Site icon REWIND.sk

Tieto filmy sú príliš zložité. Pochopíte ich až po druhom pozretí

Prekliaty ostrov, Interstellar

Zdroj: themoviedb.org

Reklama

Tieto filmy sú na divákov až príliš zložité

V jednoduchosti je krása. Tohto pravidla sa drží aj väčšina skúsených filmárov, ktorí vytvorili filmy, ktorých dej by sa dal opísať aj jednou vetou. Tieto filmy si pritom diváci vo väčšine prípadov vychutnávajú najviac. V tomto článku sa však zameriame na filmy, ktorých tvorcovia chceli divákov zaskočiť prekombinovanou zápletkou. Niektorým z nich to vyšlo, niektorým zase nie. Tak či onak musíme povedať, že tieto filmy sú na divákov až príliš zložité – skutočne im porozumiete až na druhýkrát.

8. Midsommar (2019)

Film Midsommar (2019), ktorý vznikol zo spolupráce medzi Hollywoodom a Švédskom, je umelecky ladený mysteriózny triler. Hlavnou hviezdou tohto projektu je herečka Florence Pugh, ktorá v súčasnosti patrí medzi najväčšie hviezdy. Jednoznačne v tomto filme podáva jeden zo svojich najlepších výkonov.

Reklama

Dej sa odohráva v jednej švédskej dedinke, ktorá je takpovediac odrezaná od zvyšku civilizácie. Príbeh sa venuje mladému páru Dani (Florence Pugh) a Christianovi, ktorých vzťah už pomaly končí a oni sa ho snažia zachrániť. Výlet do Škandinávie s ich spoločným priateľom by mohol vniesť iskru do ich umierajúceho vzťahu. Z výletu sa však stane horor plný bizarných udalostí.

Reklama

Finále samotného filmu je už zbierkou umelecky ladených scén, ktoré „obyčajnému“ divákovi nič nehovoria. Film Midsommar rozhodne nie je pre masy, skôr pre pár ľudí, ktorí dokážu oceniť jeho netradičnú krásu.

7. Klub bitkárov (1999)

Kultový režisér David Fincher vytvoril niekoľko veľmi úspešných filmov. Napríklad triler Sedem (1995), ktorý mnohí odborníci pokladajú za vôbec najlepší film vo svojom žánri. O štyri roky neskôr sa Fincher rozhodol adaptovať na strieborné plátno knihu spisovateľa Chucka Palahniuka a vytvoril tak Klub bitkárov (1999). Hlavnými hviezdami v ňom boli Brad Pitt a Edward Norton.

Aj keď názov divákom napovedal skôr akčný film, v skutočnosti šlo o satiru súčasného konzumného sveta, v ktorom si najviac vážime hlavne materiálne veci.

Reklama

Kvôli tomu, že dej sa v poslednej tretine totálne zvrtne, mnoho divákov zostalo zaskočených. Do tejto poslednej tretiny sa totiž pozerali na úplne iný film, ktorý sa svojím spracovaním nepodobal psychologickému trileru. Kvôli tomuto faktu Klub bitkárov pri svojej premiére v USA prepadol. V Európe sa mu zase darilo a časom sa z filmu stala kultová záležitosť. Dnes je to, samozrejme, legenda.

6. Interstellar (2014)

Dnes už Oscarom ocenený režisér Christopher Nolan nikdy nechcel točiť tradičné filmy. Vždy sa vo svojich dielach ponáral do veľmi komplikovaných otázok. Žiadny z jeho filmov by sa nedal opísať jednou vetou a takisto ani dielo známe akoInterstellar (2014).

Tento film s hviezdnym obsadením (Matthew McConaughey, Matt Damon, Anne Hathaway) začal ako klasické post-apokalyptické dielo. Na Zemi sa už nedá žiť a preto NASA vyšle do vesmíru posádku, ktorá má nájsť alternatívnu planétu, na ktorej by bol možný život.

Reklama

V závere sa však dej dostane do akejsi časovej dimenzie, ktorá pre mnohých divákov nebola dostatočne vysvetlená. Ani tento aspekt však filmu neubral nič na jeho lesku. Interstellar v kinách dosiahol tržby nad 600 miliónov dolárov a doposiaľ má vynikajúce recenzie. Nie to však ten sci-fi film, ktorý je primárne „jednoduchý“ ako napríklad Gravitácia (2013) Alfonsa Cuarona. (ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE.)

5. Mulholland Drive (2001)

Ak o Nolanovi hovoríme ako o režisérovi, ktorý obľubuje zložité dejové vrstvy, tak David Lynch je ešte o triedu vyššie. V podstate žiadny jeho film nie je primárne jednoduchý a Mullholand Drive (2001) je toho jasným príkladom.

Príbeh sa odohráva v Hollywoode a hlavnou postavou je mladá herečka s tvárou Naomi Watts. Tá sa presťahuje do „mesta anjelov“, aby prerazila v Hollywoode. To nie je nič netradičné, avšak to je len začiatok. V podstate všetko, čo vo filme vidíme môže, no nemusí byť reálne. Môže sa to odohrávať len v hlave hlavnej postavy.

Reklama

Ani samotný záver tohto príbehu nie je jednoznačný. Diváci pri ňom len asi tušia, čo sa presne stalo, potom si ale mnohí spomenú na priebeh filmu a čo všetko v ňom vlastne nepochopili. Avšak, napriek tomu, že si mnoho divákov nad týmto filmom lámalo hlavu, ocenili hneď niekoľko jeho aspektov. Uznania sa dočkali režisér Lynch, ktorý získal nomináciu na Oscara a hlavne debutantka v Hollywoode Naomi Watts. Film Mullholand Drive bol pre jej kariéru odrazovým mostíkom.

4. Prekliaty ostrov (2010)

Psychologický triler Prekliaty ostrov (2010) sa odohráva na odľahlom ostrove Shutter Island, na ktorom sídli aj psychiatrická liečebňa. Tá je plná viacnásobných vrahov, ktorých sužujú extrémne psychické problémy. Jedna veľmi nebezpečná pacientka však z tohto zariadenia ušla. Detektív Teddy Daniels prichádza na ostrov zistiť, ako sa to mohlo stať. Postupom času však zisťuje, že táto psychiatrická liečebňa v sebe skrýva množstvo tajomstiev.

Podobne ako mnoho ďalších zložitých filmov sa aj Prekliaty ostrov v poslednej tretine zvrtne. Diváci zistia, že Teddy Daniels je vlastne obyvateľom psychiatrickej liečebne a že je to bývalý detektív, ktorý zavraždil svoju manželku. Tá trpela mánio-depresiou a kvôli tomu zavraždila ich dve deti. Z tejto brutálne tragickej udalosti sa bývalý detektív nedokázal spamätať a preto si vytvoril alter-ego menom Teddy Daniels. V skutočnosti sa však volá Andrew Laeddis. Čo na tom divákom nebolo jasné?

Reklama

V tomto prípade do seba všetko dobre zapadá. Otázkou je skôr finále. Postava, ktorú hrá Leonardo DiCaprio má na výber z dvoch možností. Buď príjme to, kým je a čo spravil, alebo podstúpi lobotómiu, vďaka ktorej na všetko zabudne. Pravdepodobne sa nikdy nedozvieme, ako to dopadlo, a to už navždy zostane záhadou Prekliateho ostrova.

3. Atlas mrakov (2012)

Atlas mrakov (2019) vytvorili tvorcovia legendárneho Matrixu (1999 až 2021), pričom toto dielo je zrejme ešte zložitejšie. Príbeh tohto snímku je totiž nejednoznačný. Herci hrajú viacero postáv v rôznych dejových líniách, pričom celkový film má nelineárny dej (nejde podľa postupnosti scén). To väčšinu divákov zmiatlo a ochromilo ich potencionálny divácky zážitok.

Hodnotenia tohto snímku zachránili fantastickí herci Tom Hanks či Hugo Weaving a fantastické herečky Halle Berry a Susan Sarandon.

Reklama

Atlas mrakov je jedným z tých filmov, ktorý buď milujete alebo nenávidíte. Jeho zložitý a prekombinovaný dej môže uspokojiť tých divákov, ktorí vedia oceniť jeho masívnu štruktúru rozprávania. Kto ale túži len po tom vidieť niečo normálne či zaujímavé a veľmi pritom nepremýšľať, mal by si vybrať niečo iné. (ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE.)

2. Počiatok (2010)

Ako sme už v tomto článku spomínali, Christopher Nolan nie je tým režisérom, ktorý by divákom ponúkal „bezduchý“ vizuálny zážitok. Jeho filmy v sebe majú vždy niečo viac. Takýmto filmom je aj kultový sci-fi triler Počiatok (2010).

Hlavnou postavou v tomto príbehu je Dom Cobb. Ten sa živí veľmi netradične. V podstate je niečo ako „snovým“ zlodejom. Jeho prácou je to, že sa vkráda do snov svojich obetí a v ich podvedomí zistí ich najtajnejšie tajomstvá. Keď sa však pokúsi ukradnúť tajomstvá svojej poslednej obete, dopadne to veľmi zle. Napokon musí pracovať práve pre neho a pokúsiť sa o nemožné. O zasadenie myšlienky.

Reklama

Celkovo Počiatok pôsobí majestátne. Po vizuálnej a hereckej stránke (Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Elliot Page) sa mu nedá nič vytknúť. Príbehovo je to taktiež nesmierne zaujímavá šou, ktorej detaily sú však pre divákov záhadou. V poslednej tretine, v ktorej sa medzi sebou prelínajú snové úrovne, musí divák pozorne sledovať každú jednu scénu, aby zostal v obraze. Nehovoriac o poslednej scéne, v ktorej Cobb roztočí svoj totem a my dodnes nevieme, či je v reálnom svete alebo len sníva.

1. Všetko, všade, naraz (2022)

Film Všetko, všade, naraz (2022) je jedným z najzaujímavejších príbehov posledných rokov. Tvorcovia získali až 8 Oscarov, no napriek tomu má toto dielo rozporuplné hodnotenia. Problémom je totiž samotný príbeh.

V deji sa jednotlivé postavy ocitajú v rozličných dimenziách, pričom diváci v podstate mnohokrát ani netušia, na čo sa vlastne pozerajú. V závere vysvitne, že film je satirou o vzťahu lesbickej dcéry a jej matky, lenže dovtedy sa vo filme stalo toľko bizarných vecí, že divák tomu ani nedokáže uveriť.

Reklama

Napriek tomu, že sa mnohým tunajším divákom film nepozdával, mnohí z nich rešpektovali Oscarom ocenené výkony hereckých hviezd a to Michelle Yeoh ,Ke Huy Quana či Jamie Lee Curtis.

Ktorý film na tomto zozname je podľa vás najkvalitnejší? Zabudli sme na nejaký počin, ktorý si musíte pozrieť aspoň dvakrát, aby ste ho pochopili? Napíšte nám do komentárov.

Exit mobile version