Svet vstupuje do novej éry. Wi-Fi 7 prináša vylepšenia, o ktorých sme kedysi len snívali

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Éra Wi-Fi 7 prichádza: Pripravte sa na zásadné zmeny

Internet vo vašej domácnosti čoskoro vstúpi do novej éry. Poznáte ten pocit, keď sa vám niečo príliš dlho načítava, zasekne sa vám video alebo vám vypadne internet – nikdy nejde o príjemnú situáciu, a to hlavne vtedy, keď ho naozaj potrebujete. Stabilita a rýchlosť sú dvoma piliermi internetu, pri ktorých síce môžu robiť rozdiely výber operátora a balíka, no základom ostáva, že s káblom až do vášho domova nebýva problém. Komplikácie sa často vyskytujú až v posledných metroch spojenia, medzi vaším zariadením a Wi-Fi routerom. A to všetko by mohla zmeniť nová generácia technológie Wi-Fi 7.

Označenie Wi-Fi hovorí o technológii, ktorá umožňuje bezdrôtové pripojenie ku internetovej sieti. Prichádzame s ňou do styku na každodennej báze, či už prostredníctvom svojich smartfónov, notebookov alebo iných zariadení. Wi-Fi vyžaduje na fungovanie okrem zariadenia, ktoré sa pripája ku internetu, aj internetový router. Ide o prístupový bod s anténami, ktorý v istom okruhu uľahčuje, respektíve dovoľuje ostatným zariadeniam nadviazať s ním spojenie a pripojiť sa cez neho na internet.

wifi 7 asus router
Zdroj: ASUS

Doteraz najmodernejším štandardom bola generácia Wi-Fi 6E, ktorá využíva 6 GHz pásmo. Na jej správne fungovanie je potrebný nielen moderný router, ale aj dostatočne vyspelá anténa v pripájacom zariadení, ktorá vyťaží z tohto rýchlejšieho a širšieho spektra prenosu.

Nová generácia predstavuje zásadný posun vpred

Túto vyspelú technológiu však v priebehu roka 2024 tromfne nová generácia Wi-Fi 7. Podľa slov Wi-Fi Alliance, ktorá oznámila certifikáciu tohto nového štandardu, ide o „prvú generáciu, ktorú vybudovali od základov“ pre 6GHz pásmo. Samotná šírka kanálu, teda laicky povedané prietok dát, sa zdvojnásobí zo 160 MHz na 320 MHz. V teoretickej rovine to umožňuje až 2-gigabitové prenosové rýchlosti pri bezdrôtovom spojení, informuje The Verge.

Medzi ďalšie pikošky novej generácie Wi-Fi 7 patrí súbežná podpora pre 2,4 GHz, 5 GHz a 6GHz pásma s technológiou Multi-Link Operation (MLO). Kompatibilné zariadenia tak môžu počas pripojenia využívať naraz až dve alebo všetky tri pásma, čo zaručí opäť lepšiu rýchlosť, no hlavne vyššiu stabilitu a nižšiu latenciu Wi-Fi pripojenia. Túto funkciu však budú podporovať iba prémiovejšie routery.

wifi 7 cerfitikat
Zdroj: Wi-Fi Alliance

Na trhu už sú routery, ktoré sľubujú podporu pre Wi-Fi 7. Aj keď technicky môže fungovať, od organizácie Wi-Fi Alliance pravdepodobne nezískajú certifikát – len s ním môžu spoločnosti pri propagácii svojich zariadení sľubovať podporu. V priebehu tohto roka však začnú prichádzať skutočne certifikované Wi-Fi 7 routery. Svoje platné certifikácie už získali výrobcovia čipov ako Qualcomm, MediaTek či Intel, ktorých komponenty uvidíme v prvých certifikovaných routeroch.

Tieto firmy taktiež dodávajú čipy napríklad do smartfónov či notebookov, ktoré budú onedlho taktiež podporovať Wi-Fi 7. Na tie si však počkáme o niečo dlhšie ako na prvé routery s novou generáciou technológie. Ak sa rozhodnete zaopatriť si nový router s lepšími prenosovými rýchlosťami, vo svojich starších zariadeniach možno neucítite rozdiel – budú však bez problémov kompatibilné. Skutočnú zmenu si používatelia všimnú až v momente, kedy bude technológia Wi-Fi 7 dostupná na oboch stranách – v routeroch aj v anténach smartfónov a notebookov.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -