Tvrdý tréning nestačí. Preskúmajte s nami tajný život ESPORTS hráčov a ich každodennú rutinu

Nenechajte si ujsť

Nick Fury dostane vlastný seriál a hra Among Us 2 bola zrušená! – RESTART #2

Rýchly súhrn noviniek zo sveta filmov, seriálov a hier s názvom RESTART vám budeme prinášať každý utorok a piatok o 19:00! Druhú časť okrem...

Gerard Butler čelí koncu sveta | Greenland: Posledný úkryt RECENZIA

Greenland: Posledný úkryt RECENZIA Greenland: Posledný úkryt RECENZIA - V záplave superhrdinských filmov sa len málokedy dočkáme blockbusteru s iným námetom, ktorý nevsádza všetko na...

Pokračovanie filmu Warcraft a prvá vesmírna reality šou?! – RESTART #1

Dovoľujeme si vám predstaviť projekt, na ktorom sme usilovne pracovali počas leta. Toto je RESTART, náš nový formát videí, ktorý sme pre vás vytvorili...

Kto je Kang the Conqueror? Nový MCU záporák dokáže cestovať v čase a je silnejší ako Thanos

Kto bude nový MCU záporák? Film Avengers: Endgame ukončil jednu veľkú príbehovú kapitolu menom Infinity Saga, ktorá sa pomaly formovala od roku 2008. Prvé tri...
Andrej Cvik
Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 20 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Ako vyzerá život hráča esports?

Elektronické športy sú novodobý fenomén. Aj keď boli prvé herné turnaje usporiadané dekády dozadu, priemysel vybuchol len pár rokov do minulosti. Iba behom štyroch rokov sa strojnásobili peniaze, ktoré do nich investujú rôzni sponzori. Elektronické športy sú teda stále celkom čerstvou záležitosťou, o ktorej ľudia nevedia veľa. Dnes sa preto pozrieme na horľavý život hráča esports. Dozvieme sa popritom, ako vyzerá tento svet za oponou štadiónov a reflektorov.

Tento článok vznikol v spolupráci s MADMONQ.

História esports

Absolútne prvý herný turnaj sa odohral v roku 1972. Veľký rozmach esports nasledoval s predstavením bojovej hry Street Fighter II v roku 1991. Tá bola špeciálne navrhnutá tak, aby v hráčoch vzbudila chuť súťaživosti. Ľudia už nebojovali proti samotnej hre či sa nesnažili poraziť svoje najvyššie skóre, ale bojovali jeden proti druhému.

Po roku 2000 začali byť v ázijských krajinách bežné LAN herne. Tie podporili vznik nových líg. Počet veľkých turnajov rýchlo vzrástol z 10 v roku 2000 na zhruba 260 v roku 2010. Za posledných 10 rokov sa elektronické športy pretransformovali na sféru, ktorá konkuruje klasickým športom. Len v roku 2019 mal esports priemysel príjmy cez 1 miliardu amerických dolárov a počet jeho divákov presiahol neuveriteľných 450 miliónov.

tínedžer vyhral turnaj vo Fortnite
Zdroj: prosportsextra.com

Intenzívny život hráča esports

Len máloktorá profesionálna kariéra tak rýchlo vzbĺkne a znova vyhasne, ako tá profesionálneho hráča elektronických športov. Hráči sú bežne na vrchole do svojej dvadsiatky, pričom drvivá väčšina ide “do dôchodku” už vo veku 25 – 30 rokov.

Dôvodom je fakt, že hry klasifikované pre esport sú zväčša o čo najrýchlejších reakciách a rozmýšľaní. Ako vieme, vekom sa rýchlosť našej odozvy znižuje. Nájsť teda 40-ročného hokejistu je omnoho jednoduchšie ako trebárs profesionálneho hráča League of Legends vo veku 40 rokov.

Zatiaľ čo atléti a športovci svoj čas sústredia hlavne na trénovanie svalov, elektronickí športovci trénujú svoje mozgy.

Tréning

Elektronické športy sú neuveriteľne kompetitívnou záležitosťou. Aby sa človek dostal do jedného z top tímov (Cloud9, SK Telecom T1, NaVi atď.), ktoré majú zvlášť zostavy pre viaceré hry, musí byť naozaj ten najlepší z najlepších. A áno, aj keď aj v esports zohráva istú úlohu talent, hlavnou prísadou k úspechu je tvrdý tréning, ktorý mnohí nevydržia. Len si predstavte, koľko ľudí sa chce stať profi hráčom elektronických športov vs. počet ľudí, ktorí sa nimi reálne stanú.

Profesionáli z Team Liquid dávnejšie odhalili magazínu Business Insider, že ich League of Legends divízia trénuje minimálne 50 hodín týždenne. Väčšina z hráčov ešte hrá nad tento čas a privyrába si napríklad streamovaním na Twitchi.

“Byť profesionálom je časovo obmedzujúce. Aby ste ostali kompetitívny, nesmiete prestať hrať.”
Diego ‘Quas’ Ruiz

diego quas ruiz
Diego “Quas” Ruiz; Zdroj: upcomer.com

Ako to teda zvládajú? Jednoduchým slovíčkom, ktoré ich popisuje, je efektivita. Efektivitu sa profesionálni hráči snažia aplikovať do každého aspektu ich života, či už toho profesionálneho alebo osobného. Tí najlepší z najlepších k tomu pridávajú časový manažment a laserové sústredenie.

Ako sa posúvajú ešte ďalej?

Pre profesionálnych esports hráčov je dôležité ostať sústredený. Pri 10-hodinovom hraní hry mozog, či chcete či nie, začne zaostávať. Postupne upadajú analytické schopnosti a rýchlosť reflexov. V takejto chvíli upadá celkový výkon hráča a schopnosti zlepšovať sa v hre sa blížia k nule. Preto, aj napriek tomu, čo si mnohí myslia, profesionálni hráči veľa spia a stravujú sa zdravo, aby mali dostatok energie.

O tejto téme sa rozrozprával aj Aleš “Freeze” Kněžínek, prvý Čech, ktorý si zahral v Európskom šampionáte League of Legends. Na otázku, aké faktory najviac ovplyvňujú jeho výkon, odpovedal takto:

“Tým najjasnejším je zdravie, viete, ako dobre si dokážete udržať vaše zdravie, spánok, zdravú diétu a zostať aktívny. Vlastne len zdravie a potom aj spánok, veľa prospešného spánku,” dodal Freeze.

Fyzické a mentálne zdravie

Nielen vyššie spomenutý Freeze, ale aj iní hráči si začali všímať, že nezdravé jedlo priamo ovplyvňuje to, ako dobre hrajú. Aj preto majú sóloví či tímoví esport profesionáli zostavené diéty, vďaka ktorým môžu neustále hrať na maximálnom leveli svojich možností.

Freeze opísal najlepšiu diétu pre hráčov ako “zdravé raňajky, vajíčka s pečivom, kuracie mäso s ryžou, zelenina a malé množstvá jedla viackrát za deň.” A predsa len to dáva logiku. Už veľakrát za život ste počuli frázu “v zdravom tele zdravý duch,” no a práve duch, resp. hlava a sila mysle sú to, čo je pri špičkovom hraní najdôležitejšie.

madmonq brain booster
Zdroj: madmonq.gg

Výživový doplnok napr. ako populárny MADMONQ slúži ako dobrý príklad ďalšieho spôsobu, ktorým profesionálni hráči posúvajú ďalej svoje zdravie a celkovú kvalitu nažívania, teda aj hrania. Len jedna takáto organická tabletka má okamžité aj dlhodobé pozitívne účinky, medzi ktorými je zlepšenie kognitívnych skills, metabolizmu a celkového výkonu tela i mysle. To všetko sú veci, z ktorých benefitujú hráči – a to nielen tí profesionálni.

“Myslím si, že väčšina, respektíve tí najlepší hráči v našom priemysle sú tí, ktorí si dokážu najlepšie naplánovať čas a so svojím životným štýlom sú tak efektívni, ako to len ide,”

povedal Cody Sun, bývalý člen Dignitas Academy (kedysi CGA) v rozhovore s Intel Gaming.

esports hrac cody sun
Cody Sun; Zdroj: dotesports.com

Zhrnutie

Profesionálne hranie hier sa dostalo už na takú úroveň, že nejde len o to, ako dobrý ste v hre. Respektíve konkurencia je už tak veľká, že ak sa život hráča esport absolútne celý neorientuje okolo sebazlepšovania, veľkú šancu na úspech nemá. Ironicky však ani nejde o to, ako zdanlivo tvrdo makáte.

Profesionálny hráč Cody Sun poskytol príklad. “Zdá sa, že hráč ktorý trénuje do 3:00 ráno je na tom lepšie ako ten, ktorý hrá do polnoci či 23:30,” no realita je úplne iná. Omnoho dôležitejšie je držať sa efektívneho režimu, dbať o svoje zdravie a dostatočne oddychovať.

“Človek, ktorý dodržiava lepší režim má lepšiu disciplínu, čo sa odráža aj v iných činnostiach v živote, ako aj na hraní,” dodal Sun.

Niektoré pro tímy, ako napríklad compLexity, do svojho tréningu zahrnuli návštevy posilňovní, hranie pod dohľadom trénera či špeciálne diéty a výživové doplnky ako vyššie spomenutý MADMONQ. Je totižto absolútne nevyhnutné, aby každý, kto na tejto scéne chce uspieť, podával maximálny výkon v každom aspekte svojho života.

Zdroj: youtube.com, kotaku.com, intel.com, qz.com, businessinsider.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

5 nových hier na Steam, o ktoré si možno nezakopol a stoja za povšimnutie (september)

Na Steam vychádza denne nespočetne veľa noviniek, niekedy je náročné všimnúť si všetky z nich a preto sme sa na tie najnovšie hry v...

Hlavný zloduch Marvel seriálu Hawkeye bol odhalený. Poznáte túto komiksovú postavu?

MCU seriál Hawkeye je na ceste a štúdio Marvel nám stále neodhalilo hlavnú zápornú postavu, ktorá bude znepríjemňovať život Clintovi Bartonovi. Toho si samozrejme...

Blumhouse chystá adaptáciu knihy Stephena Kinga, Podpaľačka. Kto si zahrá jednu z hlavných úloh?

Blumhouse a kniha Podpaľačka Blumhouse chystá adaptáciu knihy Podpaľačka. Film vychádza z predlohy jednej z najznámejších kníh Stephena Kinga, ktorú vydal ešte v roku 1984....

Pokračovanie hraného Levieho kráľa sa stáva skutočnosťou. Postará sa o neho tento režisér

Pokračovanie hraného Levieho kráľa Disney v posledných rokoch nepopúšťa uzdu fantázii a radšej sa opätovne sústreďuje na svoje minulé úspechy. Vo svete je už viac...

Nick Fury dostane vlastný seriál a hra Among Us 2 bola zrušená! – RESTART #2

Rýchly súhrn noviniek zo sveta filmov, seriálov a hier s názvom RESTART vám budeme prinášať každý utorok a piatok o 19:00! Druhú časť okrem...