Váš počítač práve získal enormné vylepšenia. Toto všetko prinesie Windows 11

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Poriadna nálož nových funkcií vo Windows 11

Operačný systém Windows 11 si pre používateľov prichystal poriadku nádielku vylepšení a nových funkcií. Zmeny sa týkajú aj najhlavnejších súčastí systému, ako napríklad Prieskumník, Panel úloh či Nastavenia. Sľubovaný AI asistent Copilot bol taktiež zabudovaný priamo do Windowsu, no ako upozorňuje Živě, v Európe dostupný zatiaľ nie je. No aj pre nás Slovákov Microsoft prináša poriadnu nálož noviniek, ktoré sme pre vás zhrnuli nižšie.

Zabudovaná umelá inteligencia Copilot

Microsoft Copilot je inteligentný asistent založený na AI, ktorý je všadeprítomný vo Windows 11. Môžete sa ho opýtať na rôzne veci, pomôže vám rýchlejšie nájsť želané nastavenie a dokonca mu môžete dávať rôzne povely týkajúce sa systému. Viac o Copilotovi sa dočítate v samostatnom článku.

windows 11 nove funkcie
Zdroj: Microsoft, úprava redakcie

Ide zatiaľ o prvotnú verziu, ktorá podľa prvej odozvy nie je až tak inteligentná. Nemusí vám teda byť ľúto, že pre náš trh nie je dostupná. Pevne veríme, že Microsoft ju bude časom zlepšovať a umelá inteligencia bude čoraz viac naintegrovaná priamo na Windows.

Štart menu je užitočnejšie

V ponuke Štartu vám Windows po novom ponúkne rozšírený náhľad, keď podržíte myš nad súbormi alebo aplikáciami. Dostupných by časom malo byť viac náhľadových obrázkov, napríklad pre fotografie a iné typy súborov.

Zmení sa tiež zoznam najčastejšie používaných súborov v časti Odporúčané v rámci Štartu. Zoznam už nebude čisto chronologický, ale Windows sa bude snažiť viac zobrazovať tie súbory, ktoré používate najčastejšie. Malo by trvať zhruba týždeň, kým sa to systém naučí inteligentne rozpoznať.

Panel úloh šetrí čas a vylepšuje prehľadnosť

Na hlavnom Paneli úloh, ktorý je domovom pre vaše pripnuté aplikácie a rýchle nastavenia, sa taktiež objavuje mnoho vylepšení. Zmeny sa dotknú napríklad rýchleho nastavenia zvuku, ktorý vám ihneď ponúkne funkcie Zmiešavača hlasitosti bez toho, aby ste museli ísť hlbšie do nastavení. Jednoduchšie je aj prepínanie medzi audio zariadeniami a zapínanie priestorového zvuku cez rýchle nastavenie. Pribúda aj klávesová skratka WIN + CTRL + V, ktorá priamo otvorí Zmiešavač hlasitosti.

zmiesavac hlasitosti
Zdroj: REWIND.sk

Pribúda tiež funkcia, ktorá umožní nikdy nekombinovať okná aplikácie do jednej karty. Zahrabaná bude v nastaveniach Panela úloh. Všeobecnej prehľadnosti v systéme pomôže aj fakt, že pri prepínaní medzi plochami sa budú zobrazovať aj ich názvy a pozmenená bola samotná animácia.

Panel úloh vám umožní skryť dátum a čas, čo určite využijú fanúšikovia minimalizmu. Zmenená bola aj ikona notifikácií na zvonček. Samotné oznámenia sa budú správať inteligentnejšie, Windows vám napríklad ponúkne vypnutie oznámení pre aplikáciu, s ktorou neinteragujete alebo zobrazenie dôležitých notifikácií v režime nerušiť.

Prieskumník modernizuje

Nová aktualizácia pridá modernizovanú domovskú stránku Prieskumníka súborov. Nájdete na nej prehľad odporúčaných súborov. Pribudol taktiež úplne nový bočný panel, ktorý zobrazuje bližšie informácie o súboroch a náhľadové obrázky bez toho, aby ste museli súbor otvárať. Zapnete ho klávesovou skratkou ALT + Shift + P.

V Prieskumníkovi pribúda sekcia Galéria, ktorá ponúkne chronologické zobrazenie obrázkov z vami zvolených priečinkov. Zahŕňa to fotografie uložené na OneDrive. Ku Galérii budete mať prístup aj v rámci vyberania súborov, napríklad pri nahrávaní prílohy do e-mailu.

bocny panel
Zdroj: REWIND.sk

Odteraz budete taktiež môcť natívne otvoriť archívne formáty súborov, ako napríklad .rar, .7z a množstvo ďalších. Samozrejme, len pri neheslovaných adresároch. Pre jednoduchšiu prácu s viacerými oknami Prieskumníka je taktiež možné ich po novom zľučovať.

Záloha pre jednoduchšiu výmenu zariadení

Pribúda aplikácia Windows Backup, ktorou si môžete zálohovať všetok obsah na vašom počítači a pripraviť ho na presun na nové zariadenie. Cez váš Microsoft účet budú taktiež synchronizované nastavenia Windowsu a podporované aplikácie nainštalované aj mimo Microsoft Store.

Nové emojis

Nový Windows 11 prináša podporu pre Unicode Emoji 15. Nové emojis sú dostupné klávesovou skratkou WIN + . (bodka). Ak to daná aplikácia podporuje, tieto emojis budú mať navyše 3D efekt.

emojis
Zdroj: REWIND.sk

Prístupnosť, ovládanie hlasom a zabezpečenie

Hlas, ktorý popisuje dianie na obrazovke, je dôležitý najmä pre používateľov so zrakovým postihnutím. Pribudli nové jazyky a vylepšené prirodzené hlasy, slovenský či český medzi nimi zatiaľ chýbajú.

Medzi dôležité funkcie z hľadiska prístupnosti patrí aj ovládanie hlasom, ktoré teraz môže byť automaticky zapnuté pri každom štarte počítača. Dokážete ním tiež opraviť text pri diktovaní a skryť alebo odokryť heslo pri diktovaní.

Teraz sa môžete vďaka zabudovaným passkeys prihlasovať do rôznych aplikácií a webstránok aj pomocou Windows Hello. Svoje uložené heslá môžete spravovať v Nastavenia > Kontá > Kľúče. Vo Windows Defender taktiež pribúda funkcia, ktorá dokáže pomôcť zamedziť phishingu. Upozorní vás, ak opakovanie používate to isté heslo alebo je iným spôsobom nebezpečné.

moznosti prihlasenia
Zdroj: REWIND.sk

Úplne nové nastavenia

V novej verzii Windows 11 vás privíta vynovená domovská stránka Nastavení. Nájdete na nej interaktívne karty, ktoré reprezentujú zariadenia a konfigurácie týkajúce sa účtov. Systém sa bude učiť, aby vám zobrazoval tie najrelevantnejšie karty.

Pribúda podpora dynamického osvetlenia, vďaka ktorej môžete ovládať a prepojiť svoje podsvecujúce zariadenia podporujúce HID LampArray. Nová funkcia adaptívneho jasu obrazovky zasa zníži jas, keď Windows rozporná, že so zariadením nepracujete (napríklad sa pozeráte inam alebo ste na chvíľu odišli), čo pomôže najmä šetriť energiou na notebookoch. Šetriť batériu vám pomôžu aj nové odporúčania v sekcii nastavení Napájanie a batéria.

Nové prepínacie nastavenie vám ľahko dovolí zvoliť mobilné alebo Wi-Fi pripojenie, ak to vaše zariadenie podporuje. Aby ste nepresiahli svoje dátové limity, v nastavení Využitie dát sa objavil aj týždenný a mesačný rozpis. Windows vás tiež upozorní, ak presiahnete vami stanovený limit spotreby dát.

nastavenia
Zdroj: REWIND.sk

Teraz môžete rýchlejšie a jednoduchšie odinštalovať aplikáciu, stačí na ňu kdekoľvek kliknúť pravým tlačidlom myši a stlačiť „Odinštalovať“. Pri ďalších nastaveniach sa objavujú skratky, ktorými sa rýchlejšie dostanete tam, kam potrebujete. Všeobecne vynovili dizajn niektorých nastavení a Správcu úloh, ktoré teraz lepšie korešpondujú so zvyškom Windowsu 11.

V sieťových nastaveniach si taktiež po novom môžete zobraziť všetky uložené heslá k Wi-Fi sieťam.

Ako môžete získať nový Windows 11

Nový Windows 11 môžete získať voliteľnou aktualizáciou. Stačí, ak poputujete do ponuky Nastavenia > Windows Update a vyhľadáte najnovšiu aktualizáciu. Pokiaľ vám systém priamo neponúkne novú verziu, vyhľadajte aktualizácie nanovo, prípadne v Rozšírených možnostiach kliknite na Voliteľné aktualizácie a stiahnite si ju a nainštalujte tu.

aktualizacia
Zdroj: REWIND.sk
volitelne aktualizacie
Zdroj: REWIND.sk

Stačí už len reštartovať počítač a môžete si vychutnať vyššie uvedené novinky a vylepšenia Windowsu 11.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -