TOP 10 zaujímavých faktov o seriáli Dark od Netflixu

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 23 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

TOP 10: Zaujímavé fakty o seriáli Dark

Kto by povedal, že nemecký seriál raz poblázni celý svet. Seriál Dark z dielne Netflixu sa ihneď po vypustení prvej série stal najsledovanejším európskym titulom na platforme. Dostupný je aj s anglickým dabingom, no nemecký originál pridáva celej sérii tú správnu atmosféru.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Vo svojej podstate ide o dospelejšiu a inteligentnejšiu verziu Stranger Things, pri ktorej treba oveľa viac zapojiť mozgové závity. Opäť sa totižto stretávame s partou detí, záhadným mestečkom a veľkou hrozbou. Už dnes nájdete na Netflixe dlho očakávanú druhú sériu a preto sa pozrieme na zaujímavé fakty o seriáli Dark, ktoré ste pravdepodobne netušili!

2. séria DARK od Netflixu
Zdroj: elcomercio.pe

Kapela Apparat na Slovenku

Vždy pri úvodných titulkoch epizódy môžeme počuť hudbu od nemeckých Apparat, konkrétne skladbu „Goodbye“ z albumu „Devil ‚s Walk“ vydanej spoločnosťou Mute records v roku 2011. Zaujímavosťou je, že zrovna dnes (21. júna) má skupina koncert v Bratislave. Dnes zároveň vychádza aj druhá séria seriálu.

Známa hra z nemecka

V niekoľkých epizódach možno vidieť videohru „The Surge“ od nemeckých DECK13 Interactive. Pre potreby seriálu zobrazujú falošný split-screen multiplayer, ktorý sa v hre v skutočnosti nevyskytuje.

Profesionálna kamera nesmela chýbať

Natáčalo sa na kameru ARRI ALEXA 65. Na túto kameru sa natáčali aj hollywoodske filmy ako Doctor Strange, Rogue One: A Star Wars Story, Captain America: Civil War či Spectre.

Dark - netflix
zdroj: comboinfinito.com.br

Pri cestovaní v čase dbali na detaily

V seriáli často narazíte na čokoládovú tyčinku Twix, ktorá sa v Nemecku medzi rokmi 1976 a 1991 predávala pod názvom Raider. Jedna zo scén, odohrávajúca sa v 2019, v ktorej nájde Ulrich (Oliver Masucci) obal tyčinky s nápisom Raider, odkazuje na 80. roky.

Dopplerovci aj v hudbe

Ústredným motívom hudobného soundtracku je Dopplerov jav (prechody vysokých tónov do nízkych tónov), ktorý pravdepodobne odkazuje na dôležitosť rodiny Dopplerovcov, ktorá vystupuje v seriáli.

Odkazy na iné filmy

Mikkelov (Daan Lennard Liebrenz) kostým kostlivca je odkazom na film Donnie Darko (2001). Cestovanie časom je dôležitou témou celého seriálu.

fakty o seriáli dark
Zdroj: radiotimes.com

Atomkraft, nein danke

Tričko jedného z mŕtvych chlapcov je potlačené nápisom „Atomkraft, nein danke„. Jedná sa o slogan nemeckého anti-nukleárneho hnutia z 80. rokov.

Natáčalo sa neďaleko Berlína

Väčšina vonkajších scén bola natočená v lesoch u Fahrtechnik Akademie Kallinchen v blízkosti Berlína. Jedná sa o bývalú cvičnú vojenskú oblasť Nemeckej demokratickej republiky.

Nemecká prvotina

Ide o prvý nemecký seriál produkovaný Netflixom.

fakty o seriáli dark
zdroj: indiewire.com

Zas a raz veľké detaily

V epizóde Gestern und Heute (S01E03) zaznie pieseň nemeckej thrash metalovej kapely Kreator – „Pleasure to Kill“ – táto pieseň z rovnomenného albumu vyšla v Nemecku 1. novembra 1986, teda presne päť dní pred udalosťami z tohto dielu.

Chceli by ste si o tomto seriáli prečítať viac? Vaše názory nám napíšte do komentárov!

Zdroj: csfd.cz

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -