Lady Gaga a Bradley Cooper žiaria v prvej potenciálnej oscarovke roka! | Zrodila sa hviezda RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Filip Scherhaufer
Filip Scherhaufer
They've done studies you know... 60% of the time, it works every time.

Zrodila sa hviezda RECENZIA

Prešiel rok a nová oscarová sezóna už klope na dvere. Síce o niečo skôr, no o to lepšie. Film A Star Is Born prichádza ako prvý kandidát a to aj napriek tomu, že sa počas jeho výroby o ňom stihlo popísať všeličo. Za kamerami sa totiž udialo troška drámy, keďže sa film musel preložiť. Neskôr sa spochybňoval výber Bradleyho Coopera ako debutového režiséra a v podstate sa fanúšikovia rozpoltili. Buď sa z toho mala vykľubať nová oscarovka, alebo prvé nezvládnutie tohto slávneho príbehu. Čo sme teda dostali?

Jednoducho povedané, jedno veľké prekvapenie. Film je o zrode hviezdy, avšak on sám zrodil minimálne dve. Hovorím samozrejme o menách Bradley Cooper a Lady Gaga. Absolútne som netušil, že Cooper má taký veľký filmový cit, aký práve ukázal za kamerou. Gagu by som už vôbec netipoval ako perfektnú dramatickú herečku, hodnú oscara.

Bradley Cooper žiari pred aj za kamerou

A Star Is Born
Zdroj: variety.com

Začnem teda s tou réžiou, keďže hlas Bradleyho Coopera robí z tejto adaptácie jeden z najkrajších príbehov, aký som zatiaľ tento rok videl. Servíruje nám pomalé zábery, ale zato rýchly strih. Presne vie, akú emóciu a pocit chce v divákovi vyvolať a kamera sa po pódiu pohybuje ako by tam odjakživa patrila. Jeho spôsob filmového rozprávania je vskutku jedinečný a nie každý divák sa chytí. Tí čo áno však dostanú vyústenie v podobe záverečnej emocionálnej bomby, ktoré je samo o sebe lepšie ako polovica filmov tohto roka.

Cooper však niežiari len za kamerou ale aj pred ňou a prináša fenomenálnu ukážku fiktívneho slávneho speváka, poňatú neuveriteľne realisticky. Úprimne sa do role vžil až tak, že by som v niektorých pasážach ani netipoval, že to je stále on. Nepochybne ide o najlepší výkon v jeho doterajšej kariére a to prosím pekne mal čo robiť, keďže oproti stála rovnako talentovaná herečka.

Lady Gaga predviedla oscarový výkon

Prvý A Star is Born trailer
Zdroj: w3livenews.com

Som si vedomý toho, že Gaga už zopár sošiek z jej hereckej kariéry pobrala. Aj tak som ale mal z jej výkonu obavy. Ako bude na plátne pôsobiť? Ustrašene, nepresvedčivo, nebodaj vynútene? Vôbec. Stačilo pár minút a vedel som, že sledujem jeden z najlepších hereckých výkonov roka. Tak ako pri Cooperovi, neuveriteľne realistický výkon. Z jej prevedenia bolo cítiť istotu, ktorá chýba aj niektorým profesionálkam. Gaga však pred kameru nepriniesla len istotu, ale aj šarm a sympatie, ktoré vo výsledku pomohli umocniť celú snímku.

Čo je však najväčším ťahom celého projektu je jedinečná chémia medzi oboma protagonistami. Pri hocijakých scénach sa nenájde divák, ktorý by sa na ich interakciách neusmieval. Cítili ste, že tieto postavy k sebe patria a všelijakými divnými pohybmi a činmi ste len špekulovali, čo urobia ďalej a kam sa posunú.

Hudobný film novej generácie

skladba z filmu Zrodila sa hviezda
Zdroj: continental-film.sk

Cooper priniesol hudobný film, ktorý miestami siaha do muzikálovej hĺbky. Piesne sú nádherné a vzájomne prepojené. Strih zvuku sa s nimi hrá veľmi zaujímavou formou a častokrát netradičnou. Strih snímku však tieto zmeny priam vyžaduje a Cooper pomocou neho a kamery nájde momenty, pri ktorých vás zaklincuje do sedadla, nechá nadýchnuť a vytvorí vám husiu kožu po celom tele. Samozrejme to platí aj v prípade spevu Lady Gagy, no tam verím, že nemusím ísť do detailov. Všetci vieme, že ide o jednu zo speváckych bohýň dnešnej doby a ak ste o tom mali doteraz pochybnosti, tento film vás presvedčí o jasnom opaku.

Netreba teda vravieť už nič viac ako len to, že ide o takmer perfektný film. Netuším ako je možné, že sa Cooper ukázal tak ako ukázal, no patrí mu obrovský klobúk dolu. Vytkol by som mu len spomalenie na konci druhej tretiny, ktoré je tam však potrebné a nestratí vás. Samozrejme je tu ešte niekoľko technických prvkov, o ktorých by sa tu dalo písať, no to nie je podstatné. Tie sa vychvália už na oscarovej ceremónii, kde vám garantujem, že A Star Is Born skončí. Ide o špeciálny náhľad do zákulisia speváckych životov, pojatý nádhernou réžiou, krásnymi dialógmi, emóciami a perfektnými hereckými výkonmi. Dúfam, že som práve videl iba štart úspešnej režisérskej kariéry Bradleyho Coopera, a že ma jeho ďalším filmom dostane presne ako teraz. V prípade Gagy ako herečky to už platí dvojnásobne. 9/10

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
S úplnym prekvapením sa režisérsky debut Bradleyho Coopera zapisuje medzi najlepšie počiny roka. Jedinečný pohľad do života šoubiznisu sa ukázal v krásnom a zaujímavo poňatom scenári, vedeným dvoma bravúrnymi hereckými výkonmi Bradleyho Coopera ale aj speváčky Lady Gagy. Emotívny a silný príbeh, avšak nie pre každého diváka. Lady Gaga a Bradley Cooper žiaria v prvej potenciálnej oscarovke roka! | Zrodila sa hviezda RECENZIA