Wikipédia dostane platenú verziu. Pre bežného návštevníka bude aj naďalej bezplatná

Nenechajte si ujsť

Branislav Petrus
Branislav Petrus
Keby mi povieš aby som dobil svet a na výber mi dáš nôž a slovo, vyberiem si slovo. Pretože ak sa ho naučíš správne používať, pochopíš, že práve slovo je tá najsilnejšia zbraň.

Materská spoločnosť internetovej encyklopédie Wikipédia prichádza po dlhých rokoch s odvážnym nápadom, ktorým bude jej nová platená verzia.

Bežný návštevník sa však nemusí ničoho obávať a celý obsah ti bude aj naďalej k dispozícii úplne zadarmo. Nová verzia dorazí do digitálnej sféry neskôr v roku 2021.

Wikipédia platená nová verzia
Zdroj: shutterstock.com

Wikipédia mení základy: nová verzia zasiahne len popredné technologické spoločnosti

Nadchádzajúca služba sa týka len spoločností, ktoré získavajú informácie z online encyklopédie na dennej báze. Nová platforma nesie názov Wikimedia Enterprise a bude sa týkať iba spoločností ako sú Google, Amazon, Facebook a iné.

Popredné technologické spoločnosti využívajú Wikipédiu rôznymi spôsobmi, ako je napríklad zavedenie tzv. znalostných skriniek od spoločnosti Google. Čerpanie dát z Wikipédie využívajú dokonca aj hlasový asistenti Alexa od Amazonu a Siri od Apple.

Aj keď bude bežná ponuka Wikipédie stále bezplatná, túto novú platformu môžeš považovať za experiment smerujúci k jej udržateľnosti a zachovaniu nezávislosti.

Wikipédia nová verzia
Zdroj: bankinfosecurity.com

Prečo sa to rozhodli riešiť práve teraz?

Ako je už verejne známe, Wikipédia ponúka svoj obsah úplne zadarmo od roku 2001. Medzičasom pribudla správa o finančnom dare, ale to mnohí z návštevníkov ignorujú.

„Je to prvýkrát, čo naša nadácia zistila, že komerční používatelia sú používateľmi našej služby. Vedeli sme, že sú tam, ale nikdy sme s nimi skutočne nezaobchádzali ako s užívateľskou základňou,“ povedal v rozhovore s Wired senior riaditeľ nadácie Wikimedia Foundation Lane Becker.

Ako uvádza Wikimedia, tento krok má vydláždiť budúcu cestu Wikipédie, aby mohla prosperovať aj ďalšie desaťročia:

„Ide o také nastavenia, ktoré budú prosperovať po ďalšie desaťročia, odolávať akejkoľvek búrke a skutočne dosiahnu našu víziu, ktorá bola prvýkrát koncipovaná pred 20 rokmi. Budeme potrebovať viac zdrojov, partnerov a spojencov, aby sme dosiahli ciele obsiahnuté v našom vyhlásení.“

Je Wikipédia tvojou každodennou rutinou na získavanie akýchkoľvek informácií? Názor nám môžeš zanechať dole v komentároch.

Zdroj: wired.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -