Záchrana hollywoodskej hviezdy. Netflix dal ponuku na najväčší filmový prepadák roka

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Pre Costnera prišla zaujímavá ponuka

Aktualizácia 17.7.2024: Ani ďalšie dni nepomohli Costnerovmu veľkolepému westernu, aby si dokázal obhájiť svoj rozpočet. Momentálne hovorí o celkovom zárobku 28,4 milióna dolárov (Forbes), čo znamená, že za posledných 5 dní zarobil len niečo cez tri milióny. Aj napriek tomu sa okolo série Horizont: Americká sága deje zaujímavý fenomén – bijú sa o neho streamovacie služby.

Portál World of Reel informoval o tom, že Amazon už nie je top hráčom, ale prekonal ho iný streamovací gigant – Netflix. Pre niektorých sa to nemusí zdať až tak veľkým prekvapením, streamer sa dlhodobo netají, že chce vo svojej knižnici podobný ťahák ako je Yellowstone od konkurencie. Tou správnou odpoveďou by mohla byť práve Americká sága.

Nie je známa presná čiastka, ktorú by investovali, hovorí sa však o tom, že sú ochotní vyrovnať všetky straty výmenou za uvedenie u nich. Tam ale štedrá ponuka ani zďaleka nekončí, dokonca sa vyjadrili, že by čiastočne zafinancovali prípadnú výrobu tretej a štvrtej časti. Naozaj ide o odvážny plán, keď momentálne nie je istý ani osud druhého dielu.

film horizont americká sága
Zdroj: TMDB

Herec príde kvôli filmu o dom

Aktualizácia 11.7.2024: Kevin Costner investoval desiatky miliónov do vlastného westernového filmu, ktorý v kinách finančne pohorel. Premiéra pokračovania sa odkladá na neurčito. Projekt s rozpočtom 100 miliónov dolárov v kinách zatiaľ zarobil iba 25 miliónov a budúcnosť celej ságy je ohrozená.

Prvý diel westernovej série bude sprístupnený online na PVOD platformách, namiesto plánovanej premiéry v kinách. Druhý film do kín zatiaľ nepríde. Distribútor a Costner dúfajú, že film získa fanúšikov aj cez streamovacie služby, neskôr totiž pribudne na službu Max. Pracuje sa aj na ďalších pokračovaniach, pričom tretí film je v štádiu produkcie.

Aktualizácia 7.7.2024: Film Horizont: Americká sága režírovaný Kevinom Costnerom je veľkým finančným prepadákom, napriek jeho ambíciám a osobnému príspevku samotného herca.

Western zatiaľ celosvetovo zarobil iba 19 miliónov dolárov a analytici predpovedajú zárobky nanajvýš na úrovni 30 miliónov dolárov, čo znamená obrovskú finančnú stratu. Informuje New York Times. Film je navyše v kinách už od minulého týždňa.

Vyzerá to na zúfalý pokus zaujať

Kevin Costner priznáva komerčné zlyhanie, no je šťastný, že film vyzerá presne tak, ako chcel. Horizont: Americká sága je prvým filmom zo 4-dielneho eposu, pričom druhá časť. príde do kín už v auguste, na ďalších dvoch pokračovaniach Costner stále pracuje. Nutno podotknúť, že slávneho herca neodradili ani hrozivé výsledky hneď v úvode.

Druhý diel filmu bude pravdepodobne mať ešte horšie tržby a niektoré krajiny ho možno vôbec nedostanú. Costner tak má má pred sebou veľmi ťažké časy.

Pôvodný článok

Zdá sa, že tohtoročný festival v Cannes bol priestorom pre splnenie snov viacerých režisérov. Kým Coppola priniesol svoj 40 rokov chystaný Megalopolis, rovnaký priestor využíva aj Kevin Costner a uvádza western, ktorého spracovanie zamýšľa už od roku 1988.

Pri tejto príležitosti prichádza aj nový trailer na film Horizont: Americká sága (Horizon: An American Saga – Chapter 1), ktorý dokazuje, že tvorca ho doháňa do tak epických rozmerov, ako sľuboval.

Costner plánoval nakrúcať už niekoľko dekád, no film vždy na niečom stroskotal. Primárne to boli financie. Preto sa teraz rozhodol založiť svoj vlastný ranč v Santa Barbare a zo získaných 38 miliónov dolárov sa pustil do zobrazenia amerického západu v rozsahu 15 rokov v druhej polovici 19. storočia.

Film Horizont: Americká sága sám režíroval, produkoval a zahral si v ňom aj hlavnú úlohu (pre ňu odmietol aj mladšieho Chrisa Hemswortha). Scenár napísal spolu s Jonom Bairdom (Špina).

Budovanie Ameriky cez krv, pot a slzy

Sága je tak veľkolepá, že ju musel rozdeliť do dvoch filmov. Costner však dal zreteľne najavo, že pracuje aj na treťom. Odohráva sa počas dekády a pol. Príbeh sa začína v roku 1859 a tiahne sa aj štyrmi rokmi americkej občianskej vojny medzi 1861 a 1865. Hovorí o tom, ako postavili modernú Ameriku na krvi, pote a slzách mnohých.

Dej nám film vyrozpráva cez optiku viacerých rodín, priateľov a sokov, preto môžeme očakávať aj riadne obsadenie. Budú tu herci ako Sienna Miller, Sam Worthington, Jena Malone, Owen Crow Shoe, Tatanka Means, Ella Hunt, Tim Guinee, Danny Huston, Luke Wilson, Tom Payne a mnohí ďalší, vrátane spomínaného Kevina Costnera oceneného 2 Oscarmi.

Horizont: Americká sága
Zdroj: TMDB

Western ako zo starých čias

Premiéra prvej časti je stanovená na 27. júna, druhá časť má následne prísť už počas augusta. Na filmovom festivale v Cannes už však mohli 181 minút dlhý western zo starej doby vidieť prví diváci a kritici. Prichádza tak nielen nový trailer na Horizont: Americká sága, ale aj reakcie a hodnotenia.

Ohlasy rozhodne nie sú také pozitívne, ako by sa očakávalo. Nájdu sa názory, ktoré hovoria, že ide o skvelý kúsok, ktorý si berie archetypy žánru a pozdvihuje ich na novú úroveň alebo že ide o krásnu drámu a jazdu, ktorá vás úplne vtiahne na starý západ. Celkové hodnotenie 29 % od kritikov na portáli Rotten Tomatoes však hovorí o tom, že väčšina z nich sa nevyjadrila kladne.

Čo o ňom hovoriac kritici?

Nicholas Barber z BBC napríklad uvádza, že si vždy prestavoval, že western má mať pútavý dej a štruktúru a Horizont nemá ani jedno z nich. Esther Zuckerman z The Daily Beast tvrdí, že aj napriek ohromnej trojhodinovej dĺžke Costner iba načal povrch ságy a vo filme sa tak v podstate nič nedeje. Kvituje to aj Chase Hutchinson z Collideru, ktorý hovorí, že tvorca urobil tri hodiny trvajúci prológ, ktorý je iba miestami priemerne záživný.

Ryan Lattanzio z IndieWire hovorí, že tu bolo také množstvo postáv, že nezostal priestor na rozprávanie deja. Ešte ďalej ide Richard Lawson z Vanity Fair, ktorý film prirovnáva k inému počinu Costnera, Poslovi budúcnosti (1997), ktorý je všeobecne považovaný za prepadák.

Jednoducho zhrnuté, prvý film zo ságy funguje len akési predstavenie všetkých rozmanitých charakterov a prostredí a nehýbe sa príliš príbehom dopredu.

Ako sa vám páčil nový trailer na western Horizont: Americká sága? Ako sa na neho pozeráte po prečítaní recenzií? Nechávate sa nimi ovplyvniť alebo si utvoríte pri premiére názor sami? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroje: deadline.com; rottentomatoes.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -