Tvrdý tréning nestačí. Preskúmajte s nami tajný život ESPORTS hráčov a ich každodennú rutinu

Nenechajte si ujsť

Krv, rabovanie a veľké bitky. Assassin’s Creed Valhalla v oficiálnom gameplay videu ukazuje všetko podstatné

Tentokrát Vikingovia O tom, že sa ďalší diel populárnej a finančne mimoriadne úspešnej série o ráde zabijakov presunie do obdobia Vikingov, sa špekulovalo už nejakú...

Svet Batmana s Robertom Pattinsonom dostane vlastný seriál. Na čo sa spin-off zameria?

Film The Batman od Matta Reevesa Určite vám neunikli početné informácie o tom, že režisér Matt Reeves (Vojna o planétu opíc, Cloverfield: Monštrum) pripravuje sólový...

Režisér filmu Avengers: Endgame sa vyjadril na margo Wolverina v MCU. Kedy ho uvidíme?

Mutanti v Marvel Cinematic Universe už čoskoro? Príchod členov tímov X-Men a Fantastická štvorka do filmového sveta Marvel Cinematic Universe je témou, ktorá zužuje fanúšikov...

Táto herečka preberie štafetu Black Widow po Scarlett Johansson. Akú má budúcnosť v MCU?

Film Black Widow až v novembri Celosvetové uzatvorenie kín spôsobilo, že sme už viac ako rok nevideli nový film zo sveta Marvel Cinematic Universe. Slovenská...
Andrej Cvik
Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 19 rokov a moje 3 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky.

Ako vyzerá život hráča esports?

Elektronické športy sú novodobý fenomén. Aj keď boli prvé herné turnaje usporiadané dekády dozadu, priemysel vybuchol len pár rokov do minulosti. Iba behom štyroch rokov sa strojnásobili peniaze, ktoré do nich investujú rôzni sponzori. Elektronické športy sú teda stále celkom čerstvou záležitosťou, o ktorej ľudia nevedia veľa. Dnes sa preto pozrieme na horľavý život hráča esports. Dozvieme sa popritom, ako vyzerá tento svet za oponou štadiónov a reflektorov.

Tento článok vznikol v spolupráci s MADMONQ.

História esports

Absolútne prvý herný turnaj sa odohral v roku 1972. Veľký rozmach esports nasledoval s predstavením bojovej hry Street Fighter II v roku 1991. Tá bola špeciálne navrhnutá tak, aby v hráčoch vzbudila chuť súťaživosti. Ľudia už nebojovali proti samotnej hre či sa nesnažili poraziť svoje najvyššie skóre, ale bojovali jeden proti druhému.

Po roku 2000 začali byť v ázijských krajinách bežné LAN herne. Tie podporili vznik nových líg. Počet veľkých turnajov rýchlo vzrástol z 10 v roku 2000 na zhruba 260 v roku 2010. Za posledných 10 rokov sa elektronické športy pretransformovali na sféru, ktorá konkuruje klasickým športom. Len v roku 2019 mal esports priemysel príjmy cez 1 miliardu amerických dolárov a počet jeho divákov presiahol neuveriteľných 450 miliónov.

tínedžer vyhral turnaj vo Fortnite
Zdroj: prosportsextra.com

Intenzívny život hráča esports

Len máloktorá profesionálna kariéra tak rýchlo vzbĺkne a znova vyhasne, ako tá profesionálneho hráča elektronických športov. Hráči sú bežne na vrchole do svojej dvadsiatky, pričom drvivá väčšina ide “do dôchodku” už vo veku 25 – 30 rokov.

Dôvodom je fakt, že hry klasifikované pre esport sú zväčša o čo najrýchlejších reakciách a rozmýšľaní. Ako vieme, vekom sa rýchlosť našej odozvy znižuje. Nájsť teda 40-ročného hokejistu je omnoho jednoduchšie ako trebárs profesionálneho hráča League of Legends vo veku 40 rokov.

Zatiaľ čo atléti a športovci svoj čas sústredia hlavne na trénovanie svalov, elektronickí športovci trénujú svoje mozgy.

Tréning

Elektronické športy sú neuveriteľne kompetitívnou záležitosťou. Aby sa človek dostal do jedného z top tímov (Cloud9, SK Telecom T1, NaVi atď.), ktoré majú zvlášť zostavy pre viaceré hry, musí byť naozaj ten najlepší z najlepších. A áno, aj keď aj v esports zohráva istú úlohu talent, hlavnou prísadou k úspechu je tvrdý tréning, ktorý mnohí nevydržia. Len si predstavte, koľko ľudí sa chce stať profi hráčom elektronických športov vs. počet ľudí, ktorí sa nimi reálne stanú.

Profesionáli z Team Liquid dávnejšie odhalili magazínu Business Insider, že ich League of Legends divízia trénuje minimálne 50 hodín týždenne. Väčšina z hráčov ešte hrá nad tento čas a privyrába si napríklad streamovaním na Twitchi.

“Byť profesionálom je časovo obmedzujúce. Aby ste ostali kompetitívny, nesmiete prestať hrať.”
Diego ‘Quas’ Ruiz

diego quas ruiz
Diego “Quas” Ruiz; Zdroj: upcomer.com

Ako to teda zvládajú? Jednoduchým slovíčkom, ktoré ich popisuje, je efektivita. Efektivitu sa profesionálni hráči snažia aplikovať do každého aspektu ich života, či už toho profesionálneho alebo osobného. Tí najlepší z najlepších k tomu pridávajú časový manažment a laserové sústredenie.

Ako sa posúvajú ešte ďalej?

Pre profesionálnych esports hráčov je dôležité ostať sústredený. Pri 10-hodinovom hraní hry mozog, či chcete či nie, začne zaostávať. Postupne upadajú analytické schopnosti a rýchlosť reflexov. V takejto chvíli upadá celkový výkon hráča a schopnosti zlepšovať sa v hre sa blížia k nule. Preto, aj napriek tomu, čo si mnohí myslia, profesionálni hráči veľa spia a stravujú sa zdravo, aby mali dostatok energie.

O tejto téme sa rozrozprával aj Aleš “Freeze” Kněžínek, prvý Čech, ktorý si zahral v Európskom šampionáte League of Legends. Na otázku, aké faktory najviac ovplyvňujú jeho výkon, odpovedal takto:

“Tým najjasnejším je zdravie, viete, ako dobre si dokážete udržať vaše zdravie, spánok, zdravú diétu a zostať aktívny. Vlastne len zdravie a potom aj spánok, veľa prospešného spánku,” dodal Freeze.

Fyzické a mentálne zdravie

Nielen vyššie spomenutý Freeze, ale aj iní hráči si začali všímať, že nezdravé jedlo priamo ovplyvňuje to, ako dobre hrajú. Aj preto majú sóloví či tímoví esport profesionáli zostavené diéty, vďaka ktorým môžu neustále hrať na maximálnom leveli svojich možností.

Freeze opísal najlepšiu diétu pre hráčov ako “zdravé raňajky, vajíčka s pečivom, kuracie mäso s ryžou, zelenina a malé množstvá jedla viackrát za deň.” A predsa len to dáva logiku. Už veľakrát za život ste počuli frázu “v zdravom tele zdravý duch,” no a práve duch, resp. hlava a sila mysle sú to, čo je pri špičkovom hraní najdôležitejšie.

madmonq brain booster
Zdroj: madmonq.gg

Výživový doplnok napr. ako populárny MADMONQ slúži ako dobrý príklad ďalšieho spôsobu, ktorým profesionálni hráči posúvajú ďalej svoje zdravie a celkovú kvalitu nažívania, teda aj hrania. Len jedna takáto organická tabletka má okamžité aj dlhodobé pozitívne účinky, medzi ktorými je zlepšenie kognitívnych skills, metabolizmu a celkového výkonu tela i mysle. To všetko sú veci, z ktorých benefitujú hráči – a to nielen tí profesionálni.

“Myslím si, že väčšina, respektíve tí najlepší hráči v našom priemysle sú tí, ktorí si dokážu najlepšie naplánovať čas a so svojím životným štýlom sú tak efektívni, ako to len ide,”

povedal Cody Sun, bývalý člen Dignitas Academy (kedysi CGA) v rozhovore s Intel Gaming.

esports hrac cody sun
Cody Sun; Zdroj: dotesports.com

Zhrnutie

Profesionálne hranie hier sa dostalo už na takú úroveň, že nejde len o to, ako dobrý ste v hre. Respektíve konkurencia je už tak veľká, že ak sa život hráča esport absolútne celý neorientuje okolo sebazlepšovania, veľkú šancu na úspech nemá. Ironicky však ani nejde o to, ako zdanlivo tvrdo makáte.

Profesionálny hráč Cody Sun poskytol príklad. “Zdá sa, že hráč ktorý trénuje do 3:00 ráno je na tom lepšie ako ten, ktorý hrá do polnoci či 23:30,” no realita je úplne iná. Omnoho dôležitejšie je držať sa efektívneho režimu, dbať o svoje zdravie a dostatočne oddychovať.

“Človek, ktorý dodržiava lepší režim má lepšiu disciplínu, čo sa odráža aj v iných činnostiach v živote, ako aj na hraní,” dodal Sun.

Niektoré pro tímy, ako napríklad compLexity, do svojho tréningu zahrnuli návštevy posilňovní, hranie pod dohľadom trénera či špeciálne diéty a výživové doplnky ako vyššie spomenutý MADMONQ. Je totižto absolútne nevyhnutné, aby každý, kto na tejto scéne chce uspieť, podával maximálny výkon v každom aspekte svojho života.

Zdroj: youtube.com, kotaku.com, intel.com, qz.com, businessinsider.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Vyšiel prvý trailer na piatu sériu seriálu Lucifer od Netflixu. Čo čaká atraktívneho diabla v ďalšej kapitole svojho života?

Seriál Lucifer na Netflixe Netflix zverejnil nový trailer na seriál Lucifer a odhalil tak, o čom bude piata séria. Čaká nás hneď niekoľko zvratov. Piata...

Gameplay trailer na Shadow Warrior 3 obsahuje toľko krvi, že schová aj Mortal Kombat

Gameplay trailer na Shadow Warrior 3 Počas tohto týždňa zverejnili herný tvorcovia z Flying Wild Hog iba niekoľkosekundovú ukážku ako teaser. Teraz, počas sobotňajšieho online...

iPhone 12 bude o drahší, ako sa očakávalo. Z akého dôvodu si priplatíme?

Už dlhšie je verejne známe, že nadchádzajúci vlajkový model iPhone 12 od Apple nebude vôbec lacnou záležitosťou. Spočiatku sme sa síce dozvedeli, že začínajúca...

Jedna z herečiek by mala nápad na scenár ku Kill Bill 3. Ako by mal vyzerať?

Kill Bill 3 podľa jednej z herečiek Kill Bill 3 je projekt, ktorý visí vo vzduchu už takmer dve dekády. Príbeh Beatrix Kiddo, ktorá bola...

Wolfman s Ryanom Goslingom našiel svojho režiséra. Ruku do diela pridá aj Blumhouse

Filmové štúdio Universal Pictures sa čoskoro pustí do nadchádzajúceho filmu Wolfman, v ktorom nechýba ani Ryan Gosling a do projektu sa po novom pridáva...