Nezastaviteľní roboti prekročili hranice zábavného parku | Westworld 3. séria RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Filip Glezgo
Filip Glezgo
Volám sa Filip a študujem na Akadémii umení v BB. Kinematografia je vášeň, bez ktorej by som si nevedel predstaviť každodenný život. Tiež sa zaujímam o psychológiu, šport a prírodu. Jediné, čo mi v lete chýba, je zima... Už veľmi dlho som zmiereným s tým, že užívanie si krásy pohyblivých obrázkov na veľkom plátne, bude naveky mojim jediným prekliatím.

Westworld 3. séria RECENZIA

Westworld 3. séria RECENZIA – Televízia HBO ešte stále vkladá dôveru do svojho ambiciózneho a mysteriózneho seriálu Westworld a plánuje túto futuristickú sériu priblížiť stoj čo stoj takej populárnej ikone, ako bola napríklad aj Game of Thrones. Preto aktuálne ukončená 3. séria sa podľa najnovších informácií nechystá byť vôbec tou poslednou.

Tiež vám prezradím, že ani samotné ukončenie seriálu ako samotná bodka nedáva veľmi zmysel. Potitulkové scény poslednej epizódy nás do budúcna s istotou pripravujú na ďalšie dobrodružstvá z Westworld sveta. A áno, máme sa na čo tešiť.

seriál Westworld
Zdroj: fr24news.com

Zo simulácie do reality

Showrunnery Jonathan Nolan a Lisa Joy tak znova otvorili dvere jednému z najkvalitnejších seriálov poslednej doby vôbec. A to vo všetkých aspektoch. Prvá séria bola neuveriteľne originálna a v mojom názore aj scenáristicky úplne výnimočná. Boli sme zavedení do zábavného parku, kde si ľudia užívajú slobodu v simulovanom westernovom svete.

Možnosť slobodnej vôle si ale taktiež želali aj humanoidní androidi so stereotypnými príbehovými linkami, ktorí si po čase začali uvedomovať svoju existenciu. Sezóna skončila revolúciou robotov nad nadvládou ich stvoriteľov. V druhej sérii už umelé bytosti prebrali úplnú kontrolu nad svojimi osudmi a rozhodli vrátiť svojim tvorcom všetko zlé, čo im spôsobili.

Westworld 3. séria
Zdroj: screencrush.com

Veľmi prekombinovaná a komplikované séria dláždila cestu k tomu všetkému, čo sa nachádza za priestormi zábavných parkov Delosu. Tým robotom, ktorým sa podarilo utiecť, majú vonku v pláne zotročiť si ten skutočný, nikdy nepoznaný, reálny svet. Pomstiť sa ľudskej rase a zničiť ju jej vlastným vynálezom.

Nevyhnutne sa tak dostávame do 3. sezóny, kde hádam 80% času trávime mimo parku a je nám predstavené úplne nové futuristické mesto v celej svojej kráse. To, čo sme si minulé sezóny želali, sa tak konečne naplnilo. Je to ale dobre?

Westworld 3. séria
Zdroj: polygon.com

Slobodu si je potreba vybojovať

Aj ku krátkemu vyrozprávaniu deju je potrebné pristupovať veľmi opatrne a bez spoilerov, keďže sa v seriáli neustále deje niečo, čo ho v príbehu posúva inam. Nebojte sa, čítaním týchto riadkov vám ale nič dôležité neprezradím.

Dejom nás aj tentokrát bude viesť stará známa revolucionárka Dolores (Evan Rachel Wood), ktorej sekundujú (iba zatiaľ) parťáci Bernard (Jeffrey Wright), Charlotte (Tessa Thompson) alebo bývalá kurtizána Maeve (Thandie Newton). Do Westworld univerza sa nechal zlákať aj Aaron Paul, ktorý sa postupne stáva veľmi dôležitou súčasťou tohto spletitého systému.

Westworld 3. séria
Zdroj: vulture.com

Nachádzame sa v budúcnosti, kde je aj za hranicami zábavných parkov obyčajným ľudom o niečo okresaná voľba slobodných rozhodnutí. Ľudia sú tu hodnotení podľa vyzbieraných dát a rozdiel medzi smotánkou a tými chudobnými narástol o čosi ešte viac. Každý žije digitálne a nájdete o ňom všetko iba cez váš malý mobilný telefón.

Na dennom poriadku tu fungujú kriminálne aktivity pre anonymné spoločnosti. Chudobnejší človek bez peňazí má takto iba jedinú možnosť privyrobenia si. Roboti im postupne prebrali prácu a mnohí sa už nedokážu zapojiť do kolobehu spoločnosti, ktorá o nich taktiež nemá veľmi záujem.

Westworld
Zdroj: denofgeek.com

Ťažké moralistické témy

Po tom, ako Dolores v tomto svete oživí svoje postavičky z parku, každého vyšle na odlišné misie, len aby spoločne dokázali ovládnuť ľudskú rasu z každej strany. Postava Caleba (Aaron Paul), ktorá tiež nezapadá so spoločnosti, po zachránení Dolores nájde znova dlho stratený zmysel života.

Hádam aj samotná Dolores prvýkrát počas svojho umelého života nájde niekoho z mäsa a kostí, komu môže a chce naplno dôverovať. Tak vytvoria dvojicu, ktorá si navzájom kryje chrbty a púšťa sa na tajné zvrátenie nefungujúceho systému. Do cesty sa pripletie problém, a nie len pre chodiacich androidov, ktorým je nový charakter Serac (Vincent Cassel).

Westworld
Zdroj: cbr.com

Enormne majetný budúci vlastník Delosu má svoje vlastné plány na záchranu skazenej aktuálnej doby. A dobre chápete, že tieto egoistické pohnútky nezahrňujú lásku, alebo rozdávanie peňazí zadarmo. Motivácie a charizma antagonistu sú ale v tomto prípade vytvorené naozaj uveriteľne.

Technická stránka a spracovanie

3. séria Westworld je dokonalá audiovizuálna slasť. Nič vycibrenejšie v dnešnej dobe v televízii nenájdete. Či už veľmi zaujímavé a inteligentné zachytenie futuristickej budúcnosti, alebo rôzne akčné scény, ktoré sa môžu rovnať aj viacerým áčkovým filmom v kinách.

S nie len nostalgickou, ale aj prvotriednou zvukovou zložkou tak vytvára seriál pocity, že sledujete niečo, na čom si celá produkcia určite nechala záležať.

Westworld
Zdroj: imbd.com

Scenár je (a dúfam zostane) pre Westworld stále najdôležitejší faktor. Seriál upustil nohu z plynu ťažkej druhej série, kde sa stratiť v rôznych časových úrovniach, alebo aj toho, v akej hlave koho sa konkrétne nachádzame, nebolo vôbec ťažké.

V tomto prípade sa ale dokážeme čerstvo nadýchnuť normálneho, chronologického deja. Aj keď to by nebol človek s priezviskom Nolan, keď ani tu nenájdeme niekoľko silných twistov a vysvetľujúcich flashbackov. Celý dej sa hrá s vašimi očakávaniami a pripravuje si pôdu na veľké zvraty, ktoré sa snažiť prebiť ďalšími. Po čase sa toto stane jediný problém Westworldu, s ktorým budete mať výhrady.

Westworld
Zdroj: esquire.com

Váš mozog nebude taký spálený ako pri druhej sérii, ale aj tak sa ocitnete v labyrinte, v ktorom potrebujete musieť ostať v neustálom v strehu. Rôzne existenciálne otázky sa aj v obyčajných dialógoch po epizódach stanú stereotypnými a každá naozaj obyčajná scéna, kde sa nič prevratné neudeje, sa vám stane vykúpením.

Vytvorili sme niečo, čo sa raz stane našou skazou

3. séria Westworld je ťažký oriešok a určite by si zaslúžila na rozbor viacero možných zahliadnutí. Vaše zmätenie, prekvapenia a atmosféru budú dotvárať známe herecké tváre, ktoré svojimi výkonmi potvrdzujú svetové kvality.

Aj noví herci fungujú v seriáli na jednotku a divákovi nebude trvať dlho, aby sa s nimi mohol vcítiť. Westworld využíva psychológiu svojich postáv do najväčšieho možného významu. Dopomáha to mu aj fakt, že ich stratu v seriáli nerieši ani smrť samotná.

Westworld
Zdroj: imbd.com

Seriál Westworld je niečo, čo v dnešnej dobre potvrdzuje svoje ambície stať sa veľmi úspešnou značkou. Tak ako perfektne prvé epizódy začnú, tak bohužiaľ ku vyvrcholeniu tej poslednej, ôsmej, strácajú na udržaní divákovej pozornosti.

Seriál sa akoby snaží ukázať všetky svoje vizuálne a režijné triumfy na začiatku a na ostatné mu ostali iba prešpekulované scenáristické hrátky. Dúfam, že jeho autori sa nenechávajú zlákať kvantitou namiesto kvality a ďalšie série nám prinesú taktiež príbehy, ktoré sú najviac vyzdvihované svojou výnimočnou štruktúrou a formou.

Westworld
Zdroj: imbd.com

Westworld 3. séria RECENZIA – Zhrnutie

Sezóna s názvom Nový svet ponúka prvotriedny zážitok po každej strane spracovania. Ak ste pripravení na pochopenie chytrejších myslí strojov ako skutočných ľudí a využitie vašej mozgovej kapacity do plna, určite si nájdete to, čo chcete, a ešte aj omnoho viac.

Pre menej zainteresovaných divákov je žiadúcou výhodou vycibrená audiovizuálna produkcia, z ktorej môžu slintať s otvorenými ústami. Čo je to sloboda? Existuje vôbec a nie je to iba ilúzia naším vlastným mozgom? Ste si potom ale istí, že váš mozog nie je výtvorom niekoho iného? 8/10.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -