Dunkirk prekonal métu 500 miliónov dolárov a stáva sa tak najziskovejším filmom z prostredia druhej svetovej vojny!

Nenechajte si ujsť

Branislav Petrus
Branislav Petrus
Keby mi povieš aby som dobil svet a na výber mi dáš nôž a slovo, vyberiem si slovo. Pretože ak sa ho naučíš správne používať, pochopíš, že práve slovo je tá najsilnejšia zbraň.

Síce sme o tomto filme už dlhšie nepočuli, no Nolanov posledný počin nepovedal svoje posledné slovo. Možno vysoko očakávaná situácia, možno nie, ale Dunkirk sa dostal vo svojej „kategórii“ na samotný vrchol. V celosvetovej pokladnici sa stal najlepším filmom z prostredia druhej svetovej vojny. Samozrejme to bude aj vďaka Christopherovi Nolanovi, ktorý sa už koncom deväťdesiatych rokov stal jedným z najambicióznejších a najvplyvnejších režisérov vo filmovom priemysle. Celá jeho kariéra sa začala budovať už dávno a vzostup zažila pri filme Batman začína. Od tej doby stále napreduje a niet divu, že jeho najnovší film prelomil bariéru a dostal sa na výslnie.

Zdroj: studiodaily.com

Nolan strávil dlhé roky pestovaním profesionálneho vzťahu so štúdiom Warner Bros., ktorý distribuoval každý z jeho filmov od Insomnie z roku 2002. Jedinou výnimkou bol famózny Interstellar, ktorý si pod svoje krídla zobralo štúdio Paramount Pictures. Filmár potom využil tento vzťah vo svoj prospech a obe spomínané štúdia sa nejakou mierou podieľali na Dunkirku, v ktorom by sme Američana hľadali len márne. Ako už je dobre známe, film sa zameral na niekoľko britských vojakov, ktorý boli spoločne s 400 000 ďalšími obkľúčení na území Francúzska.

Zatiaľ najvyšší zárobok z roku 1998 prekonaný!

Toto, nie pre každého, majstrovské dielo zavítalo do kín v júli a ukázalo sa ako ďalší úspech pre vizionárskeho režiséra Nolana. Do dnešného dňa film doma zinkasoval 183,8 milióna dolárov. Na domácej pôde sa tak stal tretím najziskovejším filmom o druhej svetovej vojne. Na prvej priečke je legendárny film Zachráňte vojaka Ryana (Steven Spielberg/216,5 miliónov) a Pearl Harbor (Michael Bay/198,5 miliónov). Avšak celosvetovo sa Dunkirk vyšplhal na prvé miesto a s krásnym boxofficom 500,6 milióna USD predbehol oba vyššie menované filmy – Zachráňte vojaka Ryana (481,8 miliónov) a Pearl Harbor (449,2 miliónov). No ak sa nato pozrieme z hľadiska dnešnej doby a marketingu, takýto prekonaný „rekord“ sa dal očakávať.

zdroj: movieweb.com

Zárobok Dunkirku medzi ostatnými Nolanovými filmami

Veľká vďaka však musí patriť druhému najväčšiemu filmovému trhu, Číne, kde film valcuje kiná už niekoľko týždňov. Ešte len nedávno sa dostal na strieborné plátna v tejto rozľahlej krajine a za ten krátky čas si už stihol na svoje konto pripísať 47 miliónov. Takáto čiastka prispela k tomu, že Dunkirk prekonal hranicu pol miliardy len niekoľko týždňov po tom, ako prekročil čiastku 400 miliónov dolárov.

V súčastnosti tvorí Dunkirk pre Nolana piaty najlepší film z hľadiska zárobku:

  1. Návrat temného rytiera (1,084 miliardy)
  2. Temný rytier (1,004 miliardy)
  3. Počiatok (825,5 miliónov)
  4. Interstellar (675,1 miliónov)
  5. Dunkirk (500,6 miliónov) 

Na tomto mieste film zrejme aj ostane a je otázkou času, či ho predbehne nejaký iný film, ktorého by sme sa mohli dočkať v blízkej, či ďalekej budúcnosti. No jedno je isté, Nolan a Warner Bros. si pre nás určite pripravia niečo veľkolepé. Predsa len, Nolan je značka a také niečo je pre každého filmového fanúšika ťahadlom. Uvidíme, ako sa situácia vyvinie a či si Dunkirk svojou „vojenskou službou“ vyslúži aj nominácie na Oscarov. Potenciál určite má, no na odovzdávanie tohto prestížneho ocenenia si budeme musieť počkať.

ZDROJvariety

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -