Pohne vami príbeh o ženskej kríze stredného veku? | Zamilovaná Gloria RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 21 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

„Miluj život,“ znie slogan tohto filmu. Jeho význam však nie je tak jednoduchý, ako to vyzerá na prvý pohľad. Každý z nás bol vhodený do tohto sveta bez toho, aby nás niekto učil, ako svoj život milovať, no predsa len je to požiadavka na spokojne prežité dni. Je teda na každom z nás, ako sa naučíme milovať život. Zamilovaná Gloria RECENZIA vám prezradí, či sa toho dá dosiahnuť aj v strednom veku a aké situácie popri tom môžu vzniknúť!

Zdroj: belfastfilmfestival.org

Zamilovaná Gloria RECENZIA

Myšlienkami aj záväzkami slobodná Gloria (Julianne Moore) je žena stredného veku, ktorá svoje dni trávi v nudnej a stereotypnej práci. Vpred ju ženú len občasné krátke stretnutia so svojimi už dospelými deťmi či časté odreagovanie v tanečných kluboch po celom Los Angeles. Jedného dňa však stretne Arnolda. S ním si vytvorí silné puto, vďaka ktorému je opäť šťastná, no rovnako aj v beznádeji. Pomôže jej to k nájdeniu novej lásky k životu?

Zaujímavé na tomto filme je, že ide o americký remake filmu Gloria (2013), ktorý vznikol spoluprácou filmárov z Čile a Španielska. Ešte zaujímavejšie však je to, že ho režíroval ten istý človek. Sebastián Lelio za svoj originálny počin obdržal skvelé reakcie a množstvo rešpektu od kritikov – tento krok je teda logický. Svoj nápad sa mu podarilo previesť do širšej formy v anglickom jazyku a so známou herečkou v hlavnej úlohe. Stačilo to k tomu, aby nás oslovil?

zamilovaná gloria recenzia
Zdroj: twincities.com

Drsný realizmus

Život je ťažký. Dni sú síce všetky rozdielne, no v istých veciach sa jeden na druhý podobajú – či už tým, aké sú komplikované, alebo tým, ako sú nudne jednoduché. Zamilovaná Gloria je film, ktorý nám túto myšlienku predstavuje od prvých sekúnd. Nasledujúce scény pritom akoby kričali „neboj sa, všetci to máme v živote ťažké, nie si sám!“

Film sa teda nesnaží byť veľkolepý ani rozprávkový. Miesto toho ukazuje život, akým je. Stredovým bodom, okolo ktorého sa všetko točí, je samotná Gloria, ktorá, ak sa to tak dá nazvať, prežíva krízu stredného veku. Logika teda sama o sebe hovorí, že príbeh nesmie byť taký pekný ako romantická komédia, v ktorej vystupujú 20-roční ľudia. Tvorcovia sa teda celkovým tónom Zamilovanej Glorie trafili do čierneho – je drsne realistická, občas bolí a pôsobí úprimne – avšak, je trochu pomýlená.

Zdroj: 4columns.org

Pokrivená vízia

Určite poznáte frázu „pozerať sa na svet ružovými okuliarmi.“ Ak bolo cieľom Zamilovanej Glorie ukázať nám dospelý život so všetkými radosťami aj nástrahami, tvorcovia tieto okuliare museli zahodiť. Žiaľ, omylom to s vidinou dosiahnutia realizmu prehnali a nasadili si pokrivené okuliare z tmavého skla.

Zamilovaná Gloria sa nám snaží ukázať svet, aký je. Nie je v nej veľa vtipných momentov, no taktiež chce len málokedy vyvolať smútok. Pôsobí teda fádne, možno až nudne – čo bol aj zámer, tým som si istý. Popri tom sa ale dej vyvíja tak, akoby scenárista doteraz žil na Mesiaci a ľudstvo pozoroval len cez ďalekohľad.

zamilovaná gloria recenzia
Zdroj: spokesman.com

Nahá príťažlivosť

Má ale svoju jedinečnosť. Ak by tento film bol ženou, táto žena by bola nahá, neupravená, bez make-upu – no prirodzene nádherná. Príbeh nie je nič viac ako útržok zo života obyčajnej dámy v strednom veku, no aj tak dokáže istým spôsobom zaujať. Technickým spracovaním to určite nebude, pretože ako metaforická žena sa nesnaží zaujať niečím, čím nie je. Zmyslom filmáčiny v tomto prípade naozaj nie je ohromovať diváka komplikovanými ťahmi kamerou, ale ukázať postavu. Postavy sú to jediné, na čom v tomto príbehu záleží.

Unikátnu atmosféru filmu dodáva aj upokojujúca hudba Matthewa Herberta, ktorý zachytil a do nôt previedol obyčajné ľudské emócie. Obnažený príbeh si nezaslúži nič viac ako obnažené a jednoduché spracovanie. V opačnom prípade by totižto hrozilo, že vizuálna krása filmu by znehodnotila jeho emocionálnu krásu – čomu sa tvorcovia našťastie vyhli.

zamilovaná gloria recenzia
Zdroj: ew.com

Nehranie hercov

Prišiel čas, kedy treba spomenúť predstaviteľku hlavnej postavy. Titulnú Gloriu si zahrala Julianne Moore, ktorá je najväčším dôvodom, prečo tento film vôbec funguje. Ako naozaj skúsená a skvelá herečka vie, že talent nie je nahlas kričať, čo si vaša postava myslí, ale potichu a takmer potajomky dať najavo jej vnútorné emócie. Aj divák sa potom musí zapojiť do príbehu a lúštiť dôvody, prečo sa postava správa tak, ako sa správa. A že sa to podarilo na perfektnú…

Herečke sekundujú mená ako John Turturro (nový milenec), Brad Garrett (ex-manžel), Michael Cera (syn), Caren Pistorius (dcéra) a ďalší. Aj oni si zaslúžia veľkú chválu, pretože porozumeli, čo chce tento film povedať. Ich postavy nie sú neprirodzené – občas sa zakoktajú, niekedy rozprávajú hlúposti, nevedia si z hlavy vymyslieť zamilovaný 5-minútový monológ. Pôsobia ako ľudia, čím spolu s titulnou herečkou pomáhajú vytvoriť ilúziu, že to, na čo sa pozeráme, je skutočnosť.

zamilovaná gloria recenzia
Zdroj: usatoday.com

Zhrnutie

Zamilovaná Gloria vás nebude baviť, ak čakáte klasickú romantickú komédiu. Oproti nej je totižto nudná, no má niečo omnoho viac. Úžasné herecké výkony sú hlavnými stavebnými blokmi príbehu, ktorý je tvrdo zasadený do reality. Ani jedna z postáv nie je idealizovaná – každý charakter robí chyby a občas sa správa veľmi zvláštne. Ako reálni ľudia. Tempo deja a vývoj príbehu nepôsobia ucelene, ale len ako náhodný útržok, divákovi teda chýba nejaký pocit dovŕšenia. Pôsobí však vyspelo a inteligentne, vďaka čomu si Zamilovaná Gloria zaslúži hodnotenie 8/10.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -