TOP 10 zaujímavých faktov o tvojich obľúbených filmoch #41

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Zaujímavé fakty o filmoch #41

Poznáme ich všetci a pravdepodobne ich každý z nás videl. Takmer nikto ale nevie, čo všetko sa odohrávalo za natočením týchto známych filmov. Aj dnes ti preto predstavím 10 zaujímavých faktov o tvojich obľúbených filmoch, ktoré si takmer určite nevedel!

Interstellar

6 lekcií z Interstellaru
Zdroj: wall.alphacoders.com

Filmový pás Interstellaru (2014) meria neuveriteľných 18 kilometrov a jeho hmotnosť je pol tony.

La La Land

La La Land
Zdroj: superprime.com

Kvôli úvodnej 6 minútovej scéne bola diaľnica 2 dni uzavretá. Vystupovalo v nej 30 tanečníkov. Väčšina ľudí a áut v pozadí boli dotvorení pomocou počítačovej animácie.

Blade Runner 2049

zdroj: burgkino.at

Hudbu k filmu skladal na začiatku Islanďan Jóhann Jóhannsson. Ten bol však z projektu prepustený a na jeho miesto nastúpili Hans Zimmer a Benjamin Wallfisch. Za dôvod sa považuje Villeneuveova požiadavka, ktorý trval na tom, že hudba musí byť viac podobná tej od Vangelisa, ktorý komponoval pre prvý diel.

Cesta do fantázie

Zdroj: myanimelist.net

Na budove kúpeľov visí japonský nápis „yu“. Tento nápis býva na vchode japonských kúpeľov „onsen“ a dá sa preložiť ako „horúca voda“. V minulosti sa okrem kúpeľov na týchto miestach ponúkali aj sexuálne služby a pracovníčky sa nazývali „yuna“. Takto ich volajú aj vo filme. „Bordelmama“ alebo vedúca týchto kúpeľov sa v Japonsku nazýva „Yubaba“, tak isto, ako vo filme.

Chichiro bola nútená zmeniť si meno tak isto, ako aj pracovníčky v takýchto podnikoch používajú prezývky. Keď No-Face ponúka Chihiro zlato, doslova jej povie „chcem ťa“. Všetci návštevníci kúpeľov boli mužského pohlavia. Miyazaki prezradil v niektorých rozhovoroch, že sa tak snažil poukázať na rapídny nárast tohto priemyslu v Japonsku a zneužívanie detí.

Creed

Zdroj: sobrosnetwork.com

Sylvester Stallone si za vedľajšiu rolu odniesol Zlatý glóbus. A hoci bol počas svojej filmovej kariéry nominovaný na osem prestížnych ocenení (3x Oscar, 3x Zlatý glóbus, 2x BAFTA), ide vôbec o prvú trofej, ktorú herec obdržal.

Kód Enigmy

Imitation Game
Zdroj: blackbearpictures.com

Turing bol v roku 1952 odsúdený za homosexualitu (v tom čase stále kriminalizovanú) a rozhodol sa prijať chemickú kastráciu namiesto väzenia. V roku 1954, šestnásť dní pred jeho 42. narodeninami, Turing zomrel na otravu kyanidom a jeho smrť bola neskôr oficiálne označená za samovraždu.

Až v roku 2009, vzhľadom k masívnej internetovej kampani, britský premiér Gordon Brown uskutočnil oficiálne ospravedlnenie celej rodine Alana Turinga a komunite LGBT pre spôsoby liečby britskej vlády zo čias Turinga. V roku 2013 kráľovná Alžbeta II. udelila Turingovi posmrtné ospravedlnenie.

Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge
Zdroj: wirelesssoul.net

K vytvoreniu intenzívneho vojnového pekla v Okinawe vyrobil tím pre zvláštne efekty nový prístroj, ktorý nazvali „bedňa na bomby„. Išlo o kartónovú krabicu umiestnenú v zemi, ktorá obsahuje bezpečné úlomky, ktoré sú odpálené do okolia vysokou rýchlosťou.

V zariadení je taktiež umiestnený prvok, ktorý pri odpálení vytvára veľmi oslňujúci záblesk. S tým boli tvorcovia schopní vytvoriť prakticky väčšinu výbuchov, ktoré za normálnych okolností vyžadujú veľké množstvo práce na počítači.

Počiatok

Zdroj: wallpaperscraft.com

Vo filme odznie spolu 399 otázok. Najviac ich položí Cobb (Leonardo Dicaprio) – 113, potom Ariadne (Ellen Page) – 93 a Arthur (Joseph Gordon-Levitt) – 44.

Birdman

Birdman
Zdroj: youtube.com

Celý film bol niekoľko týždňov skúšaný a natáčaný v Los Angeles na nečisto, aby sa potvrdilo, že zvolená forma bude fungovať, a aby nastala maximálna súhra medzi hercami, kameramanom a réžiou, ktorú si vyžiadalo minimálne množstvo použitých strihov.

Až potom sa začalo točiť na ostro v New Yorku. Prvá verzia filmu, natočená na Red Epic kamery, pravdepodobne zostane pod zámkom a nebude nikdy zverejnená. Pre ostrú verziu bola zvolená kamera Arri Alexa.

Aquaman

Aquaman recenzie
Zdroj: hdqwalls.com

Všetky podvodné scény sa točili na suchu. Aby bolo možné vytvoriť uveriteľnú ilúziu, že sú postavy pod vodou, museli byť herci úplne suchí – dokonca bolo nevyhnutné eliminovať potenie.

Zdroj: csfd.cz

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -