Aj takto môžeme zabrániť vyhynutí ohrozených zvierat! Kedy si v televízii pozrieme program Zázračná planéta II?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 21 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Téma, ktorá by mala rezonovať

Príroda a celý ekosystém vytvorila za dlhé roky úchvatný a farbistý svet, ktorý nás stále prekvapuje. Hoci môže pôsobiť nezlomným dojmom, opak je pravdou. Vďaka mnohým faktorom je príroda, a predovšetkým živočíchy žijúce v divočine, v ohrození. Ekosystém planéty Zem nie je nezničiteľný, čo si uvedomujú zatiaľ len odborníci, ekológovia, zástupcovia neziskových organizácií a tvorcovia televíznych dokumentov. A to nestačí. Práve preto by sme sa mali o tejto téme všetci informovať a podporiť aj riešenia tohto problému – čo môžeme napríklad sledovaním očakávaného dokumentárneho programu Zázračná planéta II.

zázračná planéta ii
Zdroj: mirror.co.uk

Cestou, ako tieto informácie šíriť sú aj dokumentárne filmy, ktoré ukazujú dôsledky ľudského pôsobenia. Jedným z najpopulárnejších dokumentárnych seriálov venujúcich sa prírode je Zázračná planéta. Vznikol v roku 2006 a je najsledovanejším britským programom za posledných 15 rokov. Videlo ho viac ako 12 miliónov ľudí. Jeho tvorcovia pripravili po dlhých 10 rokoch úspešné pokračovanie Zázračná planéta II (Planet Earth II). Seriál v šiestich častiach predstaví jednotlivé prostredia a ich obyvateľov. Ukáže, ako sa zvieratá prispôsobili životu v daných podmienkach, ako lovia, starajú sa o mláďatá aj stratégie úniku z nebezpečenstva.

Ako vznikal a kedy si ho pozrieme?

Okrem informovania program poteší aj oko diváka, o čom sa môžete presvedčiť v tejto ukážke:

Obe série pochádzajú z produkcie BBC a komentáre nahovoril legendárny sir David Attenborough, známy prírodovedec, režisér a dokumentarista, ktorý sa už viac ako 60 rokov spája práve s popularizáciou prírodných krás a ktorý zároveň upozorňuje na dôsledky správania spoločnosti na ekosystém našej planéty. Seriál Zázračná planéta II bude od 17. marca vysielať televízna stanica Spektrum, a to každú sobotu od 13:55 a nedeľu od 14:55. Nenechajte si ujsť pohľad na dych vyrážajúcu prírodu aj divoké zvieratá v ich prirodzenom prostredí a na unikátny ekosystém, ktorý treba začať chrániť a starať sa oň.

zázračná planéta ii
Zdroj: cheatsheet.com

Kto spôsobil zhoršujúci sa stav prírody?

Najvýznamnejší vplyv na zhoršujúci sa stav prírody má človek. Ľudstvo má pomerne vysoké nároky na ekosystém našej planéty. Najpálčivejším problémom je rozpad pôvodného prostredia na menšie celky, čo je dôsledok osídľovania, rastúceho zastavovania a infraštruktúry. Tým, ako sa človek sťahuje a obýva nové územia, so sebou prináša taktiež nové druhy živočíchov. Tieto zvieratá patria medzi takzvané invazívne nepôvodné druhy, ktorých život na území negatívne ovplyvňuje nielen pôvodné organizmy, ale aj prostredie.

zázračná planéta ii
Zdroj: arstechnica.com

Situáciu zhoršujú aj nadmerné lovy zvierat a rybolov. Tento globálny problém rezonuje najmä kvôli pytliakom loviacim veľké šelmy a slony v Afrike. Premena prírodných plôch na poľnohospodárske oblasti aj ťažba dreva negatívne ovplyvňujú až 62% ohrozených druhov. A vo výpočte negatívnych faktorov nesmú chýbať ani klimatické zmeny, teda meteorologické javy, akými sú napríklad horúčavy, suchá, záplavy a hurikány. Na väčšinu ohrozených zvierat navyše pôsobí hneď niekoľko spomínaných činiteľov zároveň.

Seriál Zázračná planéta II bude od 17. marca vysielať televízna stanica Spektrum, a to každú sobotu od 13:55 a nedeľu od 14:55. Budete úspešný program sledovať aj vy?

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -