Prečo má X-Men: Dark Phoenix tak katastrofálne hodnotenia od kritikov?

Nenechajte si ujsť

Najčítanejšie za 7 dní

X-Men: Dark Phoenix recenzie – Poďme vŕtať…

V kinách je práve posledný diel X-Men od štúdia Fox. Podľa trailerov odsúdený film, podľa recenzií na Rotten Tomatoes pochovaný, podľa insiderov z Hollywoodu odfláknutý. Prečo sú teda X-Men: Dark Phoenix recenzie tak katastrofálne a ako to vidím ja?

Upozornenie na začiatok: V tomto článku sa nachádzajú subjektívne názory redaktora, ktoré nemusia odrážať názory celého nášho portálu.

Zdroj: rottentomatoes.com

Kritici sa demolačne predbiehajú vo svojich recenziách, ale ako si môžete všimnúť, diváci to vidia inak. A to je presný príklad, prečo je v dnešnej dobe tak ťažké byť „objektívny filmový kritik.“ Mnoho z nich sa chce zviesť na práve populárnej vlne hejtu alebo hypu. A X-Meni sú odsúdení… Marvel ich predsa nakrúti lepšie. Prečo sa znova vracať k Phoenixovi?

Najhoršie na tom je, že od kritikov sa to lepí na veľkú časť divákov. Sme až príliš zlomyselní a najväčšia radosť je škodoradosť. Takže všade sa dočítate tie najvtipnejšie hejty, najväčšie odpaly a kruté hodnotenia. Častokrát skopírované a iba preložené. To, že vieme dať koment na úplne všetko, neznamená, že aj keď máme svoj vlastný názor, musí byť správny…

Zdroj: imdb.com

Prečo zase Phoenix?

Je to pravdepodobne najlepší a najosudovejší komiksový príbeh zo sveta X-Menov. Režisér, producent a hlavne scenárista Simon Kinberg chcel napraviť fail s názvom Last Stand, poďakovať sa fanúšikom za zotrvanie a rozlúčiť sa s X-Menmi po 20 rokoch na filmovom plátne. Za mňa si vybral správne.

Robili sa dokrútky, tak film musí byť zlý? Nemusí to znamenať len to. Kinberg mal v pláne nakrútiť rozlúčkový dvojfilm, avšak kšeft s Disney prišiel oveľa skôr. Plány sa museli okamžite zmeniť. Stihol sa žiaľ iba jeden film. Do toho mal mať finále vo vesmíre, ktoré pripomínalo iný film. Prišli dokrútky a nové finále priklincovalo väčšinu divákov do sedačiek a nedalo vydýchnuť. Napriek tomu verím a dúfam, že na DVD sa dočkáme dvojfinálového bonusu.

Zdroj: imdb.com

Scenár je slabý a skratkovitý?

To môže povedať iba obyčajný divák, nie fanúšik. Kinberg dal hercom podľa ich hereckého potenciálu toľko dialógov, koľko bolo treba. Preto ako vždy najviac rozprávajú James McAvoy a Michael Fassbender. Obaja sú herecká elita, a neviem si ani predstaviť, ako ich chce Disney preobsadiť. Naopak omladina toho dostala menej.

Kinberg pochopil, že z niektorých nevydoluje viac, aj preto ich nechal viac hrať bez slov a zasadil do bezvýchodiskových situácii. A vety ako: „Väčšinou vás zachraňujú ženy, mal by si zmeniť názov X-Women.“, „Prečo si myslíš, že je v názve X?“, „Sme poslední dvaja z First Classu“, sú hravé a na zamyslenie. Kinberg si skvelo naštudoval celú históriu o mutantoch a vďaka tomu ju postavil občas naopak, občas nám cez postavy položil otázky, ktoré sme nečakali.

A k tej skratkovitosti. Predstavte si, že začne odpočet atómovej bomby, ktorou práve vo filme Jean je. Neletelo by všetko príliš rýchlo, aby sa bomba odstránila, prípadne zlikvidovala?

Zdroj: imdb.com

Kinberg je slabý režisér?

Určite nie. Ak viete vydolovať z hercov to naj, zvládate filmovú atmosféru, viete vyvolať v divákovi emócie a dokonca je každá akcia vďaka pocitom 10-násobne lepšia ako v traileri. Dokonca sa mu podarilo nakrútiť množstvo vizuálne pôsobivých momentov, ktoré si budeme púšťať znova a znova.

Rovnako nemusí byť každá scéna s Quicksilverom dlhá, aby bola zábavná a kreatívna. Popravde, neviem si vybrať ten naj moment z tohto filmu. Bolo ich až priveľa! Hlavné plus je ich emočnosť a osudovosť. K tomu sa aj umiera. Dobré postavy majú svoje temné stránky. Priatelia stoja proti sebe. A finálna scéna vo vlaku…

Zdroj: imdb.com

Nie je to iba ďalší film s mutantmi?

A tu sa neviem rozhodnúť, či išlo o chybu Foxu, alebo zámer. V traileroch sa snažili film predať ako ďalší X-Meni. Ale ak mám Dark Phoenix zaradiť do žánru, tak by som mu musel dať jednoznačné označenie sci-fi horor. Presne tak. Postavy tu neskutočne trpia, sú rozhodnuté vraždiť, každý krváca, rany sa nehoja.

Že je Magneto vrah, to vieme, aj to, čo dokáže so svojimi schopnosťami. Ale čo predvedie Beast, Nightcrawler, či Cyclops, je krvavý balet. Masaker. Z mutantov sú veľmi kreatívni vrahovia a nie záchrancovia. A prvýkrát strach z nich ľudstvu verím.

Zdroj: imdb.com

Potom je tu taký Hans Zimmer, o ktorom ľudia vravia, že vykradol samého seba. Keby to naozaj spravil a odflákol svoju prácu, nebolo by na YouTube až toľko soundtrackov k samotnému filmu. Občas si cestu na net hľadá hudba k filmom dlhšie. Avšak epickosť OST z X-Menov sa šírila už od premiérového dňa. Majstre, opäť ďakujeme!

Zdroj: imdb.com

Aký mám teda na tento film názor ja? Páčil sa mi? Jednoznačne áno. Preto, lebo táto partia bude nielen mne veľmi chýbať. A rád by som ich videl práve vďaka tomuto filme znova pokope.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Čo vravíte na môj opis dôvodov, prečo sú X-Men: Dark Phoenix recenzie tak zlé a moje odôvodnenie toho, prečo si myslím, že sú nesprávne? Ako sa film páčil vám? Napíšte nám do komentárov!

Zdroj: imdb.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -