YouTube ruší účty tisíckam Slovákov. Bude medzi nimi aj ten váš?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Na YouTube sa už nedá ušetriť

YouTube pokračuje v boji proti blokátorom reklamy. Ich konečným cieľom je zamedziť funkčnosť akýchkoľvek Ad Blockov, mimo toho ich vlastného. Existuje totiž celkom oficiálny spôsob, ako pozerať videá bez reklám: zaplatiť si predplatné YouTube Premium. Lenže podľa najnovších informácií TechCrunch ani to nemusí stačiť. Google totiž hromadne ruší predplatné tým používateľom, ktorí ho získali špecifickým spôsobom.

Aktuálne na Slovensku stojí predplatné YouTube Premium 7,19 eura mesačne. Spoločnosť ponúka aj zvýhodnené typy platenej služby: Rodinné (10,99 eura mesačne) Študent (4,19 eura mesačne). Vo všetkých prípadoch je dostupné aj 1-mesačné skúšobné obdobie zadarmo. Nie všade na svete tomu tak je.

Napríklad v USA stojí YouTube Premium pre jednu osobu až 14 amerických dolárov mesačne, čo je takmer dvakrát viac než u nás. Existujú pritom aj krajiny, kde je predplatné ešte omnoho lacnejšie než na Slovensku. V takej Nigérii je YouTube Premium dostupné len za 0,80 eura mesačne. Násobne lacnejšie než u nás je aj v Argentíne, Indii, Turecku či na Ukrajine.

YouTube rozlišuje ceny pre predplatné v závislosti na ekonomickú a spoločenskú situáciu v danej krajine. „Aby sme používateľom poskytli najpresnejšie informácie o našej ponuke, máme systémy pre určenie krajiny používateľa,“ vyjadril sa pre TechCrunch hovorca video platformy.

youtube reklamy
Zdroj: Freepik, Unsplash

Ušetriť sa dalo registráciou cez VPN

Ľudia tak pri pohľade na drastický cenový rozdiel (Američania môžu ušetriť cez 100 dolárov ročne) vo veľkom začali využívať VPN, aby nakupovali YouTube Premium v lacnejších krajinách. Programy VPN dokážu zamaskovať vaše internetové pripojenie poprepájaním cez rôzne servery po celom svete. Taktiež dokážu „oklamať“ platformu a simulovať pripojenie z inej krajiny.

To sa Googlu prestalo páčiť, a tak „začali rušiť prémiové členstvá pre účty, ktoré falzifikovali údaje o krajine pri registrácii,“ informuje PCMag.

Používatelia už stihli zaplaviť Reddit sťažnosťami a správami o tom, že do e-mailovej schránky im prišiel oznam od YouTube, v ktorom ukončujú ich Premium predplatné nakúpené z inej krajiny – cez VPN. V jednom oznámení doručenom 17. júna sa sa píše, že používateľovi predplatné zrušia 7. júla. Zdá sa teda, že platforma neukončuje YouTube Premium s okamžitou platnosťou, ale až po konci zúčtovacieho obdobia.

Po novom YouTube pri registrácii porovnáva zadané údaje s údajmi vašej karty, konkrétne s krajinou, v ktorej bola vydaná. Ak teda pri registrácii zadáte ukrajinskú adresu, no snažíte sa zaplatiť slovenskou kartou, systém vás ďalej nepustí.

Môžeme sa taktiež domnievať, že platforma priebežne sleduje krajiny, z ktorých pristupujete k vášmu účtu. Ak ste ho teda jednorazovo nakúpili cez Nigériu, no zvyšok času sa zdržiavate na Slovensku, YouTube dokáže ľahko rozpoznať použitie VPN na účel získania lacnejšieho Premium predplatného.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -