Filmy

Ktorý film získal ocenenie Zlatého leva na filmovom festivale v Benátkach?

Každoročný Filmový festival v Benátkach väčšinou býva predzvesťou Oscarov. Najviac prestížnou cenou na festivale je Zlatý lev, ktorého si minulý rok odniesol film Roma. Rok predtým to bola snímka Podoba vody, ktorá nakoniec vyhrala aj zlatú sošku od Akadémie. Ďalšími bývalými víťazmi sú filmy ako Skrotená hora, Wrestler či Túžba, opatrnosť.

Medzi tohtoročnými nominovanými bol aj český film Pomaľované vtáča od režiséra Václava Marhoula. Konkurencia však bola obrovská, hlavne s americkými veľkofilmami ako Ad Astra alebo Joker. Ktorý film si teda domov odniesol ocenenie Zlatého leva a automaticky sa tak stáva favoritom na oscarovú nomináciu, poprípade aj víťazstvo?

film joker joaquin phoenix

Zdroj: digitalspy.com

Zlatý lev na Filmovom festivale v Benátkach

Prestížnu cenu Zlatý lev za rok 2019 si odnáša film Joker od režiséra Todda Phillipsa. Stáva sa tak vôbec prvým komiksovým filmom, ktorému sa to kedy podarilo. Nemusíme sa však čudovať, keďže minulý mesiac si na tomto festivale snímka vyslúžila osem minútové standing ovation.

Kritici a diváci vychvaľujú hlavne výkon Joaquina Phoenixa (Gladiátor, Her), ktorý predviedol bezchybné herecké divadlo. Okrem iného hovorili prvé recenzie z festivalu o tom, že sa tento film stane Klubom bitkárov pre aktuálnu generáciu. Je teda pravdepodobné, že Joker mieri priamo na Oscary – minimálne na najlepšiu snímku roka, najlepšiu réžiu a samozrejme najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe.

Herec Joaquin Phoenix ako Joker

Zdroj: empireonline.com

Prvenstvo nominácie komiksového filmu na najlepšiu snímku získal minulý rok Black Panther, no Joker sa určite nenechá zahanbiť. Pokiaľ by herec Joaquin Phoenix vyhral zlatú sošku za najlepší výkon v hlavnej úlohe, tak by sa Joker stal vôbec prvou postavou s dvoma Oscarmi na konte. Toho prvého nevyhral nikto iný, ako legendárny Heath Ledger.

Strieborného leva, alebo teda Veľkú cenu poroty vyhral film An Officer and a Spy (J’accuse) od poľského režiséra Romana Polanskeho (Pianista, Rosemary má dieťatko). Cenu za najlepšiu réžiu získal režisér Roy Andersson za film About Endlessness. Ocenenia za najlepšie hereckého výkony dostali Ariane Ascaride za Gloria Mundi a Luca Marinelli za Martin Eden.

Tak čo, pôjde si podľa vás Joker po Oscara? Vaše názory nám napíšte do komentárov!

Zdroj: collider.com

Adam Martiš
About author

Volám sa Adam, mám 19 rokov, na vysokej škole študujem masmediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport - celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.
  Related posts
  Filmy

  Thanos nie je ani zďaleka najsilnejší zloduch MCU. Dokázal to film Avengers: Endgame

  FilmyTrailery

  Pokračovanie kultovej Perinbaby prichádza po 34 rokoch s prvou ukážkou

  FilmyOdporúčame

  Rebríček TOP 15 najlepšie zarábajúcich filmov za posledných 10 rokov

  Filmy

  Uvidíme hororový film Insidious 5 spolu s hercom Patrickom Wilsonom?

  Pridaj komentár