V ohrození sú desiatky filmov a seriálov, filmovému gigantovi hrozí bankrot. Existuje až 60 % šanca, že padne

Nenechajte si ujsť

Najčítanejšie za 7 dní

Titánovi filmu má hroziť bankrot

Filmový gigant Warner Bros. Discovery bojuje s veľkou zadlženosťou i kolísavými úspechmi svojej streamovacej služby HBO Max (čoskoro už len Max). Analytická spoločnosť Macroaxis vo svojej poslednej správe naznačuje, že veľká filmová spoločnosť tento boj nemusí zviesť do úspešného konca. Podľa Macroaxis aktuálne existuje až 60 % šanca, že Warner Bros. Discovery nakoniec bude nútený vyhlásiť bankrot.

Analytici Macroaxis pravdepodobnosť bankrotu vypočítali na základe súčasných trhových podmienok ako i finančných ukazovateľov spoločnosti. Warner Bros. Discovery čelí masívnemu dlhu v hodnote desiatok miliárd dolárov. Filmový gigant síce ukazuje schopnosť aj ochotu tento dlh splácať a iba tento rok Warneri z dlhu splatili 12 miliárd, celková zadlženosť spoločnosti však naďalej predstavuje 45 miliárd dolárov.

Splatenie dlhu navyše neprišlo zadarmo a filmový gigant musel prepúšťať, predávať tituly svojej platformy HBO Max aj konkurencii, došlo tiež k zrušeniu viacerých filmov a seriálov. Naposledy za obeť padol už natočený film Coyote vs. Acme, ktorý spoločnosť zrušila kvôli daňovým odpisom, a to aj napriek tomu, že už bol celý natočený. V prípade Coyote vs. Acme spoločnosť nakoniec kvôli silnej negatívnej odozve ponúkne na predaj konkurencii, množstvo ďalších titulov však podobné šťastie nemalo. Stačí sa pozrieť na zrušenú Batgirl.

Ku dnu ich ťahá DC

Warner Bros. Discovery navyše zažíva katastrofálny rok pri svojom končiacom komiksovom univerze DCEU. Spoločnosť do sveta tento rok vypustila zatiaľ tri novinky v podobe Shazam! Hnev bohov, Flash, Blue Beetle, štvrtá v podobe nového Aquamana do kín dorazí už čoskoro. Z vydaných filmov sa však vykľuli obrovské komerčné prepadáky a vyhliadky na Aquaman 2 rovnako nie sú najlepšie. Výsledkom je, že len na štvorici komiksoviek môžu Warneri tento rok stratiť približne miliardu dolárov.

Predpoveď Macroaxis môže byť napriek neúspechom Warnerov prehnaná. Straty za DC spoločnosti priniesol späť najzárobkovejší film tohto roka – Barbie. Ten v kinách zarobil až 1,5 miliardy dolárov a zároveň patrí k horúcim oscarovým kandidátom. Streamovacia služba HBO Max, respektíve Max, je okrem Netlfixu jedinou spomedzi veľkých svetových platforiem, ktorá dokáže generovať zisk. Síce ide len o pár miliónov, šetrenia lodivoda Davida Zaslava však prináša ovocie a je vidieť, že hospodárenie spoločnosti sa zlepšuje.

Ak by malo predsa len dôjsť k najhoršiemu, ohrozená by bola budúcnosť desiatok filmov a seriálov, vrátane pripravovaného reštartu DC univerza. Aj keď je na podobné závery priskoro, finančná správa ukazuje, že aj najväčší giganti v zábavnom priemysle musia tvrdo bojovať o prežitie.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -