patrí hlas z rádia, kto je mysteriózny včelár a omnoho viac

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

WandaVision vysvetlenie a teórie

Videli sme prvé dve epizódy seriálu WandaVision a síce sa toho nestalo veľa, no vysvetlenie určitých skutočností vám môže pomôcť v sledovaní. Prvý seriál zo sveta Marvel Cinematic Universe svojim divákom predostrel množstvo skrytých easter eggov a náznakov, ktoré nemuselo byť jednoduché prečítať. Zároveň si rozoberieme naše teórie, ktorými sa pokúsime poodhaliť udalosti nasledujúcich siedmich častí.

Pomalý rozbeh príbehu a jeho netradičná šablóna nemusí sadnúť každému fanúšikovi Marvel filmov, no nepochybne všetkým v hlave ostalo plno otázok. Komu patrí hlas z rádia, čo mala znamenať hračkárska helikoptéra a kto je mysteriózny včelár? Na tieto otázky sa vám pokúsime odpovedať a preskúmame aj rôzne skryté významy, odkazy a prepojenia. Bez ďalšieho zdržovania sa do toho poďme pustiť.

Tento článok obsahuje spoilery z prvých dvoch častí seriálu WandaVision. Pokiaľ ste ich teda ešte nevideli, vráťte sa k nám neskôr.

Ako je možné, že Vision žije?

Nemusíte sa báť, Visionovu smrť z filmu Avengers: Infinity War si pamätáte dobre. Prvé dve epizódy seriálu WandaVision nám dali jasný náznak toho, že niečo nie je v poriadku. Ústredná dvojica žije v americkom sitkome zo 60. rokov, pričom nič z toho nie je reálne. „Neobávaš sa, že by diváci mohli odhaliť túto malú šarádu?“ pýta sa Vision. Wanda mu odpovedá: „No a to je podstatné – pri skutočnom magickom akte je všetko falošné.“ Táto krátka výmena v dialógu načrtla celú podstatu seriálu.

House of M
Zdroj: screenrant.com

Najväčšia nápoveda prišla hneď v prvej epizóde na etikete flaše od vína. Stálo na nej „Maison du Mépris“, čo v preklade znamená „House of Misery“. Jedná sa o priamy odkaz na známu komiksovú sériu House of M, podľa ktorej je inšpirovaný príbeh seriálu. V nej si Scarlet Witch vytvorila svoju vlastnú realitu po tom, čo si prešla psychickým zrútením zo straty svojich detí s Visionom. Tie jej zobral záporák Mephisto, ktorý bol tiež nepriamo spomenutý v druhej epizóde.

V komikse si Wanda vytvorila svoj vlastný svet, v ktorom sú jej deti nažive. Seriál si túto dejovú linku prepožičal, no tentokrát sa Wanda nedokáže preniesť cez smrť Visiona. Vytvorí si tak vlastnú realitu – idylický život na predmestí mestečka Westview – v ktorej Vision stále žije. Zároveň sa snaží eliminovať všetky vonkajšie vplyvy, ktoré sa ju snažia zachrániť, k čomu sa ešte dostaneme. No a na konci druhej epizódy vidíme tehotnú Wandu, ktorá čaká dvojičky. Všetko teda do seba zapadá ako puzzle.

Kým sú Wanda a Vision monitorovaní?

organizácia SWORD
Zdroj: screenrant.com

Prvá epizóda končí odhalením toho, že fiktívny sitkom niekto sleduje a monitoruje mestečko Westview. Tu vidíme logo organizácie SWORD, ktoré sa nachádzalo aj na hračkárskej helikoptére a obleku záhadného včelára. V komiksoch je SWORD organizácia na monitorovanie planéty Zem pred mimozemskými hrozbami. Teda doslova niečo ako vesmíra odnož SHIELD. V seriáli má táto organizácia trochu iný význam a jej akronym znamená Sentient Weapon Observation Response Division.

To znamená, že SWORD monitoruje a kontroluje superhrdinov a ľudí so špeciálnymi schopnosťami. Vyzerá to tak, že sa snažia pomôcť aj Wande a aktívne sa pokúšajú preraziť do sveta, v ktorom je uväznená. Súčasťou organizácie by mala byť aj suseda Geraldine, ktorá je v skutočnosti Monica Rambeau (to malé dievča z filmu Captain Marvel a superhrdinka z komiksov). V neposlednom rade bolo potvrdené, že v seriáli uvidíme aj návrat postavy Darcy Lewis, ktorú sme naposledy videli v Thor: Temný svet. Vsadíme sa, že práve ona monitoruje svet „WandaVision“.

Komu patrí hlas z rádia?

Jimmy Woo
Zdroj: Ben Rothstein ©Marvel Studios 2018

Do vytvorenej bubliny mestečka Westview preráža aj záhadné rádiové vysielanie, prostredníctvom ktorého sa niekto z vonkajšieho sveta snaží komunikovať s Wandou. „Wanda,“ hovorí hlas „Kto ti to spôsobuje, Wanda?“. Odpoveďou na túto otázku by malo byť ona sama, ale radšej nebudeme predbiehať. Tento hlas patrí postave menom Jimmy Woo, ktorého stvárňuje herec Randall Park. Toho poznáme z filmu Ant-Man a Wasp ako agenta FBI, ktorý teraz očividne spolupracuje s organizáciou SWORD.

Komu patrí hračkárska helikoptéra?

WandaVision helikoptéra organizácie SWORD
Zdroj: screenrant.com

V druhej epizóde bolo jasne ukázané, že sa ľudia z reálneho sveta snažia preraziť do Westview. Jedným z dôkazov je hračkárska helikoptéra, ktorá na sebe tiež nesie logo organizácie SWORD. Jej bližší význam zatiaľ nepoznáme, no možno sa pôvodne jednalo o reálnu helikoptéru, ktorá mierila do Westview ale zmenšil ju magický vplyv Scarlet Witch. Zároveň je ako jediná v okolí farebná, čo môže indikovať predmety z reálneho sveta. Farebná bola aj krv postavy Dottie, ktorá tak tiež môže byť nasadená organizáciou SWORD.

Reklama na hodinky Strücker

Ďalšie očividné a menej očividné easter eggy ponúkajú seriálové fiktívne reklamy. V prvej časti sme videli revolučný toastovač od spoločnosti Stark Industries, čo je jasná referencia na spoločnosť založenú Howardom Starkom. Reklama v druhej časti propagovala hodinky Strücker, odkaz na postavu baróna Wolfganga Von Struckera, lídra oraganizácie HYDRA. Na ciferníku dokonca nechýba ich logo a priamy nápis HYDRA.

Hodinky Strucker
Zdroj: screenrant.com

Pokiaľ si dobre pamätáte, Strucker, Wanda a jej brat Pietro boli prvýkrát predstavení v potitulkovej scéne filmu Kapitán Amerika: Zimný vojak. Práve Strucker experimentoval na Wande a jej bratovi s Kameňom mysle, čo im dalo ich superschopnosti. Tento proces musel byť extrémne bolestivý a náročný (ako jediní ho prežili) a popritom ich držal v oddelených celách. Toto všetko nakoniec viedlo k udalostiam filmu Avengers: Vek Ultrona. Čo majú teda tieto reklamy spoločné? Očividne sa jedná o veľké traumy zo života Wandy.

Netreba totiž zabúdať na to, že práve bomba od Stark Industries zničila domov Wandy a Pietra počas vojny v ich rodnom meste Sokovia. Obaja mali iba 10 rokov, keď ostali dva dni uviaznutí v sutinách s výhľadom na nevybuchnutú bombu Stark Industries iba pár metrov od nich. Tak vznikla ich pôvodná nenávisť k Tonymu Starkovi a celému tímu Avengers. Uvidíme, možno bude reklama v tretej časti spojená s tragickou smrťou jej brata Pietra.

Kto je mysteriózny včelár?

Fanúšikov najviac zaujíma identita mysteriózneho včelára, ktorý na konci druhej epizódy vyšiel z kanála. Pretože hneď ako ho Wanda zbadala, tak pomocou mágie prepísala realitu a vrátila sa späť do momentu pred jeho príchodom. Pôvodne sa predpokladalo, že pôjde o člena organizácie AIM, ktorú okrem komiksov poznáme aj z filmu Iron Man 3. V komiksoch jej agenti nosia žlté hazmatové obleky, nápadne podobné tomu včelárskemu. No v tomto prípade sme na zadnej časti obleku videli logo SWORD, čo nám zodpovedá našu otázku.

WandaVision člen organizácie SWORD
Zdroj: screenrant.com

Jedná sa tak o ďalšieho člena organizácie, ktorú len nedávno založil Nick Fury. Identita včelára síce odhalená nebola, no určite nešlo o Darcy Lewis, Randalla Parka ani dospelú Monicu Rambeau. Titulky na konči časti odhalili, že včelára stvárňuje Zac Henry, ktorý má minulosť v hneď niekoľkých Marvel projektoch. Napríklad v seriáli Agents of SHIELD bol označený ako TAC Team Agent #1. Takže dôležitá nie je jeho identita, ale fakt, že sa SWORD-u podarilo preraziť do Westview. Túto skutočnosť sa Wanda snažila zakryť pred Visionom, pretože nechce, aby ktokoľvek narušil jej perfektný svet vytvorený pomocou jej fantázie a schopností ohýbať realitu.

Samozrejme, prvé dve časti seriálu WandaVision priniesli omnoho viac odkazov na komiksy či filmy, no my sme spísali vysvetlenie len tých najväčších. S týmito vedomosťami bude vaše sledovanie o niečo jednoduchšie a my sa už nevieme dočkať na to, čo nám prinesú ďalšie epizódy. Nové časti WandaVision budú vychádzať každý piatok o 09:00 na streamovacej službe Disney+.

Pomohlo vám naše vysvetlenie seriálu WandaVision? Všimli ste si sami nejaké skryté odkazy? Vaše postrehy a teórie nám nezabudnite napísať do komentárov!

Zdroj: screenrant.com, digitalspy.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -