TOP 10 zaujímavých faktov o hrozivom HBO seriáli Chernobyl! #2

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

TOP 10: Zaujímavé fakty o Chernobyle #2

Ako ste sa už určite dočítali, seriál od HBO s názvom Chernobyl je najlepšie hodnoteným seriálom v histórii. Porazil tak aj tituly ako Planet Earth II, Breaking Bad či dokonca Game of Thrones. Divákov si získal práve kvôli svojej hrozivej atmosfére, ktorá si zakladá na jednej z najväčších tragédií v histórii, ktorú zapríčinil človek. Do konca nám ostáva už iba posledná, piata epizóda a tak sa dnes pozrieme na ďalšie zaujímavé fakty o Chernobyle, ktoré ste pravdepodobne netušili!

Trailer na 5. epizódu Chernobylu
Zdorj: ew.com

Nelacná záležitosť

Podľa slov Michaila Gorbačova náklady spojené s likvidáciou Černobyľu boli vypočítané na 18 miliárd rubľov, teda jeden ročný štátny rozpočet pre celé Rusko. Suma ale rastie každým dňom, pretože o elektráreň sa denne starajú stovky ľudí.

Prekáža vám anglické znenie?

Herci medzi sebou komunikujú v angličtine. Všetky ostatné komunikácie v seriáli napríklad v rádiách, vo verejnom rozhlase či sovietskej televízii sú potom v ruštine.

Smrteľná radiácia grafitom

Podľa šéfky českého Úradu pre jadrovú bezpečnosť by sa radiačné popáleniny hasičov pri dotyku s grafitom prejavili za niekoľko desiatok hodín, alebo dokonca dní.

Chernobyl
Zdroj: indiewire.com

Anatolij Stepanovič Ďatlov

Dyatlov (Paul Ritter) bol jedným z troch vedúcich Černobyľu. 26. apríla 1986 Dyatlov dohliadal na test v reaktore 4, ktorý vyústil v najhoršiu jadrovú haváriu v histórii. Počas havárie bol Dyatlov vystavený radiačnej dávke 390 rem (3.9 Sv), ktorá po 30 dňoch spôsobí smrť 50% postihnutých osôb. Avšak prežil. Spolu s Nikolajom Fominom a Viktorom Bryukhanom bol Dyatlov súdený za nedodržiavanie bezpečnostných predpisov.

V roku 1987 boli všetci traja uznaní vinnými z hrubého porušenia bezpečnostných predpisov vedúcich k výbuchu a boli odsúdení na desať rokov väzenia. Po piatich rokoch bol prepustený na amnestiu. V neskorších správach sa zistilo, že Dyatlov vyhrážal niektorým pracovníkom ukončením pracovného pomeru, ak nebudú pokračovať v testoch. Zomrel na zlyhanie srdca v roku 1995. Jeho syn zomrel na leukémiu.

Boris Shcherbina a Ulana Khomyuk

Herečka Emily Watson a herec Stellan Skarsgård hrali pár vo filme Prelomiť vlny (1996).

Vrtuľníky SSSR

Vrtuľníky zhadzujúce na reaktor olovo, bór a piesok, sú Mil Mi-8. Na úlohách okolo elektrárne ale pracovalo všetkých päť vtedy zavedených typov vrtuľníkov, a to Mi-2, Mi-6, Mi-8, Mi-24R a Mi-26.

zaujímavé fakty o Chernobyle
Zdroj: themoviedb.org

Legenda komunizmu

Biely automobil, ktorým Ulan Khomyuk (Emily Watson) prichádza v druhej časti v noci do zóny, je Moskvič 412IE-028. Ide o modernizáciu modelu vyrábaného od konca 60. rokov z roku 1982.

Wall-E

Vrtuľník, ktorý prinesie robota „Joker“ na strechu, je Mil Mi-26. „Joker“ spolu s STR-1 a ďalšími strojmi následne skončil na vrakovisku rádioaktívnych vozidiel Burikivka.

Najlepšie hodnotený seriál

Po odvysielaní epizódy Open Wide, O Earth (2019) sa seriál stal historicky najlepšie hodnoteným na databáze imdb.com s hodnotením 9,7 z 10, ktoré mu udelilo vyše 37 000 používateľov. Porazil tak doterajšieho držiteľa rekordu, Planéta Zem II (2016).

chernobyl
Zdroj: hbo.com

Veľa otázok ohľadom skladby

Pesnička, ktorá hrá na konci štvrtej epizódy, je „Líður“ od Hildur Gudnadottir.

Chceli by ste si o tomto seriáli prečítať viac? Vaše názory nám napíšte do komentárov!

Zdroj: csfd.cz, imdb.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -