Joker sa dostáva na úroveň Avengerov. Aké zisky zaznamená štúdio DC?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 21 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Zárobky filmu Joker sa približujú Avengerom. Na česko-slovenskej filmovej databáze CSFD má hodnotenie 90 % (23. najlepší film), na Rotten Tomatoes má užívateľské hodnotenie 89 % a na portáli IMDb mu svieti skóre 8,8/10 bodov (14. najlepší film). Je zjavné, že diváci si Arthura Flecka zamilovali, čo za odrazilo aj na masívnych tržbách. Tie podľa všetkého prinesú štúdiu DC taký zisk, aký mal Marvel z filmu Avengers: Infinity War.

Zárobky filmu Joker sa približujú Avengerom

Zahraničný portál Deadline dal pomocou svojich kontaktov a spoľahlivých zdrojov zo sveta filmovej distribúcia a finančníctva dokopy očakávaný zisk, ktorý Joker prinesie. A je naozaj slušný.

Už dávnejšie prekonal Deadpoola a stal sa najlepšie zarábajúcim filmom s hodnotením R, ktoré znemená násilie, krv, vulgarzimy atď. Už to je dôkaz pravdepodobných masívnych ziskov. Výpočet sa však stane ešte zaujímavejším, keď budeme brať do úvahy aj náklady na výrobu a distribúciu filmu.

joker recenzia
Zdroj: hdqwalls.com

Produkčné náklady boli už aj s pripustením zníženia daní mesta New York, kde sa nakrúcala väčšina filmu, zhruba 70 miliónov dolárov. Veľkou čiastkou boli tiež náklady na distribúciu, reklamu a marketing, ktoré sa vyšplhali na 120 miliónov dolárov. Do tretej kategórie nákladov sa zaraďujú náklady na distribúciu filmu pre malé obrazovky, prémie pre pracovníkov a zvyšné, ktoré predstavujú 97 miliónov dolárov. Celkové náklady filmu Joker teda predstavujú 278 miliónov dolárov.

Pre štúdio príjemnejšie čísla sú tržby. Do nich sú zarátané poplatky kín, ktoré si Jokera prenajali na premietanie, ako aj predaj licencie na premietanie filmu v televíziách a na streamovacích službách. Celkové tržby po odpočítaní daní a rôznych poplatkov sa vyšplhali na 750 miliónov dolárov.

Po odpočítaní tržieb a nákladov na výrobu a distribúciu Jokera sa dostaneme k masívnemu zisku 464 miliónov dolárov.

Trochu kontextu…

Pre porovnanie, zisky filmov ako Aquaman (260,5 mil.), Venom (247 mil.) či Deadpool 2 (235,4 mil.) sú výrazne nižšie. Hádam teda, že producentom to otvorí oči a raz a navždy dokáže, že diváci chcú dospelé, krvavé a kontroverzné filmy.

Masívny zisk filmu Joker dokonca konkuruje Marvel Studios, ktorí majú finančnú stránku zábavného priemyslu zvládnutú na výbornú. Minuloročný Avengers: Infinity War zaznamenal zisk 500 miliónov dolárov, čo je „len“ o 36 miliónov dolárov viac. Nehovoriac o tom, že zisky Jokera sa môžu ešte navýšiť, keďže tento výpočet ráta s predpokladanými tržbami do momentu ukončenia premietania v kinách. To sa dopyt môže nárazovo zvýšiť a DC sa ešte viac priblíži Marvelu a ich Infinity War, ktorý bol najziskovejším filmom roku 2018.

Je fascinujúce sledovať, ako sa dnešní diváci, ktorí sú neustále kritizovaní za bezhlavú konzumáciu, dokázali otočiť a ísť za filmom, ktorý znamená niečo viac. Na Jokera budeme v budúcnosti ešte spomínať. Dosť možno totiž práve zapálil novú éru R-rated komiksových filmov, ktoré majú hlbší význam než iba zabaviť.

Pokračovanie?

Portál We Got This Covered nedávno oznámil, že Warner Bros. a DC Comics už pracujú na filme Joker 2. Očividne aj na nich zapôsobil masívny zisk, keďže pôvodne nebolo pokračovanie v pláne. Arthur Fleck však u verejnosti zabodoval natoľko, že ho uvidíme v ďalšom príbehu, ktorý sa tentokrát zameria na jeho vzostup na kriminálnej scéne Gotham City. Ukázať by sa mali aj komiksové ikony ako Two-Face a Penguin.

Projekt je údajne na 100 % v skorých fázach vývoja. Vraj máme len čakať na jeho oficiálne oznámenie.

Osobne som veľmi zvedavý, kedy a ako bude film Joker 2 oznámený verejnosti. Taktiež ma zaujíma, aké stanovisko zachovajú režisér Todd Phillips a herec Joaquin Phoenix, ktorí už o pokračovaní diskutovali. Mimochodom, ak sa projekt zrealizuje, pôjde o Phoenixovo prvé filmové pokračovanie.

Ako sa páčil film Joker vám? Boli by ste radi, keby masívny zisk uistil štúdiá, že sa nemajú báť natáčať podobné filmy? Bude pokračovanie podobne úspešné? Napíšte nám do komentárov.

Zdroj: boxofficemojo.com, deadline.com

Mohlo by sa ti páčiť

2 COMMENTS

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -