TOP 10 zaujímavých faktov o hrozivom HBO seriáli Chernobyl!

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

TOP 10: Zaujímavé fakty o Chernobyle

Iba tri časti stačili novému seriálu od HBO s názvom Chernobyl na to, aby sa stal vôbec najlepšie hodnoteným seriálom v histórii. Porazil tak aj tituly ako Planet Earth II, Breaking Bad či dokonca Game of Thrones. Divákov si získal práve kvôli svojej hrozivej atmosfére, ktorá si zakladá na jednej z najväčších tragédií v histórii, ktorú zapríčinil človek. Do konca prvej série nám ostávajú už iba dve epizódy, a tak sa dnes pozrieme na zaujímavé fakty o Chernobyle, ktoré ste pravdepodobne netušili!

Chernobyl od HBO sa stal najlepšie hodnoteným seriálom v histórii!

chernobyl od hbo
Zdroj: mashable.com

1:23:45

Názov prvej epizódy (1:23:45) odkazuje na čas, kedy došlo k výbuchu.

Výborná, no vymyslená postava

Postava Ulan Khomyuk (Emily Watson) je úplne vymyslená a bola tak vytvorená čisto len na účely seriálu. Postava reprezentuje a sumarizuje úsilie množstva sovietskych vedcov a fyzikov, ktorí pracovali na pochopení a riešení černobyľskej katastrofy.

Ozajstná Jednotka samovrahov

V druhej epizóde je spomenuté, že traja pracovníci, ktorí sa vydajú do tunelov pod továrňou, najneskôr do týždňa zomrú. V skutočnosti však všetci traja prežili o dosť dlhšie, jeden z nich dokonca zomrel až v roku 2005.

Chernobyl
Zdroj: rollingstone.com

Nenatáčalo sa na mieste výbuchu

Natáčanie prebiehalo v litovskej jadrovej elektrárni Ignalina, exteriéry Pripiati v litovskom hlavnom meste Vilniuse, vo štvrti Fabijoniškės.

Mrazivá autentickosť

Použité televízne spravodajstvo americkej NBC a sovietskej štátnej televízie sú autentické, rovnako tak hlásenie o evakuáciu v pripiaťskom miestnom rozhlase.

Z neba pršali vrtuľníky

K pádu vrtuľníka z druhej epizódy v skutočnosti došlo až po niekoľkých mesiacoch, a to 2. októbra 1986.

chernobyl
Zdroj: hbo.com

Litovská jadrová elektráreň Ignalina

Viktor Proskuryakov (Karl Davies) v minskom inštitúte pri zistení, že radiácia pochádza z paliva jadrovej elektrárne, ako prvý tipuje dnes litovskú jadrovú elektráreň Ignalina, v ktorej bol seriál v skutočnosti natáčaný. Táto elektráreň bola v tom čase v prevádzke necelého 2,5 roka a ako jediná na svete disponovala dvoma reaktormi RBMK-1500, výkonnejší variantom černobyľských RBMK-1000, pričom sa v tom čase pripravovala na spustenie druhého bloku. Spustenie bolo práve kvôli havárii v Černobyle nakoniec odložené o rok. Jej prevádzka bola ukončená 31. 12. 2009 a v súčasnosti prebieha jej likvidácia s termínom dokončenia v roku 2029.

Nesplnený sen

Ešte pred jeho predčasnou smrťou mal hudbu k seriálu zložiť hudobný skladateľ Jóhann Jóhannsson. Ten má na konte výborné soundtracky ku filmom ako Prvý kontakt, Sicario, Teória všetkého, Zmiznutie alebo Mandy.

Stanica HBO si drží svoje tváre

V seriáli sa nachádza veľa hercov, ktorí si zahrali aj v inom titule od stanice HBO – Game of Thrones.

Chernobyl
Zdroj: refinery29.com

Kruh sa uzavrel

Spoiler: Valerij Legasov (Jared Harris) spácha samovraždu 26. apríla 1988 o 1:23:45, teda na sekundu presne dva roky po výbuchu v černobyľskej elektrárni.

Chceli by ste si o tomto seriáli prečítať viac? Vaše názory nám napíšte do komentárov!

Zdroj: csfd.cz, imdb.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -