Xpeng P7: Prečo zrovna tento čínsky elektromobil prekoná Teslu?

Nenechajte si ujsť

Nový elektromobil bol predstavený tento mesiac a v Ázii sa už dá už predobjednať. Xpeng Motos je čínska automobilka, o ktorej ste možno nikdy nepočuli – to je však chyba. Už to budú dva roky, odkedy predstavila svoj prvý elektromobil G3 SUV, a druhý model Xpeng P7 je už na ceste. Posledné informácie o počte predobjednaných „P7-čiek“ spomínajú slušné číslo 15 000 kusov.

Spoločnosť začne dodávať autá od júna.

Tento nový športový sedan konkrétne bojuje o prekonanie Tesly. Zrýchlenie z 0 na 100km/h mu trvá iba 4,3 sekundy, čo je naozaj slušná rýchlosť, no auto chce zaujať celkom iným parametrom.

Tesla alebo Xpeng?

Hlavný dôvod, prečo sa domnievame, že by mohol byť lepší oproti iným elektromobilom značky Tesla, je fakt, že oproti Tesle Model 3P7 asi o 100 km väčší dojazd. Toto obrovské vylepšenie vzniklo tým, že Xpeng používajú iný štandard porovnávania výdrže batérie, a tak táto informácia nemusí byť úplne pravdivá.

Aerodynamika v tomto prípade tiež hrá dôležitú rolu. Keďže sa firmy predbiehajú o maximálny dojazd, tak sa snažia z batérie vytlačiť každý kilometer. Xpeng nám vysvetľuje, že každé zníženie odporu o 0,01 koeficientu pridá do celkového dosahu až 8 km.

Xpeng sa taktiež snaží zaujať aj svojou nižšiou cenou za elektromobil a tak dosiahol aj nižšie ceny ako u Tesly. Auto P7 si zákazníci zaobstarajú za cenu približne 29 900 €, zatiaľ čo Tesla Model 3 sa stále predáva za približne 39 500 €.

Spory medzi týmito dvomi firmami

Minulý rok Tesla obvinila Xpeng za okopírovanie zdrojového kódu autonómneho riadenia. Tesla si myslí, že jeden z ich zamestnancov si niektoré údaje uložil na iCloud a odišiel do Xpengu. Pravdu však ešte nepoznáme. Tesla dúfa, že americký sudca donúti Xpeng odhaliť svoj zdrojový kód, a tým dokázať, či ho naozaj ukradli, alebo to bol iba výmysel.

Ako to naozaj bolo, sa dozvieme až po dôkladnom preskúmaní kódu z firmy Xpeng Motors – ak im teda súd nariadi ho zverejniť.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Xpeng P7 sa dá predobednať v troch variantoch

  • RWD (pohon na zadné kolesá) Long Range (568km NEDC) 29 900 €
  • RWD (pohon na zadné kolesá) Super long Range (656 – 706km NEDC) – 33 000 €
  • 4WD High Performance (zrýchlenie 0-100km/h za 4.3s)44 000 €

Čo na to vravíte? Vyskúšali by ste ti novinku od Xpengu radšej ako Teslu?

Zdroj: insideevs.com, businesswire.com, engadget.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -