WINDOWS 11: Kedy, prečo a ako si ho nainštalovať? Všetko, čo potrebujete vedieť!

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Windows 11: osobné počítače vstupujú do novej éry

V histórii operačného systému Windows zostane 5. október významným míľnikom. Od tejto chvíle je k dispozícii nový operačný systém Windows 11, ktorý si bude možné stiahnuť zadarmo ako upgrade pre príslušné osobné počítače s Windows 10 a tiež bude nainštalovaný na nových počítačoch, ktoré si môžete zakúpiť už dnes.

Systém Windows predstavuje hybnú silu inovácií. Jedná sa o trvalú platformu, ktorú si môže vytvoriť každý z nás. Rovnako je prostredím, v ktorom viac než miliarda ľudí pracuje, plní si svoje sny a komunikuje so svoji blízkymi.

windows laptop
Zdroj: microsoft.com

Windows 11 uvádzame na trh s obrovským nadšením – spôsob, akým funguje, privedie užívateľov bližšie k tomu, čo majú radi, a umožní im lepšie pracovať a tvoriť. Windows 11 vám dodá pocit kľudu a otvorenosti. Poskytne vám prostredie, v ktorom sa budete cítiť ako doma. Jedná sa o bezpečný systém, navrhnutý tak, aby sa všetko točilo okolo vás.

Ak chcete čaro Windows 11 uchopiť čo najlepšie, musíte si systém sami vyskúšať. Nádherná grafika, úžasné zvuky a animácia Windows 11 ponúkajú spolu s inovatívnym a skvelým hardwarom od našich partnerov, aj od značky Surface bezkonkurenčné prostredie.

Nákup počítača sa nikdy nevyplatil tak ako teraz

Pri pohľade do budúcna – či už nám ide o prácu, tvorivú činnosť, spojenie s ostatnými, vzdelávanie alebo hranie hier – je jasné, že osobné počítače búdu v našich životoch vždy hrať podstatnou úlohu.

V priebehu celého septembra oznamovali naši parteri zo spoločností ASUS, HP , Lenovo a z tímu Surface príchod úžasných nových zariadení s Windows 11. Nové zariadenia s týmto operačným systémom uvedú onedlho na trh aj spoločnosti Acer, Dell, Samsung a ďalší. Pri zavádzaní Windows 11 do praxe je zásadná pomoc každého z našich partnerov. Žiadny iný ekosystém nemá rozsah a veľkosť ekosystému Windows. Iba ten dokáže pri rôznych cenových hladinách a v mnohých podobách naplniť potreby všetkých užívateľov – či už ide o tvorcov, vývojárov, študentov, učiteľov, podnikateľov alebo hráčov.

Windows 11 môžete získať nasledovne:

  • Navštívte com alebo svojho miestneho predajcu a zakúpte si nové PC s nainštalovaným systémom Windows 11.
  • Navštívte com alebo svojho miestneho predajcu a zakúpte si PC s operačným systémom Windows 10 a s možnosťou bezplatného upgradu.
  • To, či váš počítač s operačným systémom Windows 10 ponúka možnosť bezplatného upgradu, zistíte pomocou PC Health Check app.
  • Pokiaľ vás zaujímajú ďalšie informácie o možnostiach pre upgrade na Windows 11, prečítajte si tento príspevok na blogu Windows.

Sme radi, že vám Windows 11 môžeme ponúknuť na najširšej škále dostupných zariadení a hardwarových konfigurácii našich vážených partnerov, ako sú Acer, AMD, ASUS, Dell, HP, Intel, Lenovo, Qualcomm, Samsung a Surface.

Tu sú niektoré z nedávno uvedených nových počítačov:

  • Celý rám a klávesnica ekologicky šetrného notebooku Acer Aspire Vero obsahujú recyklované plasty, počítač je zabalený do 100% recyklovateľného obalu a vybavený procesormi až po Intel Core i7.
  • ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED je výkonný notebook, ktorý zvláda zložité CAD modely, trojrozmerný design výrobkov alebo editáciu videa s vysokým rozlíšením.
  • Stolný počítač HP ENVY 34 All-in-One je určený pre kreatívnu činnosť, má neuveriteľne široký monitor s rozlíšením 5K, ktorý umožňuje rýchle použitie Windows 11 Snap Layouts, s ktorých pomocou ľahko zobraziť niekoľko aplikácii vedľa seba, a ďalej ponúka svetovo prvú odpojiteľnú magnetickú 16MP kameru s technológiou binningu, ktorá vám umožní spolupracovať s ostatnými, kdekoľvek a akokoľvek chcete.
  • Lenovo Yoga Slim 7 Carbon ponúka Wi-Fi 6 a infračervenú kameru s elektrickým spínaním, takže môžete využívať hands-free Windows Hello.
  • Surface Laptop Studio je nová verzia nášho výkonného notebooku, ktorá má extrémne odolný kĺb Dynamic Woven Hinge, ktorý umožňuje jednoduchý prechod z jedného režimu do druhého.
  • Určite nezabudnite sledovať blog Windows Experience, kde sa čoskoro objavia ďalšie zaujímavé oznámenia.

Ďalej by sme sa s vami chceli podeliť o niekoľko hlavných prvkov tohto nového operačného systému.

Priblíži vás ku všetkému, čo máte radi

Nový systém Windows 11, ktorý do centra všetkého diania stavia užívateľa, vás priblíži ku všetkému, čo máte radi.

Od nového menu Štart, cez hlavný panel až po každý zvuk, font a ikonu premyslel náš tím každý pixel a detail, aby užívateľom ponúkol modernejšie, sviežejšie a krajšie prostredie. Keďže je menu Štart v strede, máte rýchly prístup k obsahu a k aplikáciám, na ktorých vám záleží. Vďaka výkonu cloudu a aplikáciám Microsoft 365 (predávajú sa zvlášť) uvidíte posledné súbory, s ktorými ste pracovali, bez ohľadu na použité zariadenie – aj keby išlo o zariadenie so systémom Android alebo iOS.

Aby ste mali bližšie k obsahu a informáciám, ktoré vás zajímajú, prinášame nové Widgets, prispôsobené užívateľovi a poháňané pomocou AI a webu. Tento zdroj, upravený na mieru vašim záujmom, sa dá jednoducho otvoriť jedným kliknutím alebo pohybom prstu zľava. Aplikácia Widgets sa následne zobrazí na monitore elegantne ako sklená tabuľka. Či už sa pozeráte na svoj denný plán v kalendári v Outlooku, prehrabávate sa zoznamom stanovených úloh, chcete si prečítať najnovšie správy, zistiť, aké bude zajtra počasie, alebo sa pozrieť na svoje obľúbené snímky vo OneDrive, aplikácia Widgets vám všetko prináša na dosah ruky.

A je toho viac

Novým prvkom je chat z Microsoft Teams – vďaka nemu sa jednoduchšie spojíte so svojimi blízkymi. Stačí raz kliknúť a môžeme využiť svoj osobný účet k chatovaniu, video hovorom s kamarátmi, rodinou a blízkymi bez ohľadu na to, aké používajú zariadenia či platformu – Windows, Mac, Android alebo iOS. Aplikácia Microsoft Teams nie je určená iba pre užívateľov inteligentných zariadení – rodina alebo kamaráti sa môžu pripojiť k hovoru prostredníctvom SMS. Microsoft Teams môžete navyše otvoriť priamo z chatu, a plánovať tak udalosti, zúčastňovať sa ankiet, zdieľať súbory a podobne.

Nový obchod Microsoft Store vo Windows vám prináša obľúbené aplikácie a zábavu – všetko na jednom mieste. Microsoft Store vám prináša viac aplikácií než predtým, ale zároveň zjednodušuje vyhľadávanie nového obsahu pomocou príbehov a kolekcií. Nové aplikácie sú v obchode Microsoft Store vo Windows  k dispozícii už dnes. Patrí k nim Canva, Disney+, Zoom, Epic Game Store a podobne. Viac informácií o tom, čo je v Microsoft Store nové, sa dozviete v tomto príspevku na blogu.

windows 11 notebook ilustracny
Zdroj: microsoft.com

Nový systém umožňuje väčšiu produktivitu a podnecuje ku kreativite

Systém Windows 11 obsahuje nové výkonné funkcie, ktoré umožňujú väčšiu produktivitu a podnecujú ku kreativite. Na svojich počítačoch vykonávame stále častejšie niekoľko úloh naraz – používame viac monitorov a záložiek internetových prehliadačov a spracovávame dokumenty vo Worde alebo PowerPointe. Windows 11 s pomocou Snap Layouts and Groups a Desktops uľahčuje sústredenie a udržanie príslušného pracovného postupu.

Snap Layouts and Groups ponúkajú výkonnejší spôsob, ako zvládať niekoľko úloh naraz, a optimalizujú obrazovku, aby bola vizuálne čistá. Vďaka novému rozvrhnutiu do troch stĺpcov na väčších obrazovkách je ľahšie mať všetok potrebný obsah na dosah ruky a dokonale ho usporiadať.

V rámci pracovnej plochy môžete vytvárať jednotlivé plochy, na ktorých sú zobrazené rôzne skupiny aplikácií, čo vám pomôže udržať pozornosť a všetko si jasne usporiadať, a každú plochu je možné naviac upraviť a prideliť jej vlastné meno a pozadie.

Od počiatku vývoja Windows 11 bola zohľadňovaná dostupnosť jednotlivých prvkov, pričom boli vytvorené nové a pozmenené pôvodné prvky.

Sme radi, že sa Windows 11 zo všetkých verzií Windows vyznačuje najjednoduchšou dostupnosťou funkcií, a je navrhnutá pre hendikepované osoby. Windows 11 ponúka dobre známe asistenčné technológie, ako sú Predčítanie, Lupa, Skryté titulky a Rozpoznávanie reči, ktoré pomáhajú ľuďom s mnohými rôznymi hendikepmi. Viac informácií o dostupnosti funkcií pre hendikepovaných vo Windows 11 sa dozviete v tomto príspevku na blogu.

Vo Windows 11 sme zdokonalili dotykové ovládanie pri použití tabletu bez klávesnice. Medzi ikonami na hlavnom paneli je viac priestoru, takže „ciele“ dotyku sú väčšie a zmenšovať, zväčšovať a presúvať okná je ľahšie , rovnako ako pridávanie gest. Ďalej sme vo Windows 11 vylepšili hmatové prvky – pero možno do displeja viac vnoriť  a vďaka tomu je možné pri editácii alebo skicovaní počuť a cítiť vibrácie. Pero Surface Slim Pen 2 (predávané samostatne) je vynikajúcim príkladom hmatových prvkov v akcii.

Nakoľko prácou na počítači trávime množstvo času, niekedy sa môže hodiť prevod reči na písaný text. S radosťou vám predstavujeme nové, zdokonalené prvky písania pomocou reči vo Windows 11. Váš počítač teraz pri prevode reči spozná, čo hovoríte, a dokonca automaticky doplňuje interpunkciu.

Windows 11 ponúka nové nástroje a zdroje pre vývojárov

Vo Windows 11 sme sa snažili vytvoriť otvorenejšiu platformu. Zobrali sme do úvahy proces vývoja a taktiež to, aké nástroje a funkcie sú nutné k vytváraniu vynikajúcich aplikácií. Windows 11 sme vytvorili s ohľadom na vývojárov. Pomocou nástrojov, rámcov a jazykov, ktoré poznáte a máte radi, môžete vytvárať aplikácie. Rovnako podporujeme všetky aplikácie, aby boli vo Windows ako doma. V tomto blog príspevku sa o nových prvkoch pre vývojárov dočítate viac.

Systém Windows 11 je vhodný pre hranie hier

Systém Windows 11 bol vytvorený pre hranie hier a disponuje novými prvkami, vďaka ktorým sa hranie hier posúva na vyššiu úroveň. Ak má váš počítač monitor umožňujúci HDR, tak Auto HDR automaticky upgraduje viac než tisíc hier DirectX 11 a DirectX 12 na vysoký dynamický rozsah a získate tak väčšiu škálu farieb a jasu. Domnievame sa tiež, že je pre hráčov dôležitá možnosť voľby, a Windows 11 preto ponúka možnosť vypínať a zapínať Auto HDR pri každej hre.

Windows 11 obsahuje aj podporu pre DirectStorage, čo je prvok, ktorý sa prvý krát objavil v herných konzolách Xbox Series X a Xbox Series S. Pri spojení s SSD diskom NVMe a DirectX 12 GPU majú hry, ktoré využívajú DirectStorage, výhodu v tom, že sa rýchlejšie načítavajú a poskytujú podrobnejšie a rozsiahlejšie herné prostredie.

Windows 11 má aj vstavanú aplikáciu Xbox S. Prostredníctvom tejto aplikácie je možné prezerať, sťahovať a hrať viac než 100 kvalitných hier s Game Pass pre PC. Tento rok v októbri začínajú tri najvýznamnejšie mesiace v histórii Xbox – budú uvedené tri úžasné nové hry: Age of Empires IV (28. 10.), Forza Horizon 5 (9. 11.) a Halo Infinite (8. 11.). Všetky tieto hry budú ihneď v deň uvedenia k dispozícii užívateľom s členstvom Xbox Game Pass Ultimate a Xbox Game Pass for PC. Členovia Xbox Game Pass Ultimate môžu na svojich počítačoch hrať aj viac než 100 hier pre hernú konzolu Xbox bez toho, aby museli čakať na stiahnutie, a to vďaka výkonu Xbox Cloud gaming (Beta) s aplikáciou Xbox.

hranie hier gamepass
Zdroj: microsoft.com

Systém Windows 11 umožňuje hybridnú prácu a výuku, ktorým patrí budúcnosť

Windows 11 je operačný systém pre hybridnú prácu a učenie. Vzhľadom na rýchlu digitalizáciu a transformáciu, ktorá sa odohrala v posledných 19 mesiacoch sú pre dnešné organizácie zásadné odolnosť a pružnosť. Vieme, že s prechodom na hybridnú prácu, kedy sa práca neustále mení, je dôležité mať operačný systém, ktorý je flexibilný a konzistentný a ktorý funguje tak, ako vy pracujete.

Preto je Windows 11 postavený na konzistentnom, kompatibilnom a dobre známom základe Windows 10, ktorý sa pracovníkom IT ľahko ovláda. Od dnes môžu organizácie na výkonných počítačoch a prostredníctvom cloudu s Windows 365 alebo Azure Virtual Desktop prechádzať na Windows 11. Viac informácií o tom, ako Windows 11 umožňujú hybridnú prácu, zistíte z tohoto príspevku na blogu Microsoft 365.

Systém Windows 11 je určený pre ochranu od čipu po cloud

Ako postupujeme na svojej ceste ďalej, je pre nás nesmierne dôležitá spätná väzba od zákazníkov a od ľudí z nášho oboru, nakoľko nám pomáha vytvárať systém Windows, ktorý si užívatelia obľúbia. Za týmto účelom sme realizovali anketu medzi pracovníkmi v rôznych štátoch USA, ktorí robia rozhodnutia ohľadom bezpečnosti. Zistili sme, že 75 % z nich má pocit, že následkom prechodu k hybridnej práci je ich organizácia zraniteľnejšia voči bezpečnostným hrozbám.

Ako ukázal posledný rok, bezpečnosť je potrebné budovať od hardwaru ďalej – od čipu po cloud. Zároveň je 80 % respondentov toho názoru, že  software samotný ako ochrana pred rôznymi hrozbami nestačí. Operačný systém Windows 11 bol teda navrhnutý s ohľadom na zabezpečenie, aby sa dokázal vysporiadať s problémami, ktorým budeme v tomto novom pracovnom prostredí a inde čeliť. Viac sa dočítate na našom blogu zameranom na bezpečnosť.

Osobné počítače dnes vstupujú do novej éry

Sme vďační svojim partnerom, ktorí zohrali dôležitú úlohu. Pomohli nám s prípravami na predanie Windows 11 do rúk zákazníkov na celom svete. Uvedenie nového systému na trh v celosvetovom meradle by nebolo možné bez našich partnerov. Napríklad OEM a partnerov vytvárajúcich aplikácie, výrobcov hardwarových technológií, maloobchodu a našich Windows Insiders.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Menom celého tímu vám s nesmiernou radosťou prinášame Windows 11. Operačný systém, vďaka ktorému budete mať dosah na všetko, čo máte radi.

Tešíme sa, až uvidíme vaše sny a nápady, ktoré vytvoríte vo Windows 11. A to je iba začiatok!

Zdroj: Tlačová správa Microsoft

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -