Svet rozprávok sa začne v puberte rozpadať | Zabudnutý princ RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Oliver Kohár
Oliver Kohár
Večný študent kinematografie... aj jej obskúrnych zákutí.

Najčítanejšie za 7 dní

Zabudnutý princ RECENZIA

Zabudnutý princ RECENZIA – Francúzsky oscarový režisér Michel Hazanavicius nám prichádza spríjemniť leto s magickou rodinnou komédiou. Jeho najnovší film nesie názov Zabudnutý princ a predstavuje sa nám v ňom teraz už herecká hviezda Omar Sy. Toho môžeme poznať najmä z divákmi milovaného filmu Nedotknuteľní.

Michel Hazanavicius je režisér, ktorý už v minulosti dokázal svoj jedinečný talent s filmom Umelec. Práve za tento výborný film vyhral hneď niekoľko Oscarov. Avšak od roku 2011, kedy Umelec zbieral všetky filmové ceny, filmoví fanúšikovia čakali na jeho ďalší film, ktorý bude podobnej, alebo dokonca väčšej kvality. Je Zabudnutý princ týmto filmom?

Zabudnutý princ
Zdroj: leonefilmgroup.com

Svet rozprávok ožíva

Po nešťastnej smrti Djibiho (Omar Sy) ženy mu ostala len jeho milovaná dcéra Sofie (Sarah Gaye). Práve tej venuje celý svoj život. Urobil by pre ňu čokoľvek. Každý jeden večer jej pred spaním rozpráva magické príbehy, v ktorých vystupuje ako hlavná postava nebojácny princ Krasoň (ktorý je zároveň samotným Djibim), ktorý pracuje ako herec vo fantazijnom filmovom štúdiu

Avšak mágia a predstavivosť sa z malej Sofie pomaly vytráca. S jej narastajúcim vekom prichádza nočná mora každého rodiča – puberta. O otcove príbehy prestáva mať záujem. A so stratou záujmu sa pomaly stráca aj Djibiho magický svet. Ten to však nevzdáva a snaží sa svet rozprávok a vzťah s dcérou uchovať. Snaží sa pre svoje dcéru nebyť zabudnutým princom.

Zabudnutý princ
Zdroj: cutcommonmag.com

Keď otec prestáva byť hlavným hrdinom v živote svojej dcéry

Zabudnutý princ je jednoduchou rodinnou komédiou, ktorá oživuje svoje niekoľkokrát videné klišé metaforickým rozprávkovým svetom. Práve tento svet a jeho výstrední obyvatelia sú spolu s hereckou hviezdou Omarom Sy najväčším lákadlom filmu.

Sledujeme tu dve dejové línie. Prvá sa odohráva v reálnom svete, v ktorom sa pozeráme na vzťah otca s dcérou. Druhá sa odohráva v rozprávkovom svete, ktorý Djibi pre svoju dcéru každú noc vytvára. Djibi je hrdinom rozprávkového sveta, avšak ako jeho dcéra začne s príchodom puberty strácať záujem o jeho príbehy, začne sa zmenšovať aj jeho rola v rozprávkovom svete.

Zabudnutý princ
Zdroj: unifrance.org

Djibi sa musí zmieriť s tým, že pre svoje dcéru nebude navždy tou najdôležitejšou osobou, a to je ústredná téma filmu. Vzťah otca s dcérou funguje najmä vďaka veľmi príjemným hereckým výkonom a odľahčenej atmosfére. Omar Sy je veľký sympaťák. Niet divu, že sa mu tak rozbehla jeho herecká kariéra. Predstaviteľka jeho dcéry – Sarah Gaye, za ním nezaostáva. Čo je obdivuhodné, vzhľadom na to, že to je jej prvá rola.

Avšak film vcelku pôsobí tak trochu krkolomne a nasilu. Takýto námet by fungoval lepšie ako čisto animovaný film. Rozprávkový svet nie je tak čarovný, ako si tvorcovia priali. Navyše v ňom vidíme až príliš veľkú inšpiráciu z Pixaru. Najmä Toy Story a Inside Out. Táto inšpirácia nepôsobí ako pocta, ale skôr ako lacnejšia a nepodarenejšia verzia.

Taktiež tu pravidelne vidíme všetky možné klišé, aké sa môžu v rodinnej komédii vyskytnúť. Film je navyše natočený extrémne genericky, čo je pri režisérovi Hazanaviciusovi veľmi prekvapujúce. Pri pohľade na jeho výborný film Umelec, je Zabudnutý princ ničím viac, ako nudnou rodinnou komédiou, ktorú si pozrieme v sobotu poobede v televízii.

Zabudnutý princ
Zdroj: i.ytimg.com

Zabudnutý princ RECENZIA – Zhrnutie

Zabudnutý princ je zanedbateľným štúdiovým produktom, ktorý divákov naláka do kín vďaka jednému hereckému menu a plagátu s nálepkou – „Od oscarového režiséra Michela Hazanaviciusa.“ Hazanavicius si tentokrát bohužiaľ len vyzdvihol šek. Avšak ak máte deti a chcete sa na dve hodiny schladiť v kinosále, Zabudnutý princ by mal splniť svoj účel, aj keď na neho o hodinu už zabudnete. 6/10.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -