Oplatí sa veriť na vianočné zázraky? | Želanie pre Ježiška RECENZIA

Nenechajte si ujsť

David Zahradníček
David Zahradníček
Volám sa David, mám 23 rokov a aktuálne študujem žurnalistiku v Bratislave. Obľubujem šport a kultúru v akejkoľvek podobe.

Želanie pre Ježiška RECENZIA

Želanie pre Ježiška RECENZIA – Najkrajšie sviatky roka sa pomalým krokom približujú a do kín nám zavítal predčasný filmový darček. Je ním česká vianočná komédia Želanie pre Ježiška. Film režisérky Marty Ferencovej (Všetko alebo nič) sa inšpiroval scenárom poľskej komédie Noc plná zázrakov. Stane sa táto adaptácia modernou vianočnou klasikou alebo upadne do zabudnutia?

V hlavných úlohách sa nám predstaví spevák skupiny Kryštof Richard Krajčo, ktorému bude sekundovať Elizaveta Maximová. K nim sa pridajú Jaroslav Dušek, Eva HolubováJiří Langmajer, Petr Vaněk, Táňa Pauhofová, Jiří Burian, Matěj Hádek, Valentýna Bečková, Arnošt Goldflam a ďalší.

Želanie pre Ježiška
Zdroj: cine-max.sk

Pletenec príbehov

Obdobie Vianoc je časom splnených snov a nečakaných zázrakov. V rozprávkovo zasneženom Brne to na Štedrý deň platí dvojnásobne. Poďme teda pekne po poriadku. Rádiový hlásateľ Mikuláš (Richard Krajčo) obdrží počas vysielania zúfalý telefonát od poslucháčky Nely (Elizaveta Maximová), ktorá nesmierne túži po láske, no stráca nádej, že ju niekedy nájde. Situáciu ale rieši pohotovo, žene vyrozpráva krásny príbeh a upokojí ju.

O pokojnej atmosfére sa nedá hovoriť hneď o pár metrov vedľa, kde na výškovej budove stojí muž so samovražednou myšlienkou. Tu sa stretávame s policajným psychológom Štěpánom (Jiří Langmajer). Zdanlivo napäté okolnosti rieši s chladnou hlavou. Škoda, že s rovnakým pokojom nepristupuje aj k pretrvávajúcej kríze vo svojej rodine. Vidina kompletnej a harmonickej rodiny sa začína vzďaľovať, no nie je ešte neskoro na to, aby sa to zmenilo.

Nečakané okolnosti zastihnú aj Markétu (Táňa Pauhofová) a Vojtěcha (Matěj Hádek). Z čista jasna sa im do života pripletie záhadné dievčatko. Životná zmena zasiahne Olíka (Petr Vaněk). Oči mu otvára stretnutie s osamelým chlapcom. Postupne začne prehodnocovať svoje hodnoty a činy. Aby toho nebolo málo, posledný príbeh sa píše okolo úspešného šéfa Tomáša (Jiří Burian). Ten skrýva identitu jeho osudovej lásky a jeho zvedaví rodičia už začínajú strácať trpezlivosť.

Želanie pre Ježiška
Zdroj: cine-max.sk

Hodnotenie

Želanie pre Ježiška je veľmi slušnou vianočnou komédiou. Jej čaro spočíva hlavne v nesilenom situačnom humore. Film ním priam prekypuje, ale nikdy z neho nemáte pocit, že by ho tam bolo dostatok. Na druhej strane, vo filme nastali aj situácie, pri ktorých by ste si nepovedali, že sledujete komédiu. Tento kontrast emócií pôsobil osviežujúco a prekvapivo.

Po technickej stránke je film dynamický, najväčšiu zásluhu má na tom kvalitný strih medzi jednotlivými príbehmi rodín a postáv. Scenéria zasneženého Brna pôsobí na plátne magicky. Scenár je vo väčšine prípadov prekuknuteľný priamočiary, ale naskytnú sa aj momenty s nepredvídateľným zvratom. Medzery mal hlavne pri scénach policajtovej rodiny, kde sa dalo niektoré z nich napísať inak, poprípade sa dali vynechať.

Herci milo prekvapili, hlavne predstaviteľ deduška Arnosť Goldflam sa stal miláčikom publika. Jeho nevinnosť a dobrota pridávali snímke šarm. Treba taktiež vyzdvihnúť výkon mladých hereckých talentov a Táni Pauhofovej, ktorá veľmi autenticky stvárnila emócie svojej postavy.

Želanie pre Ježiška
Zdroj: cine-max.sk

Želanie pre Ježiška RECENZIA – Zhrnutie

Zaradí sa teda film medzi moderné vianočné klasiky? To ukáže až čas, ale predpoklady na to isto má. Silnou stránkou je uvoľnený situačný humor a skvelá zostava hercov. Kvalitný strih a kamera vytvárajú čarovnú atmosféru a zachytávajú Vianoce tak, ako ich všetci veľmi dobre poznáme. Želanie pre Ježiška si odnáša hodnotenie 7,5/10.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -