Site icon REWIND.sk

Nový hit Netflixu pobláznil svet. Existuje ale ešte lepšia čínska verzia s 30 epizódami

Reklama

3 Body Problem ovládlo Netflix

Sledovanosti Netflixu momentálne jasne dominuje znepokojivé sci-fi 3 Body Problem, za ktorým stoja tvorcovia megahitu Hra o tróny D.B. Weiss a David Benioff. K známej dvojici showrunnerov sa pri novom seriáli pridal aj Alexander Woo, ktorý stál aj za seriálom the Terror. 3 Body Problem bol medzi niektorými divákmi prijatý rozpačito, pozrieť sa preto môžu po menej známej alternatíve.

Podobne ako pri Hre o tróny, aj v najnovšom diele autori vychádzali z oceňovanej knižnej predlohy. Stredoveké fantasy však tentokrát vymenili za sci-fi koncept, v ktorom sa ľudstvo prvýkrát stretne s mimozemskou civilizáciou. Prvá séria sa okamžite dostala na čelo rebríčka sledovanosti Netflixu, po stránke kvality je to však už trocha horšie Benioff s Weissom opäť raz rozdelili divákov na dva tábory.

Reklama
Zdroj: Netflix

Kritizujú najmä odklon od kníh

Tomu prvému sa 3 Body Problem páči a aj keď ho možno nepovažuje za majstrovské dielo, stále ide o skvelú novinku s netradičným pohľadom na prvý stret ľudstva s mimozemšťanmi. Príbeh je ambiciózny a neopozeraný, disponuje filozofickou hĺbkou a seriál dokáže s ľahkosťou predstavovať zložité vedecké problémy aj širokej diváckej obci.

Reklama

Druhá strana diváckeho tábora však oponuje a kritizuje 3 Body Problem hneď v niekoľkých aspektoch. Prvotné epizódy sú podľa niektorých pridlhé a nezáživné, postavy nedisponujú potrebnou hĺbkou a divák si k nim nevie nájsť vzťah. Kým pre niekoho bolo v seriáli až príliš veľa vedeckých faktov, pre druhých Netflix priniesol až prílišné zjednodušenie príbehu oceňovanej knižnej predlohy.

Práve odklon od predlohy sa v tábore kritikov spomína možno najčastejšie. Tvorcovia seriálu už pred premiérou avizovali, že na fanúšikov knižnej série čaká v seriálovej adaptácii viacero veľkých zmien, a tak sa nakoniec aj stalo.

Zdroj: Netflix

Odklonili sa hneď v niekoľkých smeroch

Medzi kľúčové patrí predstavenie úplne nových postáv známych ako „oxfordská päťka„, ktoré v knižnej predlohe chýbajú. Táto skupina postáv bola vytvorená špeciálne pre seriál, aby príbeh dokázala atraktívnym spôsobom priblížiť aj západnému publiku. Seriál sa vo veľkom sústreďuje na dynamiku vzťahov v tejto skupine, dokonca ukazuje aj príbeh nenaplnenej lásky. V knihe sa partia priateľov nikdy neobjavila a postavy slúžia predovšetkým k posunu dejových línií, ktorý sa odohráva naprieč storočiami.

Reklama

Ďalšou zmenou je premenovanie mimozemskej rasy z Trisolaris (ich pôvodné knižné meno) na San-Ti. Podobný krok predstavuje menšiu, ale zaujímavú úpravu seriálových tvorcov, ktorá môže mať dopad na prípadné budúce série seriálu.

Zásadný odklon sa týka aj chronológie udalostí. V seriáli sú niektoré udalosti a koncepty, ktoré v knihách vznikajú postupne až po stovkách rokov, znázornené rýchlejšie a sústredenejšie, čo podporuje dynamiku príbehu a uľahčuje pochopenie niektorých zložitejších sci-fi tém. Podľa niektorých však ide až o prílišné zjednodušenie, ktoré vo veľkom zabíja ducha predlohy.

Existuje aj omnoho vernejšia čínska verzia

Pokiaľ do tejto skupiny patríte aj vy, prípadne vás 3 Body Problem zaujal natoľko, že ste hladní po prídavku, existuje aj ďalšia zaujímavá alternatíva. Ide o rovnomenný seriál ( v originálnom názve San ti), ktorý však vznikol v Číne a bol vydaný na začiatku minulého roka. (ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE.)

Reklama

Čínska verzia 3 Body Problem je výrazne vernejšia knižnému materiálu a autentickejšie zachytáva koncept oceňovanej predlohy. Namiesto postáv „oxfordskej päťky“ sa sústreďuje predovšetkým na postavu nanotechnológa a technického génia Wang Miaoa a policajného dôstojníka s neortodoxnými metódami Shi Qianga. Táto postava je prítomná aj v seriáli od Netflixu a hrá ho hviezda Marvelu – Benedict Wong.

Seriál sa dočkal celkovo 30 epizód, ktoré na pozadí viac než 22 hodín zobrazujú prvý kontakt ľudstva s mimozemšťanmi a následné prípravy na nadchádzajúcu vojnu. Aj čínska verzia seriálu je adaptáciou prvej knihy trilógie, vďaka bohatému počtu epizód sa však dokáže na jednotlivé detaily a súvislosti zameriavať omnoho detailnejšie. Množstvo udalostí zo seriálu od Netlfixu, ako napríklad brutálna scéna s rozrezanou loďou, tak naberá nový rozmer.

Seriál z čínskej produkcie sa zatiaľ ďalších sérií nedočkal. Zlou správou pre tuzemských divákov však je, že legálnou cestou sa k nemu u nás nedostanú. 30-dielnu prvú sériu totiž na Slovensku neponúka žiadna streamovacia služba.

Reklama

Netflix sľubuje aj pokračovanie

Na rozdiel od čínskej verzie seriálu je takmer isté, že 3 Body Problem od Netflixu bude pokračovať.

„Pre 2. sériu máme omnoho viac ako len hrubú myšlienku. Sme oveľa ďalej. Lenže čím ďalej ideme, tým nejasnejšie to celé je. Pri tretej knihe už je toľko úžasných scenérií, situácií a udalostí, že aj keď ich vidíme jasne, nie sme si úplne istí, ako vieme na tie miesta dostať naše postavy. Pretože práve tieto miesta sú dôvody, prečo sme si v prvom rade na spracovanie vybrali knižnú sériu, povedal D.B. Weiss“

Autori tiež naznačili, že seriál sa nezastaví len pri „dvojke“ a v hre je aj tretia séria. Ide o logický krok, nakoľko predlohu tvoria tri knihy a ako to vyzerá, autori by preniesli na obrazovku jednu knihu na sériu. Narážajú však na problém. Hovoria, že tretia kniha je masívna, takmer dvojnásobne tak dlhá ako predošlé dve.

Tvorcovia teda nevedia, či bude stačiť na jednu sériu alebo budú potrebné dve. Avšak majú jasno v tom, že príde nielen 2. séria 3 Body Problems, ale minimálne ešte tá tretia. Netflix však zatiaľ nič nepotvrdil a budúcnosť sci-fi novinky zostáva vo hviezdach. Potvrdenie ďalších sérií bude záležať predovšetkým od sledovanosti.

Reklama

Za prvé tri dni novinku na Netflixe videlo približne 11 miliónov divákov, čo je síce slušné, nie však svetoborné. Avatar: The Last Airbender za rovnaký čas zaznamenal takmer dvojnásobok videní, lepšie si viedla aj gansterka Gentlemeni, ktorá debutovala s 12 miliónmi videní. Kľúčový ďalšiu budúcnosť seriálu tak bude nárast alebo pokles sledovanosti v ďalších týždňoch.

Exit mobile version