Od 1. januára uvidíte na slovenských TV staniciach veľkú novinku. Toto všetko sa zmení

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Najčítanejšie za 7 dní

TV stanice na Slovensku prinášajú veľkú zmenu

Súkromné televízie Markíza, JOJ a TA3 združené v Asociácii televíznych vysielateľov Slovenska (ATVS) sa dohodli spolu s RTVS na zavedení nového systému označenia obsahu v TV vysielaní. Diváci budú po novom presnejšie vedieť, čo pozerajú vďaka obsahovým deskriptorom. K zavedeniu sa zaviazal celý mediálny trh na Slovensku.

Nový systém označovania obsahu prináša vyhláška Ministerstva kultúry Slovenskej republiky o jednotnom systéme označovania. Diváci si nové deskriptory všimnú v televíznych programoch aj upútavkách už od 1. januára 2024.

tv noviny
Zdroj: TV JOJ, ATVS

Predsedníčka Komisie na ochranu maloletých Slavomíra Salajová priblížila, že všetci kľúčoví hráči zároveň spúšťajú spoločnú informačnú kampaň:

„Cieľom kampane je predstaviť nové deskriptory divákom a pomôcť im zorientovať sa v nich. Veríme, že ocenia ich zrozumiteľnosť a jednotnosť. Bližšie informácie o deskriptoroch a ich obsahu môže každý nájsť aj na webovej stránke https://www.jso.sk/.“

deskriptory
Zdroj: ATVS

Aké budú jednotlivé deskriptory obsahu?

Zjednotené deskriptory označia hlavné kategórie obsahu, ktoré môžu byť pre svoju vhodnosť problematické. Ide o násilie, diskrimináciu, strach, závislosť, sex, vulgarizmy či nahotu.

Tieto deskriptory môžu byť označované aj slovami, písmenami (N, D, S, Z, X, V, H) alebo piktogramami, pričom môžu mať rôzne farebné varianty: čierna v bielom poli s čiernym ohraničením, biela v čiernom poli s bielym ohraničením, červená v bielom poli s červeným ohraničením alebo biela v červenom poli s bielym ohraničením.

Predseda predstavenstva ATVS a generálny riaditeľ JOJ Group Marcel Grega vyzdvihol, že na jednotnom vzhľade samotných deskriptorov sa spolu s Ministerstvom kultúry SR zjednotil celý slovenský mediálny trh.

„Dlhodobo sme upozorňovali na nesúlad pri ochrane maloletých v rôznych mediatypoch, kde sa často stávalo, že ten istý mediálny obsah mal iné značenie vhodnosti pre maloletých divákov napríklad v kine, na DVD nosiči, streamovacej službe alebo v lineárnej televízii. Preto vítam novú vyhlášku, ktorá na túto problematiku reaguje.“

vekova nevhodnost
Zdroj: ATVS

Divák by označenie nemal prehliadnuť

Označovanie obsahovými deskriptormi bude v prípade televízneho programu na začiatku alebo v elektronickom programovom sprievodcovi.  V prípade upútavky v primeranom čase počas jej vysielania.

Označovanie vekovej vhodnosti bude prítomné počas celého vysielania programu v prípade, ak nejde o program vhodný pre všetky vekové skupiny maloletých. Takisto budú deskriptory prítomné aj po celý čas vysielania upútavky. Povinnosť uvádzať piktogram vekovej vhodnosti a obsahový deskriptor sa vzťahuje aj na televízny program vysielania a na teletext.

Od 1. júla 2024 sa tieto povinnosti vzťahujú aj na katalóg programov v streamovacích službách prevádzkovaných zo Slovenska a aj na samotné programy v nich. Uvedené musia byť na začiatku programu alebo v jeho popise.

Generálny riaditeľ TV Markíza Peter Gažík doplnil, že zjednotené deskriptory budú výbornou pomôckou pre rodičov.

„Rodičia budú lepšie informovaní o obsahu programov a ich vhodnosti pre maloletých. Ľahko a rýchlo si budú môcť osvojiť jednotné piktogramy a  orientovať sa v tom, o aký program ide.“

Mohlo by sa ti páčiť

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -